Ranking TOP 9 książeczek z serii „Czytam sobie”

Raking książek

„Czytam sobie” to akcja społeczna, która ma na celu popularyzację samodzielnego czytania książek wśród dzieci. Zaangażowali się w nią wybitni pedagodzy, psychologowie i przede wszystkim liczni autorzy literatury dziecięcej. Spod ich pióra wyszły już dziesiątki książek spełniających wymogi określone przez twórców akcji „Czytam sobie”. Poniżej prezentujemy ranking 9 najlepiej ocenianych tytułów.

Zarazić dzieci samodzielnym czytaniem

Większość rodziców jest świadoma zalet czytania książek najmłodszym i przez najmłodszych. Kłopot polega na tym, że w natłoku publikacji przeznaczonych dla maluchów bardzo łatwo się pogubić. Niektóre książki wydane w kategorii literatury dziecięcej mogą być zbyt skomplikowane dla najmłodszego czytelnika. Nie każdy maluch ma też ochotę samodzielnie czytać – wokół jest przecież dużo innych angażujących rozrywek.

Z tego powodu uznani twórcy literatury dziecięcej, ilustratorzy, literaturoznawcy, psychologowie, pedagodzy oraz metodolodzy postanowili stworzyć serię publikacji przeznaczonych dla małych czytelników, którzy dopiero uczą się składać zdania. Nazwali ją „Czytam sobie” – są to bowiem książki przeznaczone przede wszystkim do samodzielnego czytania.

Co zrobić, aby maluch w ogóle miał ochotę sięgnąć po książkę zamiast po smartfon? Twórcy serii długo głowili się nad tym problemem, aż w końcu doszli do wniosku, że oswajanie się z samodzielnym czytaniem – podobnie jak gra – powinno składać się z wielu poziomów. Awans z jednego do drugiego wiąże się zazwyczaj z ogromną satysfakcją. Zachęcony sukcesem smyk powinien mieć zatem większą motywację do dalszej nauki.

To dlatego seria „Czytam sobie” dzieli się na trzy poziomy:

 • Z myślą o dzieciach, które dopiero uczą się składać literki, powstały historie opisane przy pomocy bardzo krótkich zdań: bez niektórych głosek nosowych, dwuznaków i dialogów („Składam słowa. Czytam sobie. Poziom 1”).
 • Dla dzieci, które mają już za sobą ten etap, ale jeszcze nie czytają płynnie, adresowane są książki z poziomu drugiego: „Składam zdania”. Cały czas unika się w nich paru głosek nosowych i dwuznaków, ale pojawiają się już zdania złożone i fragmenty dialogów.
 • Dwuznaki i zdania wielokrotnie złożone znajdziemy dopiero w tytułach z poziomu trzeciego („Połykam strony”). Choć język wykorzystywany w książkach jest znacznie bardziej złożony niż na poziomie pierwszym, wciąż są to krótkie (2500–2800 wyrazów) i niezbyt złożone opowiadania, których długość nie powinna odstraszać małych czytelników.

Z myślą o rodzicach, którzy dopiero dowiedzieli się o tej akcji, przygotowaliśmy ranking najlepiej ocenianych książek z serii „Czytam sobie” – po 3 tytuły z każdej kategorii. To powinno wystarczyć na początek przygody z „Czytam sobie”. Potem można oczywiście stopniowo rozbudowywać biblioteczkę o kolejne pozycje. 

Najwyżej ocenianie książki z serii „Czytam sobie”. Poziom 1

 • Czytam sobie. Kto polubi Trolla. Poziom 1
 • Troll Alojzy bardzo chciałby z kimś się zaprzyjaźnić. Jest miły i ma dobre serce, nie należy jednak do najbardziej urodziwych stworzeń – inne istoty uciekają na jego widok, śmieją się z niego lub po prostu nie chcą się z nim bawić. Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia Alojzy poznaje Drobinkę – dziewczynkę, która zauważa u naszego bohatera nie tylko duży nos i odstające uszy.
 • „Kto polubi Trolla” Zofii Staneckiej to to świetnie zilustrowana, ciepła opowieść o przyjaźni i tolerancji, idealna dla najmłodszych.
 •  

 • Czytam sobie. Rajdowa krowa. Poziom 1
 • Krowa Bela niezbyt lubi przebywać na pastwisku. Zdecydowanie bardziej woli ścigać się swoim Land Krowerem z innymi rajdowcami. Jednak w czasie jednego z wyścigów nie wszystko potoczy się tak, jak powinno, i Bela będzie musiała zmienić swoje plany związane z kolejnym rajdowym zwycięstwem.
 • „Rajdowa krowa” to bardzo ładnie ilustrowana książeczka dla tych dzieci, które dopiero uczą się składać literki. To także historia z morałem mówiącym o tym, że zwyciężanie za wszelką cenę nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.
 •  

 • Czytam sobie. Kłopoty z mlekiem dla kota. Poziom 1
 • Pewnego dnia Adam zauważa, że w domu skończyło się mleko i jego kotka Mada nie ma co jeść. Brakuje go także w sklepie, dlatego Adam zabiera swoją kocią przyjaciółkę w pełną przygód podróż w poszukiwaniu mleka.
 • „Kłopoty z mlekiem dla kota” to jedna z łatwiejszych książeczek z serii „Czytam sobie. Poziom 1”. Duże ilustracje, bardzo proste słowa i zdania, a na końcu książeczki specjalny dyplom dla malucha i aż 6 naklejek, które dziecko może umieścić na dyplomie lub gdziekolwiek indziej. To świetna publikacja dla zupełnych książkowych nowicjuszy.
 •  

  Najwyżej ocenianie książki z serii „Czytam sobie”. Poziom 2

 • Czytam sobie. Mur. Poziom 2
 • Lili przeprowadza się z rodzicami do Berlina i pewnego dnia zauważa słynny Mur, oddzielający Berlin Zachodni od Niemiec Wschodnich. Rodzice tłumaczą dziewczynce, skąd wzięła się ta budowla i po co w ogóle ktoś ją postawił. Lili jest bardzo niezadowolona z obecności Muru i postanawia zrobić wszystko, aby pewnego dnia ta betonowa konstrukcja zniknęła – nie tylko z powierzchni miasta, ale także, symbolicznie, z głów jego mieszkańców.
 • „Mur” to bardzo przemyślana książeczka dla dzieci, które chcą kontynuować naukę czytania. To nie tylko ciekawa opowieść o dziewczynce oglądającej na własne oczy historyczne wydarzenia, których echo jeszcze przez wiele lat będzie wybrzmiewać na całym świecie, ale także wspaniały wstęp do tego, aby zainteresować pociechę historią.
 •  

 • Czytam sobie. Walizka pana Hanumana
 • Pan Hanuman jest magikiem z cyrku. Pewnego razu przypadkowo traci swoją walizkę, a razem z nią wszystkie notatki dotyczące swoich magicznych sztuczek. Walizkę znajduje Daria, która w towarzystwie swoich przyjaciół, Oliwki i Adriana, odkrywa tajemnice skrywające się w tym niezwykłym pakunku.
 • „Walizka pana Hanumana” to interesująca historia o bogactwie dziecięcej wyobraźni, a także o tym, że czytanie książek to świetny sposób na to, aby stawać się coraz mądrzejszym i ciągle poszerzać swoją wiedzę o świecie. Jeżeli dodamy do tego wspaniałe ilustracje (standard w serii „Czytam sobie”), to mamy książeczkę, która może stać się bardzo udanym prezentem dla każdego kilkulatka.
 •  

 • Czytam sobie. Maja na tropie jaja. Poziom 2
 • Pewnego dnia w domu Mai pojawia się złota papuga. Okazało się, że ptak nie tylko potrafi mówić, ale potrzebuje też pomocy. Otóż papudze zniknęło złote jajo, ale dziewczynka może pomóc gadatliwemu zwierzęciu odnaleźć cenną zgubę. Ostatecznie, po wielu perypetiach, bohaterki opowieści trafią na bezludną wyspę, przy czym nie jest do końca powiedziane, że w ogóle znajdą tam złote jajo...
 • „Maja na tropie jaja” to zabawna, emocjonująca i lekko zaskakująca historia o sile przyjaźni. To również bardzo pomysłowa opowieść, która może rozbawić nawet dorosłego czytelnika.
 •  

  Najwyżej ocenianie książki z serii „Czytam sobie”. Poziom 3

 • Czytam Sobie. Edison. O wielkim wynalazcy. Poziom 3
 • Krótka biografia jednego z największych wynalazców w historii, Thomasa Edisona. Jak to się stało, że samouk ze średniozamożnego domu jest powszechnie uznawany za jednego z najważniejszych odkrywców na świecie? I z jakich wynalazków Edisona korzystamy po dziś dzień?
 • Książka jest przystępnie napisana, poza tym zawiera bardzo ciekawy, ale rzadko spotykany w dziecięcej literaturze morał: że dzięki odwadze i ciężkiej pracy naprawdę można dorobić się znacznego majątku, jednocześnie zmieniając świat na lepsze.
 •  

 • Czytam sobie. Apollo 11. O pierwszym lądowaniu na Księżycu. Poziom 3
 • Misja Apollo 11 zakończyła się sukcesem – pierwsi ludzie wylądowali na Księżycu, po czym bezpiecznie wrócili na Ziemię. Jak jednak przebiegała ta wyprawa? Jakie niebezpieczeństwa groziły dzielnym odkrywcom? O tym i innych ciekawych faktach dotyczących tej historycznej wyprawy przeczytać można w „Apollo 11. O pierwszym lądowaniu na Księżycu” autorstwa Ewy Nowak.
 • Książeczka przeznaczona jest dla dzieci, które potrafią już czytać. Chociaż napisana jest bardzo przystępnym językiem, to nie brakuje w niej technicznych oraz naukowych ciekawostek. Lektura obowiązkowa dla małych i dużych fascynatów kosmosu – dorośli również mogą wiele się dowiedzieć z tej niewielkiej publikacji.
 •  

 • Czytam sobie. Jezioro łabędzie, czyli jak powstawał najsłynniejszy balet świata
 • Historia baletu „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego, sama w sobie jest bardzo ciekawa. Jeżeli dodać do tego interesujące tło historyczne, społeczne czy artystyczne Europy końca XIX wieku, to w zasadzie mamy gotowy przepis na emocjonującą opowieść o sztuce, pokonywaniu trudności i sukcesie, który prawie zawsze okupiony jest bardzo ciężką pracą.
 • Książka dość wiernie przybliża najmłodszym czytelnikom losy „Jeziora łabędziego”, a także samego Piotra Czajkowskiego. Ponadto czytelnicy – zarówno młodzi, jak i dorośli – mogą się dowiedzieć z tej publikacji, na czym w ogóle polega balet i z jakimi trudnościami wiąże się realizacja tego rodzaju przedstawienia, a także poznać najważniejsze terminy związane z tą dziedziną sztuki.

 • Czytam nie tylko sobie, czyli o trudnej niekiedy relacji dziecka z książkami

  Nie wszystkie dzieci lubią czytać. Niełatwo przekonać nieczytającego malucha, że czasami warto usiąść i w spokoju zagłębić się w lekturze. Jeżeli jednak usuniemy z jego drogi przeszkody w postaci trudnych słów i wielokrotnie złożonych zdań, czytanie powinno stać się prostsze i tym samym przyjemniejsze. Właśnie dlatego seria „Czytam sobie” jest tak wyjątkowa – po raz pierwszy ktoś zamiast strofować maluchy, że nie czytają, przyjrzał się przyczynom, z powodu których tego nie robią. Inne jest też podejście do książek – każdy przeczytany tytuł traktuje się w kategorii sukcesu, a nie przykrego obowiązku. Smyk może zatem stopniowo i bez pośpiechu piąć się po kolejnych szczeblach serii, aż czytanie stanie się dla niego równie proste co oglądanie telewizji. Na tym etapie można spróbować podsunąć mu inne książki dla dzieci – właśnie otworzył się przed nim cały świat literatury!

  Oprac. Daniel Śliwa

  Powiązane artykuły