Książki o piłce nożnej dla dzieci. Ranking TOP 5

Ksiazki o pilce noznej dla dzieci

Czy książki o piłce nożnej mogą być pomocne w nauce czytania? Czy można dzięki nim rozbudzić w dziecku chęć do częstszego sięgania po literaturę? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe. Szczególnie wtedy, gdy są to wartościowe publikacje przeznaczone dla najmłodszych fanów futbolu. Poniżej znajdziesz niewielkie zestawienie takich pozycji. Znajdują się w nim zarówno tytuły przeznaczone dla dzieci, które już potrafią czytać, jak i dla maluchów, które dopiero zdobywają tę umiejętność.

Książki o piłce nożnej dla dzieci – świetny pomysł na prezent dla małego fana futbolu

O ciekawy prezent dla małego fana futbolu nietrudno. Maluchowi można przecież kupić piłkę, nowe nagolenniki lub piłkarskie skarpety, piłkarską koszulkę z nazwiskiem idola czy grę komputerową. Poszukując upominku dla kilkuletniego sportowca, nie musimy jednak koncentrować się wyłącznie na typowo piłkarskich gadżetach. Może mu się spodobać także książka – zwłaszcza jeśli będzie dotyczyć jego największej pasji.

W księgarniach można natrafić na książki o piłce nożnej – dla dzieci, jak i dla dorosłych – które związane są w zasadzie z każdym aspektem tej gry: jej historią, taktyką, a także sylwetkami wybitnych trenerów i piłkarzy. Ponadto książki o piłce nożnej dla dzieci często pomyślane są tak, aby maluch mógł podczas lektury podszkolić pewne umiejętności, np. czytanie czy rysowanie.

Liczba dostępnych publikacji jest tak duża, że zbudowanie imponującej biblioteczki wyłącznie w oparciu o książki o piłce nożnej nie należy do najtrudniejszych zadań. Jeśli masz w domu małego miłośnika lub miłośniczkę futbolu, możesz zacząć od jednej z opisanych poniżej propozycji.

Książki o piłce nożnej dla dzieci – TOP 5 tytułów z oferty

1. To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej

Ksiazki o pilce noznej to jest futbol

Bardzo ładnie wydana i zilustrowana książka o piłce nożnej dla dzieci. Jej autorem jest Michał Gąsiorowski, komentator i dziennikarz sportowy, znany polskim kibicom chociażby z anteny radiowej Trójki czy audycji internetowych.

Książka wypełniona jest ogromną liczbą faktów, ciekawostek i opowieści związanych z bardzo szeroko rozumianą piłką nożną – jej historią, historią turniejów, drużyn czy poszczególnych piłkarzy. Poza tym w swojej publikacji Michał Gąsiorowski przybliża młodemu czytelnikowi zasady gry w piłkę, tłumaczy najważniejsze piłkarskie terminy, a także udowadnia, że piłka jest sportem, w który gra się na całym świecie.

„To jest futbol!” to wartościowa, zrozumiale napisana i bardzo interesująca książka dla każdego dziecka, które płynnie czyta i jednocześnie jest zafascynowane piłką nożną.

2. Encykopedia dla dzieci. Piłka nożna

Encyklopedia pilka nozna

Niewielka książeczka o piłce przeznaczona dla najmłodszych fanów futbolu.

Książka podzielona jest na rozdziały, które odnoszą się do najważniejszych kwestii związanych z futbolem. Ponadto wypełniona jest bardzo czytelnymi ilustracjami. Z pomocą dorosłego maluch może między innymi poznać zasady gry, dowiedzieć się, jak wygląda przebieg typowego spotkania piłkarskiego i dlaczego mecz w telewizji ogląda się inaczej niż na żywo, na trybunach.

Książka jest wręcz stworzona do wspólnego czytania, dzięki czemu dorosły będzie mógł natychmiast odpowiedzieć dziecku na jakiekolwiek pytania dotyczące piłki nożnej. To świetna pomoc w uczeniu malucha nowych słów czy zwrotów, nie tylko tych związanych z piłką.

3. Najfutbolniejsi 1. Tajemnica śpiących sędziów

ksiazki o pilce noznej najfulbolniejsi

„Najfulbolniejsi” to nie pojedyncza publikacja, a seria książek o przygodach fikcyjnej, szkolnej drużyny piłkarskiej FC Soto Alto. Mimo, że pojawiła się na polskim rynku wydawniczym stosunkowo niedawno, ma już swoich wiernych fanów, i to zarówno wśród chłopców, jak i dziewczynek.

Pierwszy z jedenastu dostępnych tomów serii opowiada o meczu, podczas którego sędziowie postanowili uciąć sobie drzemkę. Co gorsza, stało się to podczas rozgrywek o być albo nie być FC Soto Alto. Jeśli drużyna chce się utrzymać w lidze, musi wygrać mecz. Ale jak to zrobić, gdy sędziowie zamiast biegać po boisku, śpią na murawie?

Seria „Najfutbolniejsi” to obowiązkowa pozycja dla każdego młodego fana piłki nożnej. Może też się spodobać maluchom, które nie mają z tym sportem wiele wspólnego.

4. Czytam sobie. Lewy. Gola! Poziom 1

ksiazki o pilce noznej dla dzieci lewy gola

Roberta Lewandowskiego żadnemu fanowi futbolu przedstawiać nie trzeba. To obecnie jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy, napastnik na świecie. Mecz, który odbył się w Monachium na Allianz Arenie 22 września 2015 roku, jest tego najlepszym dowodem. I to o tym meczu nasz mały fan piłki nożnej będzie mógł przeczytać w książeczce.

Jak łatwo się domyślić, „Czytam sobie. Lewy. Gola! Poziom 1” jest książeczką dla dzieci, które dopiero uczą się czytać. Łatwe słowa, duże litery, mnóstwo obrazków i historia o strzeleniu pięciu goli w 9 minut – bo to właśnie wydarzyło się w Monachium 22 września 2015 roku. Trudno sobie wyobrazić lepsze okoliczności do nauki czytania – szczególnie wtedy, gdy jest się młodym fanem Roberta Lewandowskiego.

„Czytam sobie. Lewy. Gola! Poziom 1” to bardzo ładnie ilustrowana książeczka, idealna do nauki czytania. Zdecydowanie warto ją sprawdzić.

5. GOL! Książka do rysowania

Gry dla czterolatka kalambury

Bardzo ciekawa książka o futbolu, której współautorem może stać się każdy czytelnik.

W „GOLU!” znajdziemy mnóstwo ciekawostek i faktów dotyczących piłki nożnej. Tym jednak, co najbardziej interesujące w związku z tą publikacją, jest możliwość wypełniania jej własnymi notatkami, rysunkami czy uwagami. Książka pozwala bowiem na stworzenie własnej drużyny – z herbem, projektami koszulek czy portretami zawodników. Możemy również kolorować herby istniejących drużyn, a nawet tworzyć portrety osób, z którymi dzielimy pasję do futbolu.

„GOL!” przeznaczony jest raczej dla starszych dzieci, które już potrafią czytać. To ciekawa, oryginalna książka, przy której trudno o nudę.

Książki o piłce nożnej – równie wartościowe, co inne publikacje przeznaczone dla dzieci

Łatwo zauważyć, że książki o piłce nożnej, które są przeznaczone dla dzieci, mogą być równie wartościowymi lekturami co pozycje niezwiązane w żaden sposób z futbolem. Dzięki nim można poprawić umiejętność czytania, dowiedzieć się wielu ciekawych faktów związanych nie tylko z piłką, ale również z historią najnowszą, czy po prostu miło spędzić czas na interesującej lekturze. Warto zadbać więc o to, aby na półkach młodego fana piłki znalazło się miejsce nie tylko na puchary, ale także na książki – o piłce i nie tylko.

Oprac. Daniel Śliwa

Może Cię również zainteresować: