Książki po angielsku dla dzieci. Oto 10 najciekawszych

Książki po angielsku dla dzieci. Oto 10 najciekawszych

Po jakie książki po angielsku dla dzieci warto sięgnąć? Oto 10 najciekawszych!

Książki po angielsku mogą być niezwykle pomocne podczas nauki tego języka. Dzięki nim przyswajanie nowych słówek lub struktur gramatycznych bywa znacznie prostsze. Wbrew pozorom nie jest to jednak metoda dobra jedynie dla zaawansowanych użytkowników języka. Także małe dzieci mogą wiele zyskać na kontakcie z obcojęzyczną literaturą. Wystarczy znaleźć książkę odpowiadającą ich umiejętnościom.

 

 

Jakie książki po angielsku sprawdzą się w dziecięcej biblioteczce? Czy podsuwanie smykom obcojęzycznych tytułów w ogóle ma sens?

Stworzenie dziecku jego własnej biblioteczki wypełnionej książkami adekwatnymi do jego wieku i poziomu rozwoju umysłowego jest bardzo dobrym pomysłem. To ważne, żeby maluch od najmłodszych lat miał dostęp do książek, widział czytających rodziców i miał świadomość tego, że na papierowych kartkach kryją się fascynujące historie.

Jeżeli chcemy, żeby pociecha już od najmłodszych lat miała styczność z językiem obcym, warto zarezerwować osobną półkę także na książki obcojęzyczne, np. po angielsku. Niech będą to tytuły przeznaczone dla dzieci. Nie słowniki i innego rodzaju pomoce naukowe, lecz piękne i kolorowe książeczki, które aż się proszą o zdjęcie z półki. Kryteria wyboru są w zasadzie identyczne jak w przypadku literatury dla najmłodszych w języku polskim. Niezwykle ważne jest:

 • Atrakcyjne wydanie. Zadbajmy o to, aby w książce znajdowały się wysokiej klasy ilustracje. Uwagę dziecka mogą przykuć też wszelkiego rodzaju ruchome elementy, np. otwierane okienka.
 • Interesująca tematyka. Jeżeli pociecha lubi zwierzęta, ale samochody w ogóle nie leżą w orbicie jej zainteresowań, nie zmuszajmy jej do czytania lub słuchania o tym, o czym czytać lub słuchać po prostu nie chce. Podobnie jest z bohaterami kreskówek – dziecko może darzyć sympatią postać, za którą my nie przepadamy. Jeżeli jednak decydujemy się na prezent, to niech maluch dostanie książeczkę ze swoim, a nie naszym, ulubionym bohaterem.
 • Odpowiedni poziom. Maluchom w zupełności powinny wystarczyć obrazkowe książeczki z krótkimi podpisami po angielsku. Starszym szkrabom można już podsuwać nieco bardziej złożone historie. Trzeba być jednak bardzo uważnym, aby język, jakim napisana jest książka, nie był za trudny. W przeciwnym wypadku dziecko może szybko zniechęcić się do tej metody nauki.

Na pojawieniu się takich książek w domu powinni zyskać wszyscy, także rodzice. Nie jest wykluczone, że czytając dziecku bajkę po angielsku, sami nauczą się wielu nowych słów i przy okazji poćwiczą ich wymowę. Jeżeli zaś ich styczność z językiem Szekspira była niewielka, książki po angielsku dla początkujących będą dobrym sposobem na rozpoczęcie nowej, edukacyjnej przygody.

 

Książki po angielsku, które można podsuwać już najmłodszym smykom:

 1. Peppa Pig. My Mummy
 • Niewielka książeczka w twardej oprawie, przeznaczona dla wszystkich małych miłośników Świnki Peppy.
 • Na kolejnych stronach Peppa i jej młodszy brat, George, wymieniają wszystkie powody, dla których kochają swoją mamę. Jest pracowita, mądra i zawsze ma czas na wspólne taplanie się w błocie.
 • Obrazkom towarzyszą krótkie zdania w sam raz na początek przygody z językiem angielskim.
 1. Wielka złość małego zajączka. The big anger of a little hare
 • Dwujęzyczna, pięknie ilustrowana książeczka o zajączku Zacharym, przeznaczona dla najmłodszych.
 • Zacharego bardzo łatwo zdenerwować, więc jego przyjaciele próbują jakoś zaradzić temu problemowi.
 • Dwujęzyczny tekst oraz nieskomplikowany język sprawiają, że „Wielka złość małego zajączka” to bardzo dobra propozycja dla każdego malucha rozpoczynającego naukę języka angielskiego.
 1. Elmer and the Lost Teddy
 • Niewielka, kolorowa książeczka, opowiadająca historię poszukiwań misia. Miś został zgubiony przez Słoniątko, a na poszukiwania wybierają się kolorowy słoń Elmer wraz ze swoim przyjacielem, Wilburem.
 • Spokojna i ciepła historia z morałem. Doskonała do czytania przed snem.
 • Książka w całości po angielsku. Język jest jednak bardzo prosty, rodzic może więc na bieżąco tłumaczyć smykowi przebieg historii, wspomagając się kolorowymi ilustracjami.
 1. Faces: Baby Touch First Focus
 • Książeczka kontrastowa przeznaczona dla najmłodszych dzieci, przede wszystkim dla niemowląt.
 • Na poszczególnych stronach znajdują się wizerunki oraz uśmiechnięte twarze ludzi i zwierząt utrzymane w wyraźnych, kontrastujących barwach. Każda twarz jest podpisana po angielsku.
 • Książka wspomaga umiejętność rozpoznawania kształtów u niemowląt, dla nieco starszych smyków może być zatem okazją do przyswojenia pierwszych angielskich słówek.
 1. 100 Dogs
 • Bardzo zabawna oraz doskonale zilustrowana książka o psach. Czworonogi biegają, szczekają, śpią i robią to wszystko, co podpowiada im ich psia natura.
 • Książka wypełniona jest krótkimi, zabawnymi, angielskimi rymowankami dotyczącymi psów i psich zwyczajów.
 • Interesujący prezent zarówno dla wszystkich małych miłośników psów, jak i tych dzieci, które nie czują się zbyt pewnie w otoczeniu czworonogów.

 

Książki po angielsku dla dzieci, które uczą się już tego języka w szkole i chcą doskonalić swoje umiejętności

 1. Children’s Book of Magic
 • Oryginalna wersja językowa książki „Czaruj z dzieckiem” – pozycji uwielbianej przez wielu małych iluzjonistów.
 • Książka pozwala na poznanie różnych „magicznych” trików, tłumaczy niektóre zjawiska fizyczne stojące za poszczególnymi sztuczkami oraz umożliwia ćwiczenie kreatywności, umiejętności liczenia czy zapamiętywania.
 • Publikacja bardzo ładnie wydana, napisana nieskomplikowanym językiem – mali czarodzieje będą więc mieli okazję nie tylko nauczyć się kilku sztuczek, ale także podszkolić angielski.
 1. Harry the Dog’s Adventures. Czytanki i ćwiczenia w języku angielskim dla dzieci
 • Książka zawierająca opowiadania po angielsku, opisujące przygody zabawnego i ciekawskiego psa Harry’ego.
 • Po każdym opowiadaniu znajduje się niewielki zestaw ćwiczeń utrwalający nowo poznane słownictwo.
 • Książka przeznaczona dla dzieci, które opanowały już język angielski na poziomie A1.
 1. The Secret Garden. Tajemniczy ogród w wersji do nauki angielskiego
 • Klasyczna powieść autorstwa Frances Hodgson Burnett – tutaj w uproszczonej, angielskiej wersji językowej.
 • Niniejsze wydanie zawiera słowniczek, ćwiczenia gramatyczne, testy dotyczące treści książki, a także zestaw prawidłowych odpowiedzi na wszystkie pytania testowe oraz ćwiczenia.
 • Książka przeznaczona zarówno dla uczniów, jak i dorosłych, którzy chcieliby poprawić znajomość języka angielskiego.
 1. Diary of a Wimpy Kid. The Meltdown. Book 13
 • Światowy bestseller autorstwa Jeffa Kinneya – „Diary of a Wimpy Kid. The Meltdown” to jedna z części znanego na całym świecie cyklu o Gregu Heffleyu – tytułowym mięczakowatym dzieciaku.
 • Greg, czyli narrator całego cyklu, to typowy, nastoletni antybohater – leniwy, czasami arogancki i bezmyślny, ale obdarzony poczuciem humoru oraz talentem rysowniczym chłopak, z którego perspektywy poznajemy świat przedstawiony w książkach. Książki te są pamiętnikami Grega, co oznacza, że zarówno tekst, jak i rysunki, są stworzone własnoręcznie przez niego.
 • „Diary of a Wimpy Kid. The Meltdown” to książka przeznaczona przede wszystkim dla młodzieży, ale dorośli również mogą ją przeczytać. Język, którym jest napisana, nie jest zbyt skomplikowany – każdy, kto ma choć ogólne pojęcie o języku angielskim, powinien dać sobie radę z tą publikacją.
 1. Box. Harry Potter
 • Box zawiera wszystkie 7 książek z cyklu „Harry Potter” w oryginalnej wersji językowej, z okładkami i mapkami wykonanymi przez Jonny’ego Duddle’a.
 • Idealny prezent zarówno dla każdego potteromaniaka, jak i kogoś, kto dopiero chciałby przeczytać wszystkie książki cyklu w oryginale.
 • Książki przeznaczone dla odrobinę bardziej zaawansowanych użytkowników języka angielskiego – początkujący mogą mieć niewielkie problemy ze zrozumieniem nazw własnych czy slangu czarodziejów. Oczywiście „Harry Potter” może być czytany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Jak jeszcze można oswajać dziecko z językiem obcym?

Angielski to jeden z tych języków, których można nauczyć się stosunkowo łatwo. Jest to zasługa nie tyle jego specyfiki, co wszechobecności. W zasadzie cała zachodnia popkultura porozumiewa się obecnie w tym języku. Oznacza to, że angielski spotkamy w filmach, serialach, grach komputerowych, w piosenkach i niezliczonej ilości nagrań na YouTube. Warto zatem zaprosić do nauki nie tylko książki po angielsku, ale także nowe technologie. Jeśli smyk wciągnął się już w jakąś grę lub serial, najprawdopodobniej nie będzie to nic trudnego.

Oprac. Daniel Śliwa.

Może Cię również zainteresować: