Książki dla rocznego dziecka. Ranking 10 najciekawszych tytułów

Książki dla rocznego dziecka. Czym różnią się od tych dla starszych smyków? Jakie tytuły mogą zainteresować malca?Książki dla rocznego dziecka stanowią sporą grupę wśród publikacji dla najmłodszych. Czym się wyróżniają? W jaki sposób odróżnić je od tych, które są przeznaczone dla niemowląt, oraz od publikacji tworzonych z myślą o starszych dzieciach? Oto kilka praktycznych wskazówek i subiektywny ranking 10 tytułów z tej kategorii.

Co charakteryzuje dobre książki dla rocznego dziecka?

 • Kolorowe ilustracje. Książki dla rocznego dziecka są często kolorowe. Możemy zatem śmiało pożegnać czarno-białe, kontrastowe tytuły dla niemowląt i sięgnąć po ładnie ilustrowane, barwne książeczki. Zwróćmy uwagę, aby obrazki były estetycznie wykonane. Kolorowe, atrakcyjne ilustracje mają za zadanie przyciągnąć uwagę maluszka i zachęcać go do spędzania czasu z książką już od najmłodszych lat.
 • Niezbyt skomplikowany tekst. Dobre książki edukacyjne dla dzieci powinny zawierać treść adekwatną do wieku małego odbiorcy. W publikacjach przeznaczonych do roczniaków tekstu zazwyczaj nie ma zbyt wiele. Często mają one charakter słowniczków, w których przedstawione są różne przedmioty i czynności podpisane jednym słowem bądź prostym zdaniem. Wiele pozycji zawiera wyrazy dźwiękonaśladowcze, które maluch może próbować samodzielnie wymawiać. Książki dla 1,5-rocznego dziecka zazwyczaj zawierają już łatwy, krótki tekst. Pamiętajmy, że nie powinien być zbyt długi, aby nie znudził i nie zniechęcił malca.
 • Ciekawą propozycją są także książki, które w ogóle nie zawierają tekstu, ponieważ z założenia opierają się na samych ilustracjach, mających za zadanie zachęcić malucha do wyszukiwania różnych elementów czy samodzielnego wypowiadania się na ich temat.
 • Twarda oprawa i grube kartki. Książki dla roczniaków najczęściej wydawane są w twardej, sztywnej i wytrzymałej oprawie. Kartki także powinny być grube i tekturowe, aby nie uległy zbyt szybkiemu zniszczeniu. Roczny maluch może mieć ochotę nie tylko oglądać, lecz także ugryźć czy polizać swoją ulubioną książeczkę.
 • Dodatkowe atrakcje na zachętę. Książki dla rocznego dziecka mogą zawierać także dodatkowe atrakcje, mające na celu przyciągnięcie uwagi malca. Zaliczają się do nich puzzle dołączone do książki, guziki z różnymi efektami dźwiękowymi, maskotki przedstawiające głównych bohaterów, ruchome okienka i inne tego typu elementy, które mogą być źródłem ogromnej frajdy dla rocznego czytelnika.

Książki dla rocznego dziecka. Subiektywny ranking 10 najciekawszych tytułów

 1. Pora na potwora
 • To wyjątkowa książka o zwierzątkach, w której wszystko jest możliwe! Każda strona została podzielona na 3 niezależne części, które można przewracać według własnego pomysłu. W ten sposób dzieci mogą samodzielnie tworzyć zwierzęta, zarówno te znane, jak chociażby osa, jak i te zupełnie niezwykłe. Głowa rysia, ogon węża i brzuch jaka? Czemu nie!
 • „Pora na potwora” to nie tylko książka, lecz także układanka, która może dać małym rączkom ciekawe zajęcie na długi czas.
 • Dodatkowym atutem książki jest to, że po prawidłowym ułożeniu zwierzaka powstaje także zapis jego nazwy. W ten sposób „Pora na potwora” może ułatwić wprowadzanie najmłodszych w fascynujący świat liter.
 1. Moje pierwsze 100 słów
 • Ta bogato ilustrowana książeczka w formie pierwszego, ilustrowanego słowniczka dla najmłodszych może ułatwić naukę pierwszych słów. Zawiera 100 wyrazów zobrazowanych za pomocą kolorowych ilustracji podzielonych na bliskie dziecku kategorie: moje otoczenie, dom, rodzina, kształty, zwierzęta, warzywa, owoce, części ciała, kolory i liczby.
 • Książeczka stwarza wiele możliwości zabawy. Maluszek może próbować powtarzać nazwy przedmiotów przedstawionych na ilustracjach albo wskazywać je paluszkiem.
 • Tekturowa książeczka jest odporna na uszkodzenia, a format został dostosowany do niewielkich rączek dziecka.
 1. Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych
 • Twórcą książek o przesympatycznym Puciu jest logopeda i pedagog dr Marta Galewska-Kustra, która specjalizuje się w terapii opóźnionego rozwoju mowy i zaburzeń artykulacji u dzieci. Część „Pucio uczy się mówić” powstała z myślą o najmłodszych, około rocznych dzieciach, które dopiero zaczynają wypowiadać swoje pierwsze słowa, oraz starszych, z opóźnionym rozwojem mowy.
 • Książka zawiera proste opowiastki do wspólnego czytania o Puciu i jego rodzinie nawiązujące do codziennych, dobrze znanych dziecku sytuacji, takich jak wspólne jedzenie, spacer czy wyjazd do dziadków.
 • Historyjki o Puciu zostały przepięknie zilustrowane przez Joannę Kłos.
 1. Jano i Wito
 • Pakiet kartonowych książeczek o przygodach dwóch uroczych urwisów, Jana i Wita, został stworzony przy współudziale logopedy Wioli Wołoszyn.
 • Znajdziemy w nim mnóstwo wyrazów dźwiękonaśladowczych, zabawną fabułę oraz ładne, przyjazne dzieciom ilustracje wykonane przez Przemka Liputa.
 • Ciekawscy chłopcy, wraz z maluchami, odkrywają otaczający ich świat: czy to w domu, w lesie, czy w trawie, wszędzie mogą znaleźć coś, co ich zafascynuje i zachęci do dalszych figli, badań i zabaw.
 1. Nie płacz, króliczku
 • „Nie płacz, króliczku” to prosta historyjka o małym zwierzaczku, który przewrócił się i zranił. Co zrobić, aby rana przestała go boleć? Jak go pocieszyć?
 • Ta ciepła opowiastka ma na celu podnieść na duchu maluchy, które znalazły się w podobnej sytuacji jak mały króliczek.
 • Książeczka może także pomóc w nauce empatii wobec drugiego człowieka i być punktem wyjścia do wielu ciekawych rozmów na temat uczuć.
 1. Wiosna na ulicy Czereśniowej
 • To wyjątkowa książka obrazkowa, w której nie pada ani jedno słowo. Każda strona to barwna, pełna szczegółów ilustracja przedstawiająca fragment miasta. Bohaterowie ukazywani są w różnych sytuacjach, miejscach i momentach dnia. Odnajdywanie ich i wymyślanie opowieści na ich temat to wspaniałe zajęcie dla całej rodziny.
 • Bohaterką tej części cyklu jest wiosna. Na kartach książki zielenią się więc łąki i trawniki, rozkwitają pierwsze kwiaty, zwierzęta wychodzą ze swych kryjówek, a ludzie opuszczają domy, aby spacerować w coraz silniej grzejącym słońcu.
 • Głównym atutem książki są piękne, przepełnione ciepłem ilustracje autorstwa Rotraut Susanne Berner, dzięki którym seria o ulicy Czereśniowej stała się bestsellerem w wielu krajach.
 1. 100 pierwszych słówek
 • Pakiet 100 pierwszych słówek to aż trzy książeczki zawierające realistyczne ilustracje wraz z podpisami w 3 kategoriach: w domu i ogrodzie, pojazdy oraz zwierzęta. Każda kategoria stanowi odrębną część, co pomaga uporządkować wiedzę i ułatwia zapamiętywanie nowych wyrazów.
 • Zadaniem książeczek jest wspomaganie nauki nazw przedmiotów z najbliższego otoczenia malucha oraz wspieranie rozwoju mowy.
 • Atrakcyjne, kolorowe ilustracje mają na celu przyciągnięcie uwagi maluszka i ułatwienie mu zapamiętywania słów.
 1. Wszyscy ziewają
 • „Wszyscy ziewają” to pozycja polecana do wspólnego czytania i oglądania przed snem. Można ją śmiało włączyć do wieczornego rytuału usypiania. Ziewające zwierzaki mogą pomóc rodzicom w uspokojeniu i wyciszeniu maluszka.
 • Wielką atrakcją w książeczce są ruchome pyszczki zwierzątek, które można szeroko otworzyć, aby postaci ziewały. Być może maluch do nich dołączy i szybciutko zapadnie w spokojny sen.
 1. Oto jest ogród
 • „Oto jest ogród” to piękna i pełna niespodzianek książka autorstwa popularnego ilustratora Hectora Dexeta. Oszczędne kolory i prosta kreska mogą spodobać się wielbicielom minimalizmu.
 • Grube, tekturowe strony wypełnione są nie tylko pięknymi ilustracjami, lecz także ciekawymi wycięciami, które są jednocześnie zapowiedzią tego, co znajduje się na kolejnej karcie. Dzięki temu prostemu zabiegowi obrazki dynamicznie się zmieniają: czerwone jabłuszko staje się zielone, kwiat zamienia się w pajęczynę, a z wielobarwnych listków wyłaniają się kolorowe owady.
 • Książeczka może pomóc rocznym maluszkom poznać świat roślin i zwierząt zamieszkujących ogród.
 1. Książka z dziurą
 • To bardzo oryginalna propozycja dla najmłodszych. „Książka z dziurą” to po prostu... książka z dziurą, którą można w dowolny sposób wypełnić!
 • Książka z zabawnymi ilustracjami dzięki swojej nietypowej formie zachęca do wymyślania ciekawych zabaw i pomysłów na wypełnienie lub wykorzystanie pustej przestrzeni. Do dziury można coś wrzucić, coś przez nią przeciągnąć, patrzeć przez nią, wypełnić ją rysunkiem… Pomysłów na zabawę może być tyle, ile oglądających książkę maluchów i rodziców!
 • Autorem „Książki z dziurą” jest Herve Tullet, autor bestsellerów dla dzieci w każdym wieku. Tekst w niej zawarty jest bardzo oszczędny, jego zadaniem jest zachęcenie małego czytelnika do kreatywnej zabawy i współtworzenia książki wraz z pisarzem.

Wybierając książki dla rocznego dziecka, warto sięgnąć po pozycje, które w przyjazny i interesujący dla malucha sposób będą wprowadzać go w świat słowa pisanego i jednocześnie pomogą mu zrozumieć rzeczywistość, która go otacza. Ich wspólna lektura może zapoczątkować wspaniałą przygodę, jaką jest poznawanie i czytanie książek. Warto zatem zadbać o to, aby maluch już od najmłodszych lat miał styczność z taką formą rozrywki

Opracowała: Grażyna Zaborska-Szmajda

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem