Najlepsze komiksy dla dzieci. Do czytania i oglądania!

Komiksy dla dzieci

Wbrew niektórym opiniom komiksy dla dzieci wcale nie są bezwartościową lekturą. Ich celem nieraz jest przekazanie smykom wartościowej historii z morałem. Grafika, choć kluczowa, nie jest więc wszystkim, co mają do zaoferowania. Nie zaszkodzi zatem uzupełnić biblioteczki smyka o kilka tytułów, aby sprawdzić czy podobają mu się takie obrazkowe historie. Jakie komiksy będą najlepsze na początek? Przedstawiamy pięć propozycji dla małego dziecka.

Od czego zacząć przygodę z komiksem? Jakie tytuły będą odpowiednie na początek?

 


Komiksy dla dzieci dzielą się na dwie zasadnicze kategorie:

 • komiksy, w których znajdziemy wyłącznie obrazki
 • oraz komiksy z dymkami do czytania.

Te pierwsze są idealne dla maluchów, które przypatrując się obrazkom, mogą wymyślać do nich historie. Jeżeli jednak grafika jest na bardzo wysokim poziomie, mogą zainteresować także starszego smyka. Komiksy z dymkami tworzone są z myślą o starszych dzieciach. Zwłaszcza gdy mowa o tytułach bogatych w tekst, nad którymi trzeba spędzić niemal tyle czasu, ile nad powieścią. Na ogół im więcej dialogów znajdziemy w środku, tym starszy powinien być szkrab, który będzie czytał komiks.

Nie tylko wiek smyka ma jednak znaczenie przy wyborze komiksu. Oprócz tego warto wziąć pod uwagę dwa poniższe czynniki:

 • Gatunek komiksu. Komiksy, podobnie jak książki poruszają bardzo wiele tematów. Oprócz typowo przygodowych tytułów, znajdziemy pozycje edukacyjne oraz psychologiczne. Radzimy zacząć od tych lżejszych historii, a jeśli smykowi spodoba się ta forma, stopniowo podsuwać mu kolejne.
 • Bohaterowie. Niektórych bohaterów z komiksów dziecko może już kojarzyć (np. z bajek czy książek). Możemy się zorientować, czy smyk ma jakieś ulubione postacie – prawdopodobniej chętniej sięgnie po komiks, w którym będzie występować jego ukochana księżniczka czy superbohater.

Zawsze warto też zwrócić uwagę na samą kreskę oraz fabułę, aby mieć pewność, że kupujemy dziecku komiks, który nie będzie zawierał żadnych drastycznych treści oraz, że będzie zachęcał do siebie szatą graficzną – obrazki odgrywają w końcu główną rolę. Niezdecydowanym rodzicom polecamy też poniższy ranking – trafiły do niego jedynie sprawdzone, odpowiednie dla dzieci komiksy.

Ciekawe i wartościowe komiksy dla dzieci. Ranking TOP 5

 • Matthias Picard, „Jaś Ciekawski. Podróż do serca oceanu”
  • Jaś Ciekawski wyrusza w głąb oceanu, aby poznać jego tajemnice: podwodne rośliny, zwierzęta i miejsca, w którym żyją. To komiks pozbawiony dialogów, ale za to w technice 3D. Dzięki temu czytelnik ma wrażenie jakby sam badał morskie głębiny.
  • Ponieważ komiks został narysowany techniką trójwymiarową, do tytułu dołączone są dwie pary specjalnych okularów. Maluch może podziwiać wodne przestrzenie razem z rodzicem czy przyjacielem.

 • Luke Pearson, „Hilda i Kamienny Las”
  • Ciekawy i pełen przygód komiks dla dzieci, w którym główna bohaterka, Hilda, trafia wraz z mamą… do krainy trolli! Zanim jednak udały się na tę nieplanowaną wycieczkę, pokłóciły się o obowiązki – czy teraz uda im się wypracować kompromis i powrócić do domu?
  • To zwariowana i zabawna historia, która nie dość, że bawi, to zwraca też uwagę na wartości rodzinne.

 • Berenika Kołomycka, „Malutki lisek i wielki dzik”, tom 1: „Tam”
  • Wśród polskich komiksów dla dzieci ten wyróżnia się piękną, niecodzienną kreską oraz uroczą historią o przyjaźni i gonieniu za marzeniami.
  • Mały lisek dotychczas mieszkał w jabłoni – samotnie, ale szczęśliwie. Pewnego dnia spotyka jednak dużego dzika i rozpoczyna z nim wędrówkę. Wtedy całe jego życie wywraca się do góry nogami. Czy na pewno powinien był opuszczać komfortowy domek, w którym nikt mu nie przeszkadzał?
  • To mądra opowieść o dojrzewaniu i wychodzeniu z własnej strefy komfortu, która ma za zadanie pokazać dzieciom, że zmiany w życiu wcale nie są takie złe – zwłaszcza jeśli pozwalają na zdobycie wartościowych znajomości.

 • Michał Rzecznik, „88/89”
  • „88/89” to polski komiks, który może pokazać dzieciom, jak żyło się w Polsce w latach 80. podczas PRL-u oraz jak z perspektywy kogoś niedorosłego wyglądała zmiana ustroju.
  • Komiks opowiada o dziesięcioletnim Adasiu, którego życie może przypominać codzienność niejednego czytelnika: Adaś chodzi do szkoły, obrzuca się z kolegami śnieżkami i snuje plany na temat swojego dorosłego życia. Do szkoły zmuszony jest jednak chodzić w mundurku, śnieżkami bawi się, stojąc w kolejce do sklepu, a w przyszłości chce zostać cinkciarzem.
  • Momentem kulminacyjnym historii jest upadek komunizmu w Polsce. Jak chłopiec odbierze całą tę przemianę i co będą dla niego znaczyć upadające pomniki oraz Solidarność?

 • Janusz Christa, „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”
  • Kajko i Kokosz to bohaterowie jednych z najbardziej znanych i najlepszych polskich komiksów dla dzieci. Ich przygody przenoszą maluchów do czasów pradawnych Słowian.
  • W tym komiksie dwójka głównych bohaterów musi zmierzyć się z wrogim wodzem Hegemonem, który chce zdobyć gród kasztelana Mirmiła. Kajko i Kokosz odpierają szturm, ale Hegemon jest sprytniejszy, niż sądzili… namawia bowiem Mirmiła, aby wyruszył do krainy czarownic na naukę latania! Czy pod jego nieobecność Hegemonowi uda się zdobyć gród?

  Trudno wybrać najlepsze komiksy dla dzieci, ponieważ każdy tytuł jest na swój sposób wyjątkowy. Warto zatem porozmawiać wcześniej z maluchem i zorientować się, co najbardziej go interesuje – być może wolałby przeglądać opowieść o zwierzętach lub poznawać przygody swoich rówieśników, a nie dorosłych bohaterów.

  Bez względu na to, na który tytuł się zdecydujemy, warto pochylić się nad nim wspólnie z dzieckiem, Komiks wbrew pozorom nie musi być  bowiem samotną rozrywką. Równie dobrze można go czytać z podziałem na role – taka wspólna lektura może być świetną okazją do rodzinnie spędzonego czasu!

  Opracowała: Urszula Żupnik

  Powiązane artykuły