Bajki dla dzieci - 10 wyjątkowych tytułów do czytania na dobranoc i nie tylko

Bajki dla dzieci - 10 wyjątkowych tytułów do czytania na dobranoc i nie tylkoBajki stanowią nieodłączną część dzieciństwa. Opowiadała je babcia, czytał tata, nic więc dziwnego, że dziś chcielibyśmy, aby w ich towarzystwie dorastały również nasze pociechy. Jak wśród setek dostępnych tytułów znaleźć jednak prawdziwie wartościowe bajki do czytania dziecku przed snem?

Co warto czytać maluszkom? Ranking 10 propozycji bajek na każdą okazję

Kto z nas nie pamięta historii o Brzydkim Kaczątku, Czerwonym Kapturku czy Jasiu i Małgosi? Na ponadczasowych baśniach Hansa Christiana Andersena, Charlesa Perrault i braci Grimm wychowywały się pokolenia. Bajki do czytania dla dzieci nie ograniczają się jednak do klasyki. W księgarniach i w Internecie znaleźć można wiele innych dziecięcych tytułów z kolorowymi obrazkami i zagadkami. Takich, które podobnie jak dzieła wspomnianych mistrzów, są przebogatym źródłem wiedzy o otaczającym nas świecie i towarzyszących nam emocjach. To właśnie tego typu książki wzięliśmy pod lupę, by wybrać spośród nich 10 wartych uwagi bajek adresowanych zarówno do młodszych, jak starszych dzieci. Oto one!

Bajki do czytania dla dzieci. 10 wyjątkowych propozycji:

A ja nie chcę być księżniczką, Grzegorz Kasdepke

 1. 1. A ja nie chcę być księżniczką, Grzegorz Kasdepke
 • Ciekawa książka z morałem, adresowana nie tylko dla dziewczynek. Jej główna bohaterka, Marysia, to żywiołowa i rezolutna trzpiotka, która uwielbia bawić się w odgrywanie scen z baśni, ale nigdy nie chce wcielać się księżniczki, bo znacznie bardziej odpowiada jej bycie smokiem.
 • Taka, a nie inna decyzja bohaterki wynika stąd, że smoki z bajek są mądre, a księżniczki tylko ładne. Pewnego dnia Marysia uznaje jednak, że ona też jest ładna, zaczyna więc rozglądać się za nową rolą.
 • Dodatkowym atutem książki są piękne ilustracje uznanej polskiej ilustratorki Emilii Dziubak.

Śpij, króliczku, Jörg Mühle

 1. 2. Śpij, króliczku, Jörg Mühle
 • Głównym bohaterem książki jest sympatyczny, mały króliczek. Jest wieczór, umył już swoje ząbki i wyraźnie staje się senny. Do tego, by zasnąć, potrzebuje jednak naszej pomocy. Trzeba poprawić mu poduszkę, podrapać za uszkiem, okryć kołderką. Dzięki temu mały czytelnik angażuje się w opowieść i przy okazji sam zasypia.
 • Krótkiej historyjce towarzyszą piękne, rysowane grubą kreską ilustracje wykonane przez samego autora książki.
 • Książka została wydana w solidnej, twardej oprawie.

Mikołajek i inne chłopaki, René Goscinny, Jean-Jacques Sempé

 1. 3. Mikołajek i inne chłopaki, René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
 • Mikołajek to mały chłopiec mieszkający we Francji. Podobnie jak wiele innych dzieci w jego wieku lubi bawić się w Indian, grać w piłkę i płatać psikusy swoim rodzicom i nauczycielom. Ma też grono szkolnych kolegów, wraz z którymi przeżywa przygody, które potrafią rozbawić czytelnika do łez.
 • Nowa edycja kultowej serii książek wydana została w nieco większym, wygodnym formacie. Tekstowi towarzyszą humorystyczne ilustracje rysowane charakterystyczną kreską René Goscinnego.
 • Książka będzie odpowiednia zarówno dla młodszych, jak i starszych, samodzielnie czytających dzieci.

Wszyscy ziewają, Anita Bijsterbosch

 1. 4. Wszyscy ziewają, Anita Bijsterbosch
 • Książka gromadzi dziesięć krótkich historyjek o zwierzątkach, które ziewają, bo bardzo chce im się spać. A ziewanie bywa zaraźliwe, dlatego trudno o lepszą książkę na dobranoc.
 • Książka nie zawiera dużo treści, więc jest doskonałym wyborem dla młodszych dzieci.
 • Ogromną zaletą publikacji są pomysłowe ilustracje z otwieranymi okienkami w miejscu buziek zwierzaków. Dzięki temu kotek, królik czy krokodyl faktycznie ziewają, pokazując swoje pełne zębów paszcze.

Niezłe ziółko, Barbara Kosmowska

 1. 5. Niezłe ziółko, Barbara Kosmowska
 • To książką pełna mądrości przekazywanych małemu Erykowi przez babcię-zielarkę, która w poszukiwaniu cennych roślin przemierzyła niemal cały świat.
 • Między Erykiem a babcią nawiązuję się wyjątkowa więź. Chłopiec boryka się z nieśmiałością i zwierza się staruszce ze swoich największych sekretów, a ta rewanżuje się opowieściami o dalekich krajach, które pochłaniają Eryka bez reszty.
 • Bajka adresowana jest raczej dla starszych dzieci. Składa się na nią 9 rozdziałów, które ilustrują pełne detali obrazki autorstwa wspomnianej już Emilii Dziubak.

Mądre bajki, Agnieszka Antosiewicz

 1. 6. Mądre bajki, Agnieszka Antosiewicz
 • Zbiór ciekawych opowiadań dla dzieci poruszających tak ważne tematy jak: przyjaźń, miłość, wiara w siebie, tolerancja i akceptacja.
 • „Mądre bajki” idealnie nadają się do wspólnego czytania z dzieckiem. Żadne z opowiadań nie zajmuje więcej niż trzy strony, a teksty napisane są przystępnym, zrozumiałym dla najmłodszych językiem.
 • Lektura książki może być pretekstem do rozwijającej rozmowy z dzieckiem.

Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite), Justyna Bednarek

 1. 7. Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite), Justyna Bednarek
 • Pierwsza część książki o skarpetkach-uciekinierkach, które ruszają w świat w poszukiwaniu przygód, doczekała się kontynuacji. Tym razem skarpetki pokazują młodemu czytelnikowi, że nawet drobny gest jest w stanie zmienić na lepsze otaczający nas świat.
 • Bohaterki, podobnie jak ludzie, bardzo różnią się między sobą. Są skarpetki uczynne i skarpetki złośliwe. Dzięki temu historia jest bliższa światu, jaki znamy z codzienności.
 • Książka gromadzi 13 krótkich opowiadań, każde z nich opisuje historię innej skarpetki.

Moja kolekcja bajek. Masza i Niedźwiedź

 1. 8. Moja kolekcja bajek. Masza i Niedźwiedź
 • Książka jest idealną propozycją dla wszystkich małych fanów przygód "Maszy i Niedźwiedzia". Nowe opowiadania o znanych bohaterach po raz kolejny pozwolą dzieciom wspólnie przeżyć ich wesołe, pełne zaskakujących zwrotów akcji perypetie.
 • Historie opisane są prostym, odpowiednim dla dzieci językiem. Towarzyszą im także kolorowe, nawiązujące do popularnej animacji ilustracje.

Detektyw Pozytywka, Grzegorz Kasdepke

 1. 9. Detektyw Pozytywka, Grzegorz Kasdepke
 • Zabawna i mądra książka, na którą składa się kilkanaście zagadek, które mali czytelnicy mogą spróbować samodzielnie rozwiązać, podążając tropem sympatycznego detektywa Pozytywki.
 • Zagadki dotyczą sytuacji, z jakimi spotykamy się w codziennym życiu. Detektyw Pozytywka szuka np. winnego rozbicia wazonu na balkonie, którym finalnie okazuje się być siarczysty mróz.
 • Wydana w twardej oprawie pozycja może być atrakcyjnym książkowym prezentem zarówno dla kilkuletnich chłopców, jak i dziewczynek.

365 bajek na dobranoc

 1. 10. 365 bajek na dobranoc
 • Krótkie, przyjazne, ale i pouczające opowiadania mogą uprzyjemnić zasypianie już najmłodszym szkrabom.
 • Wydana w twardej oprawie książka zawiera kolorowe, urzekające ilustracje.
 • Lektura polecana dla maluszków od pierwszego roku życia.

Większość z wymienionych pozycji sprawdzi się zarówno w roli lektury na dobranoc, jak i rozrywki w ciągu dnia. Bajki można czytać dziecku w podróży, kolejce do lekarza, kawiarni. A jeśli brakuje nam czasu na głośną lekturę w ciągu dnia – wykorzystujmy audiobooki i słuchowiska. Każda chwila jest dobra na to, by poddać się przygodom, kryjącym się na kartach dziecięcych książek.

Oprac. Katarzyna Krentusz

Powiązane artykuły