Kosmos dla dzieci. Gry, książki i zabawki dla miłośników astronomii.

Kosmos dla dzieci. Gry, książki i zabawki dla miłośników astronomii

Kosmos często fascynuje dzieci. Jak wspierać tę pasję?

Nawet jeśli maluchy nie są jeszcze wstanie zrozumieć pewnych skomplikowanych zjawisk fizycznych, mających miejsce w kosmosie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby od małego wspierać je w rozwoju tej pasji i zachęcać do czytania popularnonaukowych książek czy oglądania podobnych filmów. Wiele z nich tworzonych jest specjalnie z myślą o najmłodszych, dzięki czemu smyki nie powinny być przytłoczone nadmiarem wiedzy. Najciekawsze gromadzi natomiast poniższy ranking książek, gier i filmów o kosmosie w wersji dla dzieci.

Jednocześnie pamiętajmy, że nie jest to jedyny możliwy sposób, aby uczynić temat kosmosu bardziej przystępnym. Oprócz tego warto:

 • Zaproponować smykowi wycieczkę do centrum naukowego, obserwatorium astronomicznego czy planetarium. Wiele z takich instytucji organizuje specjalne pokazy lub wystawy dla dzieci, podczas których specjaliści opowiadają o kosmosie w łatwy do zrozumienia sposób.
 • Pomóc dziecku w samodzielnych obserwacjach astronomicznych. Na początku można opowiedzieć o najbardziej znanych gwiazdozbiorach (warto posłużyć się jedną z wielu map nieba dostępnych online bądź specjalną aplikacją), a następnie, gdy pogoda będzie odpowiednia, wskazać je dziecku na niebie.
 • Zachęcić dziecko do obserwacji kosmosu przez teleskop. Na rynku istnieją niewielkie teleskopy przeznaczone specjalne dla małych odkrywców, dzięki którym obserwacja nieba powinna być nie tylko niezwykle ciekawa, ale i kształcąca.

Wiedza zdobyta dzięki takim aktywnościom zwykle utrwala się w pamięci znacznie silniej, niż informacje wyczytane w książce. Może być bardzo pomocna nie tylko w szkole, ale i w dorosłym życiu, dlatego warto być kreatywnym w poszerzaniu horyzontów dziecka i wykorzystywać w tym celu różne metody, nie wywierając przy tym na maluchu zbędnej presji. To, że interesuje się kosmosem, nie musi automatycznie oznaczać, że w przyszłości zostanie sławnym astrofizykiem. Wystarczy, że będzie miał ciekawe i rozwijające hobby.

Książki, gry i zabawki dla fana kosmosu. Ranking 15 najciekawszych propozycji

 1. Książki pomagające wyjaśnić, czym jest wszechświat
 • Lucy Hawking, Stephen Hawking „George i tajny klucz wszechświata”. Oto książka, która wyszła spod pióra jednego z najbardziej utalentowanych i szanowanych astrofizyków współczesnych czasów – Hawking wraz z córką opowiadają historię małego George’a, który w pogoni za swoją świnką wyrusza w kosmos. Dla dzieci książka może okazać się pierwszym krokiem do zrozumienia tego, czym są atomy i ciała niebieskie.
 • Boguś Janiszewki, „Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią”. Janiszewski w zabawny i przystępny sposób opowiada o początkach wszechświata sprzed 14 miliardów lat. Historię zaczyna od nicości, z której jednak wyłaniają się przestrzeń, czas, galaktyki, planety, aż w końcu nawet – życie. To świetna pozycja, dzięki której szkrab może dowiedzieć się, jak wyglądał kosmos przed powstaniem Układu Słonecznego.
 • Kelsey Oseid, „Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie”. To bogato ilustrowana książka, której celami są zaznajomienie dziecka z tajemnicami gwiazd i pokazanie mu piękna wszechświata. Maluch może nie tylko poznać widoczne na niebie gwiazdozbiory, ale także dowiedzieć się, czym są np. Perseidy czy komety. Kunsztowne ilustracje sprawiają, że książka jest artystycznym majstersztykiem i powinna zachwycić zarówno dziecko, jak i rodzica.
 • Penelope Arlon, Tory Gordon-Harris, „LEGO. Planety”. Seria edukacyjnych książek LEGO ma pomóc zapoznać się dzieciom z otaczającym nas światem. W „Planetach” smyk ma okazję dowiedzieć się, co znajduje się poza Układem Słonecznym oraz poznać nowe odkrycia naukowe związane z kosmosem – wszystko opisane w jest w łatwy do zrozumienia przez dzieci sposób.
 • Karolina Bąkowska, „Niesamowity wszechświat” il. Asia Gwis. Książka jest kompendium wiedzy na temat kosmosu – może zapoznać dziecko choćby z planetami Układu Słonecznego, kometami, spadającymi gwiazdami czy galaktykami z odległych zakątków wszechświata. Smyk będzie miał nawet okazję poczytać o najważniejszych astronomach w historii ludzkości – a to wszystko ozdobione przepięknymi ilustracjami.

 1. Gry i zabawki, które mogą pomóc w zrozumieniu kosmosu
 • Hippocampus, Był sobie kosmos, gra familijna. „Był sobie kosmos” to gra planszowa na podstawie słynnej serii filmów animowanych, w której gracze mają za zadanie zdobyć próbki z innych planet Układu Słonecznego. Kto jako pierwszy to zrobi i powróci z materiałami bezpiecznie na Ziemię, wygrywa.
 • The purple cow, Mapedia Mapa kosmosu, puzzle. Świetną zabawką pomagającą w poznaniu kosmosu mogą być też powyższe puzzle. Dziecko ma za zadanie ułożyć z nich mapę całego Układu Słonecznego. Przedstawia ona nie tylko planety, ale też satelity czy rakiety, które ludzkość wysłała do badania wszechświata. Ułożoną mapę warto umieścić w widocznym miejscu – dzięki temu będzie pełnić rolę edukacyjnej planszy, na którą smyk może zerkać w każdej chwili.
 • 4M, mobilny Układ Słoneczny, zestaw kreatywny. Zabawki związane z kosmosem mogą być też doskonałą dekoracją do pokoju smyka. Mobilny Układ Słoneczny zawiera planety i Słońce, które smyk ma okazję sam wyciąć, pomalować specjalnymi farbami fluorescencyjnymi i powiesić w wybranym przez siebie miejscu – a następnie, po zgaszeniu światła, obserwować, jak świecą.
 • Cubic Fun, Rakieta Saturn V, puzzle 3D Zestaw zawiera puzzle 3D, z których smyk może ułożyć rakietę Saturn V. Ta zabawka ma za zadanie nie tylko pomóc dziecku zrozumieć podróże w kosmos, ale także może usprawnić jego motorykę małą. Do ułożenia piankowych puzzli nie trzeba żadnych dodatkowych akcesoriów.
 • 4M, Rakieta kosmiczna, zestaw kreatywny. Fizyka i kosmos mogą być dla dzieci niesamowitą frajdą, jeśli tylko przedstawi się je w atrakcyjny sposób. Ten zestaw kreatywny pozwala smykowi na naoczne przekonanie się, na czym polegają zasady dynamiki Newtona – maluch może wystrzelić w dal własną rakietę, wykorzystując do tego prostą reakcję chemiczną.
 • Kangur, Dzieci kontra rodzice: Ale kosmos, gra familijna. Kosmos bywa zagadkowy nie tylko dla dzieci – oto gra, która może to udowodnić. Maluchy oraz rodzice na zmianę losują pytania związane z wszechświatem, które wcale nie należą do najłatwiejszych. Na czym polegała misja Apollo 11? Czy sztuczne satelity można zobaczyć gołym okiem? A ile razy Słońce jest większe od Ziemi? Czas sprawdzić, kto na temat kosmosu ma większą wiedzę!

 1. Audiobooki i filmy o kosmosie dla dzieci
 • Hippocampus. Złota kolekcja HD. „Był sobie kosmos”. Bohaterowie popularnej serii „Było sobie…” pomagają dziecku zrozumieć wszechświat. To 26 animowanych i wciągających odcinków, które zapoznają smyka z planetami innymi niż Ziemia, opowiedzą o Układzie Słonecznym czy o galaktyce Andromedzie. Nie zabraknie też humoru i ciekawej historii, która w zgrabny sposób przemyca wartościową wiedzę.
 • „Fineasz i Ferb, Star Wars”. Kosmos w filmie dla dzieci nie musi być przedstawiony od naukowej strony – równie dobrze można się z nim zapoznać w ramach zabawy. Oto produkcja łącząca uniwersum „Gwiezdnych wojen” z bajką „Fineasz i Ferb”. Dwójka tytułowych bohaterów natrafia na plany Gwiazdy Śmierci, przez co bierze udział w międzygalaktycznej walce. Fineasz i Ferb muszą przeciwstawić się złu, bo inaczej wszechświat będzie w niezłych tarapatach. To świetna komedia animowana dla całej rodziny!
 • „Gwiazda Kopernika”. Warto też zapoznać smyka z astronomami, którzy mieli znaczny wpływ na odkrywanie kosmosu. W tym filmie dzieci mogą zobaczyć Mikołaja Kopernika – jego teoria heliocentryczna wywróciła świat nauki do góry nogami. Po obejrzeniu seansu maluch będzie miał okazję zrozumieć, dlaczego Kopernik „wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię”.
 • „Kosmos” Oto audiobook dla nieco starszych dzieci, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę z zakresu astronomii. Tomasz Rożek powiada m.in. o czarnej dziurze czy prędkości światła, a także podaje ciekawe i proste przykłady, które mają za zadanie pomóc w zrozumieniu nawet bardziej skomplikowanych zagadnień.

Kosmos jeszcze do niedawna był dla ludzi, a tym bardziej dzieci, wielką tajemnicą. Coraz śmielsze eksploracje sprawiły jednak, że stał się nam bliższy i jednocześnie jeszcze bardziej fascynujący. Wszystko przez to, że im szersza jest nasza wiedza o wszechświecie, tym więcej pojawia się pytań na jego temat. Z perspektywy rodzica małego astrologa jest to jednak świetna wiadomość. Taka pasja nie powinna szybko się wyczerpać, dlatego warto ją pielęgnować, a może nawet dać się nią zarazić? Wspólne oglądanie rozgwieżdżonego nocnego nieba to przecież świetny pomysł na rodzinny wieczór.

Opracowała: Urszula Żupnik

Może Cię również zainteresować: