Od ilu lat jest TikTok? Co to za platforma?

TikTokTikTok to platforma, która szturmem podbiła internet i zaangażowała miliony młodych użytkowników. Pozwala wyżyć się kreatywnie za pomocą krótkich klipów i zbudować społeczność wokół wizualnych treści. Czy jednak TikTok niesie ze sobą jakieś zagrożenia? Od jakiego wieku można zostać jego pełnoprawnym użytkownikiem? Wyjaśniamy!

TikTok – co to? Jak działa TikTok?

Platforma TikTok pozwala publikować dynamiczne filmiki trwające 60 sekund (można też ustawić dwie inne wartości: 15 sekund i 3 minuty). Treści wizualne uatrakcyjniają podkłady muzyczne, napisy, a także kreatywne przejścia pomiędzy kadrami.

Aplikacja powstała w Chinach i wyewoluowała z platformy Musical.ly. W Państwie Środka TikTok nosi nazwę Douyin.

Na TikToku można nagrywać m.in.:

  • układy choreograficzne do znanych piosenek;
  • zabawne scenki i skecze komediowe;
  • lip sync – układanie ust w taki sposób, by pasowały do muzyki;
  • tutoriale/poradniki na różne tematy;
  • rozmaite challenge (wyzwania);
  • śmieszne przygody zwierząt domowych.

Najlepsze lub najśmieszniejsze nagrania bardzo szybko zyskują popularność, stając się tzw. viralami.

TikTok – krótki przegląd „efektów specjalnych”

Podczas nagrywania własnego wideo, można np. manipulować prędkością filmiku, nakładać filtry, poprawić wizerunek z pomocą funkcji Popraw, włączyć flesz oraz przełączać się pomiędzy przednim i tylnym widokiem kamery. Aby nagrywanie było jeszcze łatwiejsze, można użyć opcji opóźnienia startu o kilka lub kilkanaście sekund.

TikTok – od ilu lat jest możliwa rejestracja?

Aktywnym użytkownikiem TikToka może zostać osoba, która ukończyła minimum 13 lat. Weryfikacja następuje po podaniu daty urodzenia, a jeśli ktoś jest młodszy, świeżo założone konto zostaje usunięte. Istnieje też drugie obostrzenie: poniżej progu pełnoletności (18 lat), wybrane funkcje TikToka są niedostępne (brak wiadomości prywatnych i możliwości prowadzenia relacji livestream; video nie pojawia się w proponowanych, a konto jest automatycznie prywatne). 

Ograniczony dostęp do serwisu ma chronić młodzież przed niewłaściwymi treściami. Co ciekawe, jeśli nastolatek chciałby zarabiać za pomocą swoich nagrań, musi mieć ukończone 16 lat. Wtedy może otrzymywać darowizny od społeczności.

Platforma TikTok – mini przewodnik dla opiekunów

W regulaminie TikToka znajduje się zapis, że wszyscy niepełnoletni powinni mieć zgodę rodziców na założenie konta i obecność na tej platformie. Istnieje opcja, która pozwala rodzicom mieć nadzór nad tym, co robi ich pociecha na TikToku. Mowa tutaj o funkcji łączenia rodziny, tzw. family pairing. Jej uruchomienie jest banalnie proste. Wystarczy zainstalować aplikację TikTok na dwóch telefonach: opiekuna (rodzica) oraz dziecka. Celem jest połączenie konta rodzica z kontem nastolatka i udzielenie temu pierwszemu różnych uprawnień, dotyczących np. czasu korzystania z TikToka, rodzajów filmów do oglądania, wyszukiwania treści, komentowania wideo lub wysyłania prywatnych wiadomości. Jak to zrobić?

  • Wejdź w sekcję UstawieniaTreść i aktywność. Będzie tam funkcja Parowanie rodziny.
  • Kliknij opcję, która nadaje Ci rolę opiekuna.
  • Zeskanuj kod QR na telefonie nastolatka (dziecko musi go wcześniej wygenerować w aplikacji na swoim smartfonie).
  • I gotowe!

Obecność na platformie TikTok może pomóc w nawiązaniu kontaktu z osobami, które łączy wspólne hobby czy sposób spędzania wolnego czasu. Tworzenie filmików może także pobudzać kreatywność. Jednak stosowanie się do ograniczeń związanych z wiekiem jest równie ważne. To podstawa bezpieczeństwa nastoletnich użytkowników.

Oprac. Agnieszka Kulig Kozłowska

Może Cię również zainteresować: