Twoje dziecko przed telewizorem. Jak zachować rozsądne granice?

Twoje dziecko przed telewizorem. Jak zachować rozsądne granice?Niektórzy rodzice wraz z pojawieniem się dziecka na świecie podejmują decyzję o pozbyciu się telewizora. Jeśli to dobrze przemyślany krok, a opiekunowie doskonale zdają sobie sprawę, dlaczego pragną wychowywać dziecko bez szklanego ekranu i co chcą mu ofiarować w zamian – wszystko jest na dobrej drodze.

Ale wychowywanie dziecka w domu, w którym jest telewizor, nie musi oznaczać porażki. Cały szkopuł w tym, aby się dowiedzieć, jak szklany ekran wpływa na rozwój malucha i jak postępować, aby telewizor nie stał się dla niego źródłem problemów.

Podstawowa rada: im później dziecko przed TV będzie zasiadać, tym lepiej. Maluchy do trzeciego roku życia chłoną świat bardzo intensywnie, wszystkimi zmysłami i przyjmują go bezkrytycznie, w pełnym zaufaniu.

Jeśli pozwalacie małemu dziecku przesiadywać przed TV i oglądać wszystko jak leci, musicie sobie zdawać sprawę, że może to negatywnie wpłynąć na jego psychikę i niezwykle intensywny w tym okresie rozwój.

Mózg małego dziecka potrzebuje bodźców prowokujących je do konkretnych zachowań. Dziecko uczy się świata i przyswaja ogromną ilość umiejętności niezbędną mu do harmonijnego rozwoju. Na dodatek malec nie odróżnia świata realnego od fikcji. To, co dziecko zobaczy w telewizorze, przenosi na rzeczywistość. W głowie dziecka utrwalają się lęki, np. wywołane brutalnymi scenami obejrzanej na filmie przemocy.

Aby telewizja wspierała rozwój twojego dziecka, a nie wypaczała go, pamiętaj o kilku prostych zasadach.

  • Nie włączaj dziecku telewizora, aby odciągnąć jego uwagę od twoich zajęć czy emocji, w jakich się znalazło. Jeśli malec przeżywa smutek, porozmawiaj z nim o tym, przytul. Jeśli przeszkadza ci w pracy, poświęć mu kilka minut. Spróbuj go czymś zająć albo przełóż pranie na później. Telewizor jest szybkim antidotum na trudne, codzienne sytuacje z dzieckiem, jednak przyzwyczajanie go do telewizora nie jest dobrym rozwiązaniem.
  • Wybieraj dziecku kanały i programy, co do których jesteś pewna, że są dobre dla niego – dopasowane do jego wieku, wrażliwości, percepcji i etapu rozwoju – oraz  wspomagają twój trud wkładany w wychowanie, np. bajki dla dzieci.
  • Kontroluj czas spędzany przez dziecko przed telewizorem. Maksymalna długość „seansu telewizyjnego” dla kilkulatka nie powinna przekraczać półtorej godziny.
  • Jeśli widzisz, że dziecko siedzi przed TV, bo po prostu nie potrafi się oderwać od ekranu, pomóż mu. Zaproponuj spacer albo wspólną zabawę.
  • I sama bądź dla dziecka dobrym przykładem. Nie przesiaduj przed szklanym ekranem przez długie godziny. Pokaż mu, że telewizor jest urządzeniem, które w każdej chwili można włączyć i wyłączyć. Nie musi „chodzić” cały czas. I w żadnym wypadku nie włączaj telewizora podczas rodzinnych posiłków czy wizyty gości.
  • Oprac. Joanna Weyna
    Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

    Może Cię również zainteresować: