Farby do malowania palcami – jak wybrać odpowiednie?

Farby do malowania palcami – jak wybrać odpowiednie?

Aby rozwijać talenty i zainteresowania dziecka, nie musimy od razu inwestować w drogi sprzęt czy też posyłać pociechy na profesjonalne zajęcia. Dobrym pomysłem jest zachęcanie do kreatywnych zabaw w domu. Sięgnijmy po farby do malowania palcami - to świetna zabawa! Unikalne dzieła będą nie tylko powodem dziecięcej dumy, ale i świetną rodzinną pamiątką, na którą przez długie lata można patrzeć z ogromną przyjemnością.

Wybierając farby do malowania palcami dla dzieci, zwróćmy uwagę na:

  1. Bezpieczeństwo, ponieważ produkt ma bezpośredni kontakt ze skórą malucha.
  2. Dodatkowym atutem będzie też łatwa zmywalność i spieralność, ponieważ dziecko, szczególnie małe, nie raz wymaluje przy okazji siebie, stolik, ścianę czy... mamę!
  3. Dobrze, żeby zestaw zawierał barwy podstawowe, dzięki którym będziemy mogli tworzyć także inne kolory, co pomoże przyciągnąć uwagę maluszka.
  4. Zestaw może zawierać dodatkowe elementy, takie jak pędzelki, stempelki czy gąbeczki, które uatrakcyjnią zabawy plastyczne, szczególnie starszym dzieciakom.

Maluszek nie zawsze poradzi sobie z pędzelkiem, natomiast za pomocą paluszków z chęcią pozna nowe konsystencje i przeniesie kolory na papier (a w razie braku nadzoru na wszystko dookoła). Podobnie sprawa wygląda ze stópkami dziecka. Wystarczy pomalować stópki lub dłonie swojej pociechy, by w ten sposób stworzyć kompozycję z niepowtarzalnych, unikatowych stempelków! Ciekawym eksperymentem będzie na przykład mieszanie ze sobą kolorów podstawowych, to jest żółtego, czerwonego oraz niebieskiego i odkrywanie nowych barw. Taka zabawa to świetna lekcja plastyki nie tylko dla najmłodszych artystów! Farby przeznaczone dla dzieci już od drugiego roku życia to np.Crayola Mini Kids, które są nie tylko bezpieczne, ale i łatwo zmywalne z wszelkich powierzchni oraz spieralne z odzieży i innych materiałów. Mamy mogą być zatem zupełnie spokojne o skórę i ubranka dziecka.

Dla nieco starszych malarzy - w wieku przedszkolnym - wybierzmy zestaw dający większe możliwości, czyli nadający się do malowania na papierze zarówno palcami, jak i pędzelkiem, np. zestaw Easy. Kolorów nie trzeba nawet mieszać z wodą, farby są gotowe do użycia od razu. Na wieczkach umieszczone są urocze stempelki, które urozmaicają namalowane dłonią bądź pędzelkiem dzieła, ale można tworzyć również kompozycje z samych stempli. Dzieci mogą więc puścić wodze fantazji i malować co tylko przyjdzie im do głowy, na mniejszych i większych formatach – wymarzone zabawki, krajobraz za oknem, rodzinne portrety czy wymarzone wakacje – wszystko to bez problemu namalują za pomocą farb, niezależnie od tego, jaką technikę malowania wybiorą. Kto wie, może jeśli dziecko wykaże się zapałem lub talentem, warto pomyśleć o małych sztalugach?

Kreatywne zabawy plastyczne to świetny sposób na przyjemne spędzanie czasu nawet dla nieco starszych dzieci, czyli pociech w wieku szkolnym, którym trening malowania farbami z pewnością przyda się także podczas szkolnych zajęć plastycznych. Starsze pociechy zazwyczaj doskonale radzą już sobie z bardziej skomplikowanymi obrazkami, sięgnijmy więc dla nich po komplet farb zawierający różnorakie kolory, np. Smiki. Łatwo zmywalne farby to wciągająca i relaksująca zabawa dla każdego dziecka. Dołączony zestaw gąbeczek w różnych kształtach pozwala na samodzielne ozdabianie lub tworzenie zróżnicowanych prac plastycznych i uzupełnia znane już dobrze uczniowi malowanie palcami, pędzelkami czy też odbijanie stempelków.

Farby do malowania palcami powinny się znaleźć w każdym domu, w którym jest dziecko. Umożliwiają wyjątkowe zabawy plastyczne, które zachwycą małego człowieka. To świetny sposób na ćwiczenia sensoryczne, które pomagają rozwijać rączki i oczywiście talenty malucha, ale i rozszerzają wiele umiejętności przydatnych w szkole. Dzięki nim dziecko może uczyć się przez zabawę, poznaje nowe tekstury i konsystencje, uczy się tworzyć, ciekawie spędza czas. Zabawa może odbywać się zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, a każde z tych miejsc to nowe inspiracje!

Niezależnie od wieku dziecka, postarajmy się gromadzić przynajmniej część jego prac (np. w specjalnej teczce). Warto zapisać na nich datę, kiedy powstały. Będą piękną pamiątką, do której wielokrotnie będziemy wracać, gdy nasze pociechy podrosną.

Oprac. Grażyna Zaborska

 

 

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem