Nebulizator dla dzieci - ranking produktów. Jaki wybrać?

NebulizatorTwój maluch przechodzi kolejną w tym roku infekcję, a może właśnie rozpoznano u niego alergię? Takie sytuacje mogą sprawić, że zechcesz wyposażyć się w nebulizator. Ranking Smyka pomoże ci podjąć tę decyzję! Czym nebulizacja różni się od inhalacji? Przy których schorzeniach warto ją stosować? Jaki nebulizator wybrać dla dziecka i czym się kierować w tym wyborze? Postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

Nebulizator a inhalator – czym się różnią?

Są takie kłopoty zdrowotne, które lubią powracać – szczególnie u dzieci. Mamy tu na myśli m.in. przeziębienie, katar, zapalenie zatok, gardła, oskrzeli czy płuc. Oprócz naturalnych sposobów na katar u dziecka, idealnie sprawdzi się także nebulizacja, czyli wdychanie leczniczej substancji, która wraz z powietrzem trafia do dróg oddechowych.

Plusem takiego rozwiązania jest działanie szybsze od leków w formie syropu lub tabletki. Czasem lepiej nie obciążać dziecięcego żołądka lekarstwami i posłużyć się nebulizatorem. Jednak o tym, kiedy warto to zrobić, powinien zadecydować specjalista. Nebulizator przydaje się również w przewlekłych chorobach układu oddechowego, np. mukowiscydozie, astmie czy alergii.

Co wybrać – inhalator czy nebulizator? Okazuje się, że nie są to dwa różne sprzęty – nebulizator jest częścią każdego inhalatora. Wytwarza on aerozol z wlewanego do urządzenia leku. Nebulizacja jest więc po prostu jednym z typów inhalacji. Dla przypomnienia, samo inhalowanie się polega na wdychaniu pary wodnej wytworzonej z podgrzanego płynu z roztworem.

Substancje, którymi napełniamy nebulizator, nawilżają i oczyszczają drogi oddechowe dziecka. Często zawierają sterydy lub preparaty, które ułatwiają wykrztuszanie flegmy (tzw. mukolityki). Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie wlewać do nebulizatora olejków eterycznych i zapachowych oraz ziołowych naparów.

Najlepszy nebulizator – ranking

Oto lista, z której możesz skorzystać, jeśli interesuje cię nebulizator dla dzieci. Ranking zawiera propozycje bardziej klasyczne, jak i te o wyglądzie zaprojektowanym z myślą wyłącznie o najmłodszych.

Nebulizator – jaki wybrać?

Ze względu na mechanizm działania nebulizatory dzielimy na pneumatyczno-tłokowe, membranowe i ultradźwiękowe. Zanim się zdecydujesz na określony typ sprzętu, rozważ jego parametry, takie jak:

  • wielkość emitowanych cząsteczek (MMAD) – ich wielkość będzie zależała od tego, do którego narządu w układzie oddechowym mają trafić cząsteczki (im mniejsze, tym dalej dotrą),
  • frakcja respirabilna (FPF%) – wyrażona w procentach ilość cząsteczek, która ma wybraną przez ciebie wielkość,
  • głośność urządzenia – najlepiej, by był jak najcichszy, wówczas nie przestraszy i nie będzie dekoncentrował dziecka,
  • czas pracy – niektóre nebulizatory nie mogą pracować bez przerwy, dlatego jeśli będzie korzystać z niego cała rodzina, szukaj modelu, który nie potrzebuje długiej regeneracji,
  • czas przepływu powietrza,
  • typ zasilania – dobrze, jeśli nebulizator jest zasilany przez kabel i można go odsunąć w dowolne miejsce – nie będzie wtedy emitował szumu tuż przy uszach dziecka,
  • wymienne części, np. maseczka lub ustnik.

Możesz też rozejrzeć się za sprzętem z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak etui czy podróżna torba. Okaże się ona pomocna, jeśli chcesz zabrać ze sobą nebulizator. Ranking – jak pewnie zauważyłeś – zawiera propozycje w uroczych kształtach i kolorach, zaprojektowane z myślą o małych dzieciach. Dzięki takiemu wyglądowi maluch będzie chętniej poddawać się nebulizacjom.

Niektóre modele mają także ustniki dopasowane do dziecięcej buzi, a nawet maseczki ze smoczkiem. Dopasowanie maski jest bardzo ważne. Jeśli będzie odstawała od twarzy, cząsteczki leku wydostaną się na zewnątrz.

Najlepszy nebulizator dla Twojego dziecka

Wybór odpowiedniego nebulizatora może ułatwić dbanie o zdrowie Twojego malucha. Dzięki naszemu rankingowi nebulizatorów wybierzesz taki sprzęt, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale też estetycznie wykonany. Zobacz także inne modele inhalatorów i nebulizatorów.

W domowej apteczce warto mieć też inne niezbędne urządzenia. Jaki termometr wybrać dla dziecka? Sprawdź polecane przez nas modele.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: