Maść na odparzenia dla niemowląt – ranking najlepszych produktów

Maść na odparzenia Już od pierwszych dni życia wrażliwa skóra niemowląt jest szczególnie narażona na czynniki zewnętrzne, które mogą wywoływać bolesne podrażnienia. Aby zapobiegać odparzeniom najbardziej narażonych części ciała, należy umożliwić skórze oddychanie, utrzymywać ją w czystości i używać odpowiednich kosmetyków. Chcesz wybrać maść na odparzenia dla niemowląt? Ranking preparatów na pewno ułatwi znalezienie odpowiedniego kosmetyku.

Skąd się biorą odparzenia?

Pierwsze miesiące od przyjścia na świat to prawdziwe wyzwanie dla skóry noworodka. Zaczyna brać udział w termoregulacji całego organizmu, chroni organy wewnętrzne maluszka przed czynnikami zewnętrznymi, bierze udział w produkcji witaminy D3, a także reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową. Mimo pełnienia tak wielu funkcji, sama jest bardzo wrażliwa na niektóre czynniki zewnętrzne, a zwłaszcza na wysoką temperaturę i wilgoć, która może być przyczyną wystąpienia zaczerwienienia, wysypki czy bolesnych odparzeń. Dlatego właśnie kosmetyki dla niemowląt muszą zawierać składniki naturalne, które nie będą wywoływać dodatkowych reakcji alergicznych.

Pupa i miejsca intymne u malucha to miejsca, o które należy się troszczyć w sposób szczególny, ponieważ dłuższy kontakt z moczem i kałem znacznie zwiększa ryzyko podrażnienia skóry, która w tych rejonach jest bardzo wrażliwa. Dobra maść na odparzenia dla niemowląt, dzięki połączeniu odpowiednio dobranych składników, tworzy barierę pomiędzy naskórkiem a znajdującą się w pieluszce wilgocią, co zapobiega występowaniu stanów zapalnych. Warto korzystać także z różnego rodzaju pudrów i zasypek, ponieważ one także zapobiegają powstawaniu odparzeń i zaczerwienień na skórze dziecka.

Co powinna zawierać dobra maść na odparzenia dla niemowląt?

Nawet najlepsza maść na odparzenia dla niemowlaka nie będzie mogła skutecznie zapobiegać wystąpieniu podrażnień, jeśli pieluszki nie będą odpowiednio często zmieniane, a skóra zostanie zmuszona do zbyt długiego przebywania w wilgotnym środowisku. Odpowiednia pielęgnacja dziecięcej pupy jest wiec kluczowym elementem w zachowaniu zdrowej skóry, zwłaszcza tej otaczającej miejsca intymne oraz pachwiny dziecka. Aby dodatkowo chronić skórę przed stanami zapalnymi można także stosować kojące kremy i maści zawierające składniki zapobiegające odparzeniom.

Jaka maść na odparzenia u niemowląt sprawdzi się najlepiej? Co powinna zawierać? Przede wszystkim same naturalne i sprawdzone składniki dobrze tolerowane przez skórę dzieci już od chwili ich narodzin. Najczęściej w tego typu preparatach znajduje się tlenek cynku działający wysuszająco oraz łagodząco w miejscach narażonych na większą wilgoć oraz pantenol przyśpieszający proces regeneracji naskórka i mający łagodne działanie przeciwzapalne. Odbudowę warstwy lipidowej wspiera lanolina, która dodatkowo nawilża i wygładza skórę. Dobra maść na odparzenia dla niemowląt może również zawierać odżywcze witaminy (A, F, E) oraz chroniące wyciągi lub olejki roślinne (awokado, aloes, rumianek, słonecznik).

Jeśli jednak masz wątpliwości to wybór odpowiedniego kosmetyku warto zawsze skonsultować z lekarzem, który z pewnością zaproponuje produkt właściwy dla skóry Twojej pociechy.

Maść na odparzenia dla niemowląt – ranking

Preparaty do zadań specjalnych

Kremy na odparzenia śmiało można nazwać preparatami do zadań specjalnych, ponieważ pomagają zachować dobrą kondycję skóry niemowlęcia w miejscach szczególnie podatnych na zaczerwienienia czy sprawiające dyskomfort, a nawet sporo bólu odparzenia. Warto pamiętać, że nawet najlepsza pieluszka jednorazowa ma ograniczoną pojemność, a nagromadzony w niej mocz zawiera składniki, które przy dłuższym kontakcie ze skórą wnikają w jej głębsze warstwy, wywołując stan zapalny.

Jedynym sposobem na uniknięcie odparzeń jest odpowiednia pielęgnacja maluszka polegająca na myciu pupy i miejsc intymnych wodą, dokładnym osuszeniu, częstej zmianie pieluch oraz stosowaniu kremów lub maści zapobiegających wystąpieniu podrażnień, zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza. W ciepłe dni lub po kąpieli warto także pozwolić maluszkowi poleżeć jakiś czas bez pieluszki (np. układając go na brzuszku), co poprawi wentylację oraz przyspieszy proces regeneracji, sprawiając, że skóra dziecka będzie zdrowa i gładka.

Sprawdź także, jaki smoczek dla noworodka wybrać. Na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać? Podpowiemy!

Oprac. Joanna Bujak

Może Cię również zainteresować: