Materac dla noworodka i niemowlaka – ranking 5. najlepszych modeli

MateracNoworodki i niemowlaki spędzają w swoim łóżeczku nawet kilkanaście godzin w ciągu doby, dlatego tak ważna jest decyzja o wyborze odpowiedniego modelu materaca. Stanowi on bazę snu, odpoczynku i zabawy maluszka, powinien być więc dopasowany do jego indywidualnych potrzeb, aby już od pierwszych dni życia noworodek mógł czuć się komfortowo. Jak wybrać odpowiedni materac dla niemowlaka? Ranking pięciu najlepszych modeli może pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Najlepszy materac dla niemowlaka, czyli jaki?

Szeroka oferta materacy dla dzieci i niemowląt obejmuje nie tylko same materace, ale także materace w komplecie z łóżeczkiem dla noworodków. Czy jest to dobry wybór? Wszystko zależy od tego, czym cechuje się dany materac. Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego modelu dla maluszka jest tak samo ważny, jak dla dorosłych. Nie powinno być tu miejsca na przypadkowe decyzje, ponieważ w grę wchodzi zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka już od pierwszych dni jego życia. Jaki powinien być najlepszy materac dla noworodka? Ranking przedstawia warte uwagi modele stworzone z myślą o najmłodszych.

Jak wybrać odpowiedni materac? Kilka praktycznych wskazówek

Wybór materacy dla najmłodszych jest ogromny, co wcale nie ułatwia podjęcia ostatecznej decyzji. Poszczególne produkty mogą różnić się wielkością, grubością, wkładem i ceną. Jak więc wybrać ten właściwy? Ranking materacy dla niemowląt może stać się wartościową wskazówką. Warto również wiedzieć, na co zwrócić uwagę, typując ten najlepszy.

Kluczowe znaczenie w wyborze materaca ma stopień jego twardości. W przypadku noworodków i niemowlaków Twój wybór powinien paść na produkt, który będzie lekko uginać się pod ciężarem dziecka i zapewni taki sam komfort na całej jego powierzchni. Nie powinien być zbyt twardy, ponieważ może powodować dyskomfort, ani zbyt miękki, bo uniemożliwi wypoczynek maluszka w jego naturalnej pozycji. Najlepszym wyborem będzie model o średniej twardości, zapewniający właściwe podparcie ciała oraz wygodę użytkowania. Dobrze, jeśli zapewni też prawidłową wentylację i pozwoli delikatnej skórze oddychać.

Najlepszy materac dla noworodka i niemowlaka – rodzaje wypełnienia

Możemy znaleźć dziesiątki różnych materacy dla najmłodszych, które mają różne właściwości. Kluczowe znaczenie ma tutaj rodzaj wypełnienia, które będzie bezpośrednio przekładało się na jakość produktu oraz jego trwałość. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Materac piankowy – popularny ze względu na ogólną dostępność i stosunkowo niską cenę. Należy jednak zwracać uwagę na gęstość zastosowanej pianki – im będzie ona większa, tym lepiej. W przeciwnym razie może łatwo się odkształcać. Optymalną propozycją dla noworodków i niemowląt są materaca wykonane z pianki wysokoelastycznej, które są wystarczająco sprężyste i odporniejsze na ewentualne wgniecenia.
  • Materac lateksowy – dobrej jakości materace, które zapewniają odpowiednią wentylację dla ciała i stabilnie podpierają kręgosłup. Co istotne są dobrym wyborem dla dzieci zmagającymi się z różnego rodzaju uczuleniami. Lateks nie sprzyja rozwojowi roztoczy i grzybów, choć ze względu na zawarte w nim białko sam może wywołać alergię.
  • Materac sprężynowy – zaliczane do najtrwalszych modeli materacy. Dzięki dobrej jakości sprężynom są solidne i wygodne w użytkowaniu. Nie są jednak idealnym wyborem dla najmłodszych.
  • Materac kokosowy i lniany – dobre propozycje dla maluszków już od pierwszych dni życia. Ekologiczne wkłady wykonane są z włókien roślinnych, przez co świetnie przepuszczają powietrze, zapewniając odpowiednią wentylację. Uniemożliwiają też rozwój bakterii i grzybów, co sprawia, że nadają się dla małych alergików.

Materac dla niemowlaka – ranking 5. najlepszych produktów

Jakie są najlepsze materace dla niemowląt? Ranking, który znajdziesz poniżej, wyłania produkty, które warto wziąć pod uwagę, rozważając decyzję o zakupie. Znajdziesz wśród nich zróżnicowane modele, które możesz dopasować do indywidualnych potrzeb dzieci już od pierwszego dnia życia.

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Co jest ważne?

W przypadku noworodków i niemowlaków bezpieczeństwo to podstawa. Warto więc wybierać produkty, które zostały odpowiednio sprawdzone. Potwierdzeniem wysokiej jakości są różnego rodzaju certyfikaty. Jednym z nich jest logo Instytutu Matki i Dziecka, które świadczy o tym, że dany materac został gruntownie przebadany przez specjalistów. Z punktu widzenia małego użytkownika ważny jest też symbol Oeko-tex Standard 100, który dowodzi, że dany model pozbawiony jest niebezpiecznych substancji chemicznych, z którymi nie powinien mieć styczności.

Do materaca dla noworodka wybierz także odpowiednią pościel niemowlęcą, a jeśli kolejny na Twojej liście zakupów jest leżaczek bujaczek – ten ranking ułatwi Ci wybór odpowiedniego modelu.

Oprac. Eliza Jakóbczyk

Może Cię również zainteresować: