Jadłospis 8-miesięcznego dziecka. Z czego się składa?

Jadłospis 8-miesięcznego dziecka. Jakie pokarmy można podawać 8-miesięcznemu niemowlakowi, a z jakimi lepiej nieco poczekać?Jadłospis 8-miesiącznego dziecka jest już dość mocno zróżnicowany. Maluch nadal pije mleko, ale jego ilość w diecie stopniowo zmniejsza się na rzecz pokarmów stałych, niezależnie, czy karmi się go piersią, czy podaj mleko modyfikowane. Ósmy miesiąc to także czas intensywniejszego rozszerzania diety. Warto zatem upewnić się, co dziecko w takim wieku może jeść, a z wprowadzeniem jakich produktów lepiej nieco zaczekać.

Co może jeść 8-miesięczne dziecko?

Jadłospis 8-miesiącznego dziecka powinien zawierać przetwory zbożowe, owoce i warzywa oraz purée i musy. Niektóre maluchy w tym wieku są tak zafascynowane jedzeniem przy stole, wraz z innymi domownikami, że prawie przestają interesować się butelką lub piciem mleka z piersi. Należy jednak pamiętać, że ciągle go potrzebują, przynajmniej do 1. urodzin. Po roczku nadal warto karmić piersią, ale mleko modyfikowane można zastąpić świeżym (pasteryzowanym lub mikrofiltrowanym) mlekiem krowim lub kozim.

Jakie inne produkty są dozwolone? Jeśli chodzi o owoce, szkrab może jeść:

 • jabłka,
 • śliwki,
 • brzoskwinie,
 • kiwi,
 • arbuzy,
 • jeżyny

Dietę dziecka można też rozszerzyć o porzeczki i czereśnie, ale z uwagi na skórkę i ryzyko zadławienia lepiej je zmiksować lub rozgnieść widelcem przed podaniem. Twoje dziecko powinno znać już też większość warzyw, głównie korzeniowych. Po 8. miesiącu wolno mu jeść szparagi, jarmuż i szpinak.

Jadłospis w ósmym miesiącu życia dziecka

Maluch powinien dostawać ok. 3–4 stałe posiłki dziennie oraz pić mleko. Łączna liczba posiłków (mlecznych i stałych) nie powinna przekraczać 6, aby nie obciążać układu pokarmowego.

Na śniadanie dziecko może otrzymywać glutenowe i bezglutenowe kaszki mleczne lub bezmleczne z dodatkiem owoców. Pierwszym posiłkiem w ciągu dnia może też być mleko mamy.

Obiad powinien być warzywnym posiłkiem z dodatkiem mięsa lub ryb (o ile mu je podajesz) lub z żółtkiem i tłuszczem dobrej jakości (oliwa z pierwszego tłoczenia, nierafinowany olej rzepakowy). Dziecko w tym wieku może jeść przetwory mleczne z mleka krowiego (jogurt naturalny, twarożek, kefir), ale nie mogą one stanowić całego posiłku.

Podwieczorkami i kolacjami również mogą być kaszki mleczne, ale lepiej nie dodawać do nich świeżych owoców, mogą być za to duszone.

Posiłki powinny być o zróżnicowanej konsystencji: zmiksowane na papkę, lekko rozdrobnione, posiekane, niedokładnie rozgniecione widelcem (czyli zawierające grudki skłaniające malca do żucia) czy kawałki podawane do rączki. Do przyprawiania wolno użyć delikatnych ziół, np. natki pietruszki lub koperku.

Czego nie wolno robić, karmiąc 8-miesięczne dziecko?

 • Pamiętaj, aby nie wprowadzać do jadłospisu miodu, dopóki dziecko nie osiągnie co najmniej 1. roku życia. Może spowodować zatrucie jadem kiełbasianym.
 • NIGDY nie zostawiaj dziecka bez opieki podczas posiłków ze względu na możliwość zakrztuszenia się czy zadławienia.
 • Nie podawaj zwykłego mleka krowiego, dopóki dziecko nie skończy 12 miesięcy.
 • Nie podawaj dziecku potraw konserwowanych (np. z puszek) z dużą ilością przypraw. Posiłki nie powinny zawierać soli ani cukru.
 • Unikaj podawania jakichkolwiek pokarmów mogących spowodować zadławienie, takich jak surowa marchew, twardy ser, popcorn, winogrona, jagody czy rodzynki.
 • Nie podawaj zbyt dużych ilości glutenu (pieczywo, kasze, makarony).
 • Nie podawaj dziecku ryb wędzonych, smażonych, ryb drapieżnych (makrela, tuńczyk – ze względu na skumulowane w nich zanieczyszczenia) ani pokarmów wysoko przetworzonych (wędliny, gotowe potrawy, niezdrowe przekąski).
 • Nie podawaj dziecku więcej niż 150 ml przecierów owocowych na dobę.

Jak karmić 8-miesięczne dziecko

Chwyt pęsetowy, który dziecko rozwija w tym wieku, oraz umiejętności żucia powinny być już wystarczająco wykształcone, aby rozważyć dodanie pokarmów, które dziecko może wziąć w rękę i próbować zjeść samodzielnie. Najlepszymi produktami tego typu są:
 • banany,
 • makarony,
 • ryżowe kuleczki,
 • miękkie warzywa,
 • rozgotowane mięso.

Należy pokroić potrawy na kawałki wielkości kęsa, aby maluchowi łatwiej było je chwytać. Jeśli dziecko nie korzysta jeszcze z bidonu ze słomką (dla niemowląt), warto rozważyć jego zakup. Możesz też kupić kubek z uszczelką tzw. 360 stopni lub kubek otwarty.

Ile powinno jeść 8-miesięczne dziecko?

Jeśli martwisz się ilością zjadanego pokarmu, zwróć uwagę na sygnały, które wysyła dziecko. Najedzony maluch może ssać z mniejszym entuzjazmem lub odwracać się od piersi lub butelki. W przypadku podawania pokarmów stałych szkrab może odmówić otwarcia ust lub wypluwać jedzenie.

Nie należy też zbytnio przejmować się normami wielkości posiłków. Każde dziecko jest inne, podobnie jak jego potrzeby żywieniowe. Jedne maluchy jedzą mniej, inne więcej i nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Niepokoić możesz zacząć się dopiero wtedy, gdy maluch niemal wcale nie chce jeść albo niewystarczająco szybko przybiera na wadze. Wtedy warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli dziecko nie chce jeść

Nigdy nie powinno się karmić dziecka na siłę, ale zawsze można popróbować stymulacji. Niektóre maluchy jedzą znacznie chętniej podczas zabawy, np. w samolot lub pociąg (obydwa pojazdy imituje łyżeczka wkładana do ust szkraba).

Jeśli 8-miesięczny maluch odmawia przyjmowania nowych potraw czy zmodyfikowanych smaków, należy robić przerwy w serwowaniu tych posiłków, a potem podawać mu nowe potrawy w bardzo niewielkich porcjach lub mieszać je z jedzeniem, które dziecko lubi.

Czas na samodzielność

Pozwól dziecku jeść palcami lub trzymać łyżkę podczas karmienia. To dobre przygotowanie malucha do samodzielnego spożywania posiłków. Dobrze również rozważyć metodę BLW (ang. Baby Led Weaning, tłumaczone często jako: „bobas lubi wybór”), która oznacza, że o rozszerzaniu posiłków dziecko decyduje samo, wybierając pokarmy spośród gamy produktów przygotowanych przez rodzica i spożywając je samodzielnie (nie karmi się dziecka).

Sprawdź krzesełka do karmienia >

Oprac. Anna Dobiecka

Konsultacja specjalistyczna: Zuzanna Kłos, dietetyk dziecięcy

Może Cię również zainteresować: