Pulsoksymetr – jaki wybrać? Ranking najlepszych modeli napalcowych

PulsoksymetryPulsoksymetry w wersji miniaturowej zyskały popularność w trakcie pandemii, choć wiele osób od dawna posiada tego typu urządzenia w domowej apteczce. Pozwalają one na szybkie sprawdzenie saturacji, czyli stopnia nasycenia naszej krwi tlenem, a wybrane modele badają również tętno. Jak właściwie działa pulsoksymetr? Jaki wybrać model? Sprawdziliśmy.

Zalety pulsoksymetrów

Pulsoksymetry napalcowe mają szereg zalet, które przemawiają za słusznością decyzji o ich zakupie. Najważniejszą z nich jest fakt, że z urządzeń tych można korzystać w dowolnym miejscu na ziemi – w domu, ogrodzie, na tarasie, podczas zakupów czy nawet w samolocie. Precyzyjny pomiar saturacji jest więc możliwy bez konieczności wizyty w szpitalu, przychodni lekarskiej czy innej placówce medycznej. Pomiaru może dokonać każdy i bez problemu odczytać wyniki. Nie będziemy potrzebować do tego specjalnych kwalifikacji ani pomocy pracownika służby zdrowia. Jest to możliwe głównie dzięki temu, że pulsoksymetry wykonują pomiary szybko i całkowicie bezinwazyjnie. Wystarczy nałożyć urządzenie na palec użytkownika.

Kolejna ważna zaleta pulsoksymetrów to ich niewielkie rozmiary, które sprawiają, że są one niezwykle łatwe w transporcie. Z powodzeniem zmieszczą się w damskiej torebce czy kieszeni męskich spodni. Nie zajmą też wiele przestrzeni w domowej apteczce. Pulsoksymetry napalcowe w większości są również bardzo łatwe w obsłudze, więc ich użytkowanie nie powinno sprawić kłopotu nawet osobom starszym.

Jaki pulsoksymetr napalcowy wybrać? Najważniejsze parametry

Aby urządzenie, które kupujemy, było praktyczne w użytkowaniu i należycie spełniało swoje funkcje należy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry. Jakie właściwości powinien mieć dobrej jakości pulsoksymetr? Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze:

  • Funkcja pomiaru tętna – wiele pulsoksymetrów oprócz mierzenia saturacji dokonuje także pomiarów tętna.
  • Wielkość wyświetlacza – im większy wyświetlacz, tym większe i bardziej czytelne wyniki pomiaru. Poza rozmiarem warto zwrócić uwagę na rodzaj czcionki, kolorystykę ekranu oraz możliwość zmniejszania i zwiększania jego jasności.
  • Rodzaj zasilania – można kupić pulsoksymetr na baterie lub z opcją ładowania przez kabel USB
  • Automatyczne wyłączanie urządzenia – w celu oszczędzania baterii urządzenie może samoistnie wyłączyć się już po kilku sekundach nieużywania.
  • Łącze USB – urządzenia, które można podpiąć pod USB, pozwalają na przesyłanie wyników pomiarów do komputera w celu ich archiwizacji.
  • Alarm dźwiękowy – wybrane urządzenia umożliwiają na wpisanie wartości krytycznej, po której przekroczeniu włączy się alarm dźwiękowy.

Pulsoksymetr napalcowy – ranking TOP 5 najlepszych aparatów do pomiaru saturacji

Jaki pulsoksymetr kupić? Oto modele, które polecamy:

Jak prawidłowo korzystać z pulsoksymetra?

Jak już wspominaliśmy, obsługa pulsoksymetrów jest naprawdę prosta. Warto jednak poświęcić jej nieco uwagi, aby wyniki były miarodajne.

Zanim rozpoczniemy pomiar, pamiętajmy o tym, że jeśli zmarzliśmy najlepiej przed nałożeniem urządzenia ogrzać dłonie, a jeśli są mokre dokładnie wytrzeć do sucha. Następnie przechodzimy do kolejnych kroków:

  • Usiądź wygodnie – pomiar saturacji powinien odbywać się, kiedy wygodnie siedzisz – plecy są proste, nogi złączone w kolanach, a same kolana zgięte pod kątem 90 stopni względem podłogi. Ręka powinna spoczywać wygodnie np. na podłokietniku fotela lub krzesła.
  • Usuń ewentualne przeszkody – warto wiedzieć, że prawidłowe działanie pulsoksymetru napalcowego może zostać zakłócone jeśli założymy go na sztuczne paznokcie, a nawet takie pomalowane lakierem. Wyniki mogą zaburzyć również plastry i bandaże, dlatego należy je usunąć. Pomiar najlepiej wykonać na gołej płytce paznokcia.
  • Umieść pulsoksymetr na palcu – urządzenie najlepiej założyć na palec środkowy bądź wskazujący lewej lub prawej ręki.

Stosowanie pulsoksymetru jest proste i nie powinno sprawiać nikomu większych problemów. W razie wątpliwości zawsze można zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu, który sprawdzi, czy wykonujemy pomiary prawidłowo.

Oprac. Eliza Jakóbczyk

Może Cię również zainteresować: