Najlepsze książki motywacyjne dla dzieci i młodzieży

ksiazki motywacyjne dla dzieci

W momentach kryzysowych lub wtedy, gdy chcemy odnaleźć w sobie siłę do działania, często sięgamy po książki motywacyjne. Możemy przebierać w psychologicznych tytułach dla dorosłych, jednak książek dla młodszych czytelników jest nieco mniej, co nie oznacza, że nie ma ich wcale. W tym zestawieniu znajdziesz 6 ciekawych książek motywacyjnych napisanych z myślą o dzieciach i młodzieży.

Książki motywacyjne, które warto przeczytać – nasz subiektywny ranking

Książki motywacyjne dla dzieci

    Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci

Jestes kims wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci

Jeśli jesteś rodzicem, z pewnością wiesz, jak trudno jest uspokoić dzieci po pełnym wrażeń dniu. Akurat wtedy, gdy chcesz położyć je do łóżka i znaleźć chwilę dla siebie, zaczynają najlepszą zabawę! Jeżeli sytuacja wydaje ci się znajoma, możesz sięgnąć po książkę, która pomoże ci nauczyć je relaksacji – na przykład „Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci”.

Sięgnij po tę książkę zamiast po zbiór baśni, który zwykle czytasz dzieciom przed pójściem do łóżek i spróbuj wprowadzić do waszej wieczornej rutyny nowy rytuał – kilka minut na relaksację.

W książce znajdziesz wiele technik relaksacyjnych, które dodatkowo mogą wesprzeć rozwój wyobraźni dziecka i pomóc w radzeniu sobie z emocjami. Głęboki wdech, wydech… i zabieramy się za lekturę!

    Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe

Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe

Większość z nas miała w dzieciństwie idola albo autorytet w dziedzinie, którą się interesowała. Nie zawsze jednak znaliśmy kulisy sławy czy też ścieżkę edukacji, którą te osoby przebyły. To książka, która uzupełnia tę lukę!

Z „Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe” twój maluch może dowiedzieć się co nieco o osobach, które nie tylko zdobyły sławę i uznanie, ale też przyczyniły się do pokoju na świecie lub odkryły zjawiska, bez których świat wyglądałby dziś zupełnie inaczej.

W książce dzieci mogą przeczytać o ponad stu fascynujących artystach (takich jak Jan Christian Andersen, Andrea Bocelli i Andy Warhol) i postaciach historycznych (np. Irenie Sendlerowej czy Joannie D’Arc).

    Marzycielki

Marzycielki

Dziewczynki nie powinny czuć się ograniczone przez stereotypy związane z płcią. Jeśli chcesz pomóc w tym swojej córce, zwróć uwagę na książkę „Marzycielki”.

To pięknie ilustrowana baśń o mocy wyobraźni i siostrzanej miłości. Nie pojawia się w niej ani jeden rycerz na białym koniu – jej bohaterki ratują się same!

W pewnym królestwie umiera władczyni Laurella – mama dwunastu królewien. Ich ojciec, król Albert decyduje o tym, że dziewczynki znajdą się pod ścisłą ochroną. Zabiera im ich ulubione przedmioty oraz odcina je od pasji i edukacji. Co zrobić w tej sytuacji? Najstarsza królewna Frida ma na to plan.

Książki motywacyjne dla młodzieży

    Chcę być kimś, czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone. Tom 1

Chce byc kims TOM 1

Większość nastolatków ma marzenia i wielkie plany na przyszłość – nie każdy wie jednak, jak się za to zabrać. Książka Michała Zawadki może w tym pomóc.

Pierwszy tom z serii „Chcę być kimś!” to duża dawka motywacji i wiedzy na temat samodyscypliny, podejmowania decyzji oraz zarządzania pieniędzmi i czasem. Jego główne przesłanie brzmi: nie bój się być innym i płynąć pod prąd!

Książka powinna pomóc odkryć nastolatkowi, jakie są jego mocne strony oraz jak się nimi posługiwać, by spełnić swoje cele.

    Wymiatasz!

Wymiatasz

By zmotywować dziecko, nie zawsze trzeba grozić mu konsekwencjami czy hojnie nagradzać za najmniejszy sukces. Czasem wystarczy jedno słowo wsparcia i uznania, na przykład: „Wymiatasz!”.

Autorem książki „Wymiatasz!” jest Matthew Syed – znany brytyjski tenisista stołowy, który po udanej karierze sportowej i zdobyciu złotego medalu na igrzyskach został dziennikarzem „The Times” i napisał dwie książki motywacyjne. W tenisie udało mu się wiele dokonać, choć – jak sam o sobie mówi – nie jest urodzonym sportowcem. Możemy więc uznać, że zna się na rzeczy!

Syed kieruje swoją książkę do młodych ludzi, którzy potrzebują motywacji do spełnienia swoich marzeń. Jego zdaniem podstawą dążenia do celu jest pozytywne nastawienie, a do tego odrzucenie stereotypów i braku wiary w siebie.

    Powerbook dla dziewczyn

Powerbook dla dziewczyn

Kłopoty z samoakceptacją – zarówno od strony fizycznej, jak i duchowej – odbierają wielu nastolatkom pewność siebie. Z tej książki dziewczyny mogą się dowiedzieć, jak uwierzyć w siebie, radzić sobie ze skomplikowanymi emocjami i wymaganiami dorosłych.

Jenni Pääskysaari przedstawia w książce 20 cech, które posiada każda nastolatka, nawet jeśli w to wątpi. Każdą z nich popiera historią inspirującej kobiety, która osiągnęła dzięki niej sukces.

Autorka książki napisała również książkę dla chłopców – „Powerbook dla chłopaków”. Rozprawia się w niej z wysokimi oczekiwaniami wobec mężczyzn i porusza trudne tematy, takie jak seksualność, uzależnienia czy wiara.

Jakie książki motywacyjne warto jeszcze przeczytać?

Na rynku mamy dziś całkiem sporo publikacji dla dzieci i młodzieży, więc te przedstawione przez nas to nie jedyne warte uwagi książki motywacyjne. Ranking książek dla młodzieży można poszerzyć już o tytuły pisane z myślą o dorosłych. Jedną z autorek, którą śmiało mogą czytać starsze dzieci, jest Regina Brett. Najlepsze książki motywacyjne znajdziesz w sklepie Smyk.com w kategorii Rozwój osobisty.

Oprac. Barbara Polakowska

Zdjęcie główne: Anita Jankovic, Unsplash

Może Cię również zainteresować: