Najlepsze filmy na podstawie książek – młodzieżowych i dla dzieci

filmy na podstawie ksiazekKino od zawsze było związane z literaturą. Pierwsze filmy pełnometrażowe to właśnie adaptacje kultowych powieści. Dziś filmy nakręcone na podstawie książek – także tych dziecięcych  i młodzieżowych – wciąż cieszą się dużą popularnością. Nie wszystkie są jednak równie udane. Postanowiliśmy więc stworzyć subiektywny ranking najciekawszych książkowych adaptacji.

Wybrane filmy nakręcone na podstawie książek dziecięcych i młodzieżowych

Poniższy ranking to subiektywny wybór. Wyróżnione produkcje cieszą się jednak zarówno uznaniem widzów, jak i krytyków. Są wśród nich także laureaci wielu prestiżowych nagród, w tym Oscarów. Żaden z filmów nie znalazł się tu więc przypadkowo. To naprawdę wartościowe pozycje, z których zarówno dzieci jak i rodzice mogą wyciągnąć wiele lekcji, jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc.

     ”Mary Poppins”

Uwierz w magie. Mary Poppins. DVD

Musical powstały na podstawie książki P.L. Travels o tym samym tytule. Autorka aktywnie uczestniczyła w pracy nad produkcją. Na czas kręcenia filmu przeniosła się nawet do Kalifornii, gdzie nadzorowała pracę studia Walta Disneya, nie szczędząc mu krytycznych uwag. Jest to na tyle ciekawa historia, że w 2013 zdecydował się ją opowiedzieć w filmie „Ratując Pana Banksa” z Tomem Hanksem i Emmą Thompson w rolach głównych.

Film „Mary Poppins” opowiada o guwernantce, która dostaje pod opiekę dwójkę urwisów. Dzieci, początkowo są niechętnie nastawione do nowej niani, jednak z czasem przekonują się do niej. Spora w tym zasługa magicznych mocy Mary Poppins. Kto nie chciałby mieć niani czarodziejki!

Pierwsza odsłona filmu miała premierę w 1964 roku. Całkiem niedawno, bo w 2018 roku, na ekranach kin mogliśmy też oglądać jego współczesną wersję “Mary Poppins powraca”. Główną rolę w produkcji zagrała Emily Blunt.

     ”Mały książę”

Maly Ksiaze. DVD

Ten film nie jest wiernym odwzorowaniem powieści Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Akcja dzieje się w czasach współczesnych, a jego główną bohaterką jest Dziewczynka, która cały swój czas spędza na nauce i różnych zajęciach podsuwanych jej przed nad wyraz ambitną mamę.

Pewnego dnia dziewczynka poznaje jednak mieszkającego w sąsiedztwie starszego pana, każącego nazywać się Pilotem. Opowiada jej on o Małym Księciu, Róży, Lisie i mieszkańcach planet sąsiadujących z asteroidą małego księcia. Tym sposobem do zupełnie nowej historii przemycono oryginalną opowieść Antoine’a de Saint-Exupery’ego.

Ogromną zaletą nowego “Małego księcia” jest zestawienie ze sobą dwóch rodzajów animacji. Życie Dziewczynki zostało zrealizowane przy pomocy klasycznej, dobrze znanej współczesnym dzieciom animacji komputerowej, natomiast przygody Małego Księcia nakręcono, wykorzystując techniki typowe dla dawnych animacji.

     ”Księga dżungli”

Ksiega dzungli. DVD

Ostatnimi laty Disney niezwykle chętnie wraca do swoich kultowych animacji, realizując je w wersji aktorskiej. „Księga Dżungli” to zdaniem wielu krytyków najlepszy spośród tych filmów. Został też nagrodzony Oscarem w kategorii „Efekty specjalne” – rzeczywiście są one w tym filmie doprowadzone do perfekcji.

Główny bohater filmu ma na imię Mowgli – jest sierotą wychowywaną przez wilki. Chłopiec czuje się wśród zwierząt dobrze i bezpiecznie. Jego życie staje się jednak zagrożone, gdy dowiaduje się, że po dżungli grasuje Shere Khan – tygrys, który poprzysiągł sobie zemstę na ludziach. Jego przyjaciele –  czarna pantera Bagheera oraz niedźwiedź Baloo – wyruszają z nim na wyprawę, by odnaleźć wioskę ludzi i uchronić Mowgliego przed śmiercią.

     ”Opowieść wigilijna”

Opowiesc Wigilijna. DVD

Historia Ebenezera Scrooge jest większości z nas doskonale znana. To straszny skąpiec. Mieszka sam w wielkim domu, nie odwiedza swojej rodziny, nie ma żadnych przyjaciół. Ludzie unikają go, a jedyny życzliwy dla niego człowiek to jego pracownik, który od lat żyje w biedzie, utrzymując ze swojej niewielkiej wypłaty całą rodzinę, w tym poważnie chorego syna. Ebenezer nie dostrzega tego, jakim jest człowiekiem, do czasu aż w jego domu zjawiają się tajemniczy goście, którzy zabierają go w zaskakującą podróż.

Animacja z 2009 roku nie jest pierwszą adaptacją dzieła Karola Dickensa – bardzo się jednak na ich tle wyróżnia. Pewnie dlatego, że zrealizowano ją w technice Motion Capture, dzięki której bohaterowie – choć animowani – są podobni do aktorów udzielających im głosów. W głównych rolach zobaczymy więc Jimmy’ego Carreya i Gary’ego Oldamana.

     ”Doktor Dolittle”

Doktor Dolittle

Na podstawie powieści Hugh Loftinga powstało kilka filmów. Premiera najnowszego z nich miała miejsce w 2020 roku. W rolę ekscentrycznego weterynarza, potrafiącego rozmawiać ze zwierzętami, wcielił się tym razem Robert Downey Jr.

Po stracie ukochanej żony, Doktor Dolittle zaszywa się w domu ze swoimi zwierzęcymi przyjaciółmi, stroniąc od kontaktu z ludźmi. Pewnego dnia dowiaduje się, że młoda królowa, władająca jego krajem, zapadła na śmiertelną chorobę. Odważny Doktor Dolittle, wraz ze swoimi zwierzęcymi kompanami, wyruszają w pełną niespodziewanych przygód podróż, aby odnaleźć lek, który uratuje królową.

     ”Cudowny chłopak”

Cudowny chlopak

Film powstał na podstawie książki R.J. Palacio „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”. To wzruszająca opowieść o Auguscie Pullmanie – niezwykłym, bardzo mądrym chłopcu, który urodził się ze zdeformowaną twarzą.

Auggiego poznajemy w momencie, gdy pierwszy raz idzie do szkoły. Wcześniej uczył się w domu, gdzie był otaczany troską i miłością. Teraz musi zmierzyć się z kolegami ze szkoły, którzy nie zawsze są tolerancyjni. Auggie spotyka na swojej drodze wiele nieprzychylnie nastawionych osób, jednak w tym samym czasie   poznaje też przyjaciół na całe życie.

“Cudowny chłopak” to pozycja, która wywołuje zarówno łzy wzruszenia, jak i uśmiech na twarzy.

     ”Igrzyska Śmierci”

Igrzyska smierci

“Igrzyska Śmierci” to pozycja dla raczej starszej młodzieży. Emocjonująca gra na śmierć i życie oraz miłość, która mimo straszliwych przeszkód potrafiła połączyć bohaterów – to wątki, które są motywem przewodnim adaptacji powieści Suzanne Collins. Autorka napisała trzy tomy książki, wszystkie doczekały się swojej filmowej wersji, a ostatnia została podzielona na dwie części.

Panem to państwo, w którym rządy sprawuje okrutny prezydent Snow. Jego decyzją, co roku mają się odbyć Igrzyska Głodowe, w których do śmiertelnej walki ma stanąć dwóch przedstawicieli z każdego z 12 dystryktów. Gdy Katniss dowiaduje się, że do Igrzysk wybrana została jej siostra, postanawia zamiast niej zgłosić się do niebezpiecznej gry.

Klasyka literatury dziecięcej na ekranie

Filmy na podstawie książek mogą być równie inspirujące, co ich papierowe wersje. Udowadniają to nie tylko pozycje wymienione w rankingu, ale także wiele innych udanych ekranizacji i adaptacji. Wiele wydań DVD i Blue-Ray z naszej oferty filmów familijnych to właśnie filmy na podstawie książek. Są wśród nich „Dzieci z Bullerbyn”, najnowszego „Aladyna”, „Opowieści z Narni” oraz wiele innych doskonałych adaptacji. Bez problemu znajdziecie też u nas książkowe pierwowzory dla wszystkich tych filmów – jeśli macie ochotę, możecie zamówić je w pakiecie.

 

Oprac. Aleksandra Kępa

 

 

Zdjęcie tytułowe: Annie Spratt, Unsplash

 

Może Cię również zainteresować: