Rodzinne czytanie: książki dla malucha, ucznia i rodziców

Rodzinne czytanie: książki dla malucha, ucznia i rodziców

Książki dla malucha

Wybierając książki dla dziecka, nie kierujmy się wyłącznie własnymi preferencjami. Lektura powinna być dobrana do wieku czytelnika – im młodsze dziecko, tym prostszy przekaz. Maluchom spodobają się książeczki, które są wypełnione kolorowymi obrazkami. W przypadku niemowlaków tekst jest niemal zbędny – wystarczą kontrastowe ilustracje, które dziecko będzie mogło swobodnie przeglądać. Gdy nasza pociecha będzie nieco starsza można zacząć podsuwać jej bardziej rozbudowane historie. Kolorowe obrazki, zagadki i inne elementy, angażujące dziecko podczas lektury oczywiście umilą czas spędzony z książką.

Propozycje książeczek dla najmłodszych:

Czuczu co widzę. Książeczka kontrastowa składa się w zasadzie jedynie z dużych, kontrastowych ilustracji, stworzonych specjalnie z myślą o najmłodszych dzieciach. „CzuCzu co widzę” ma formę harmonijki. Na poszczególnych kartach znajdują się duże obrazki w kontrastowych barwach (dominuje czerń i biel), co ma pozytywnie wpływać na rozwój wzroku, zdolność kojarzenia oraz pobudzać wyobraźnię. Dorosłemu ilustracje mogą wydawać się mało interesujące, ale dla niemowlaka to najlepsza książka pod słońcem!

Moje pierwsze 100 słów to propozycja nawet dla kilkumiesięcznych dzieci. Jej format jest na tyle mały, że dziecko może swobodnie chwycić książkę swoimi rączkami. Najważniejszy jest jednak nie jej kształt, lecz ilustracje: zabawne, proste, kolorowe, przyciągające wzrok, umożliwiające tworzenie wielu narracji – jeden obrazek może nam posłużyć do opowiedzenia wielu historii. Każda ilustracja odpowiada jednemu z tytułowych 100 słów. Są one podzielone na 10 kategorii (moje otoczenie, dom, rodzina, kształty, zwierzęta, warzywa, owoce, części ciała, kolory, pierwsze liczby), dzięki czemu poszczególne słowa można wdrażać stopniowo wraz z rozwojem dziecka.

Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham – przepiękna książeczka ilustrowana rysunkami Anity Jeram.  Wzruszająca historia o dwóch zajączkach – ojcu i synu, który chciałby wyznać tacie miłość, ale wciąż szuka słów, które pozwolą mu wyrazić ogrom tej miłości. Pomaga wyjaśnić dziecku, jak trudno zmierzyć miłość i ją wyrazić, uczy wrażliwości i empatii oraz pokazuje, że istnieje wiele sposobów na to, by pokazać innym jak wiele dla nas znaczą.

Opowiem Ci mamo, co robią koty. Koty w opowieści są dwa: Gbur, który jak przystało na nosiciela takiego imienia, jest raczej ponurym, nieskorym do zabawy kotem i Żabka – energiczna, ruda kotka przygarnięta ze schroniska. Ich przygody nie dość, że bawią, to pokazują również, z jak dużą odpowiedzialnością wiąże się posiadanie kota. Przy okazji lektury możemy porozmawiać z dzieckiem o odpowiedzialności wynikającej z tego, że przygarniamy zwierzaka, jak wygląda schronisko dla zwierząt, kiedy trzeba udać się kotem u weterynarza oraz o tym, jak działa mechanizm mruczący znajdujący się pod brodą kota. Oprócz ciekawych historii w książce znajdziemy zadania i łamigłówki, które jeszcze mocniej zaangażują dziecko w lekturę. To doskonały prezent dla wszystkich przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, szczególnie tych, które już mają albo marzą o posiadaniu zwierzaka.

365 bajek na dobranoc. Nawet małe dzieci, które nie są jeszcze w stanie zbyt długo skoncentrować się na słuchaniu z przyjemnością pogrążą się w tych krótkich bajkach. W książce znajdziemy aż 365 krótkich historyjek. Liczba ta nie jest przypadkowa - w każdy dzień roku możemy zaserwować naszemu maluchowi inną bajkę, dzięki czemu łatwiej będzie wyrobić nawyk codziennego czytania. W dodatku większość bajek zakończona jest morałem, przybliżającym wartości takie jak pracowitość, uczciwość czy zaufanie. Wszystko podane w przystępnej dla dzieci formie.

Książki dla ucznia

Jaką książkę wybrać dla dzieci, które potrafią już czytać samodzielnie? Każdy uczeń powinien mieć już jakieś zainteresowania – jedni wolą książki przygodowe, inni opowieści o superbohaterach lub komiksy. Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę te preferencje. Ale książka to także doskonały sposób na to, by zakres zainteresowań i umiejętności dziecka poszerzyć. Oprócz książek dla dzieci i młodzieży, na rynku znajdziemy także różnego rodzaju poradniki i repetytoria dla uczniów, które mogą pomóc im w nauce lub rozwijaniu pasji. O nie także warto uzupełnić biblioteczkę.

Propozycje książek dla ucznia:

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek. Czterech prawych i sześciu lewychtopełna humoru opowieść o zapodzianych podczas prania skarpetkach. Trudno o bardziej życiowy pomysł na historię, ale losy skarpetkowych bohaterów są niezwykłe – kto by pomyślał, że skarpetka może zostać politykiem, gwiazdą filmową lub detektywem? W tej książce wszystko jest jednak możliwe – w momencie opuszczenia pralki skarpetki rozpoczynają nowe życie, pokonują swoje bariery i finalnie (mimo różnych wyborów) zawsze odnajdują szczęście. Zwłaszcza młodsi uczniowie będą się świetnie bawić podczas lektury.

Mikołajek. Przygody tego krnąbrnego, francuskiego ucznia bawią nieprzerwanie od 50 lat. To uniwersalna lektura opowiadająca o przyjaźni, którą polecić można uczniom i młodszym i tym prawie dorosłym. Mikołajek to przeciętny uczeń podstawówki. Jak każde dziecko w tym wieku ma szalone pomysły i grono skorych do zabawy kolegów. Autentyczność tej postaci sprawia jednak, że bardzo łatwo jest się z nim utożsamić, przez co dzieci chętnie sięgają po kolejne tomy jego przygód.

Kajko i Kokosz. Szkoła latania, czyli dalszy ciągkomiksowejserii zabawnych perypetii Kajko i Kokosza.  Historia zaczyna się, gdy nieopodal Mirmołowa osiedlają się źli Zbójcerze. Po nieudanym szturmie na Mirmołowo ich wódz postanawia podejść Kasztelana podstępem – namawia go do wyprawy na Łysą Górę, gdzie mieszkają czarownice, które pomogą spełnić największe marzenie Kasztelena – nauczą go latać.

Czasami warto też sięgnąć po książkę, by pomóc dziecku w nauce. Ćwiczenia językowe, zadania, które pomagają utrwalać wiedzę, repetytoria, dzięki którym łatwiej uczyć się do egzaminów – warto wyszukiwać takich pozycji i zachęcać dziecko do szkolenia umiejętności również w domu. Repetytorium. Podręcznik do nauki języka angielskiego. Poziom podstawowy i rozszerzony może mu w tym pomóc.

Podobnie jak Matematyka. Teraz matura 2018. Zbiór zadań i zestawów maturalnych. Poziom podstawowyi inne, podobne zestawy zadań, które stworzone zostały w konkretnym celu – mają przygotować do jak najlepszego zdania egzaminu maturalnego.Znajdują się w nich zestawy zadań, które szkolą wszystkie umiejętności wymagane przez egzaminatorów.

Książki dla rodzica

Gdy pojawiają się dzieci, półki zaczynają wypełniać się opowieściami na dobranoc i bajkami. Czasami jednak miło jest się oderwać od tematyki dziecięcej i sięgnąć po „dorosłą” lekturę. Może to być dobry thriller lub kryminał albo też poradnik, dzięki któremu rozwiejemy swoje rodzicielskie wątpliwości.

Przegląd książek dla rodziców:

Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały to książka, która zawiera mnóstwo użytecznych porad, pomocnych w rozwiązaniu najpopularniejszych problemów, z którymi stykają się rodzice wychowujący dzieci. Autorki dzielą się swoim własnym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, opisują, jak im udało się sprawić, by w pokoju malucha zapanował porządek albo przekonać go do jedzenia warzyw. Nie ograniczają się jednak do zwykłych rodzicielskich rad, ale starają się wniknąć w psychikę dziecka, tak aby to rodzice mogli lepiej zrozumieć jego zachowanie.

Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Przepisy. Celem Dr Ewy Dąbrowskiej, autorki książki,  była popularyzacja diety roślinnej opartej głównie na surowych warzywach. Nie jest tajemnicą, że jedzenie, które spożywamy na co dzień, może być najlepszym, jakiego potrzebujemy - zdrowsza cera, większa odporność na infekcje, koniec permanentnego przemęczenia – jak przekonuje autorka,  wszystko to osiągniemy stosując określone przepisy potraw. Jeśli szukamy inspiracji, ta lektura powinna się sprawdzić.

Ale jeżeli zależy nam na chwili tylko dla siebie z dobrą książką, warto sięgnąć po Nieodnalezioną – trzymający w napięciu thriller psychologiczny autorstwa Remigiusza Mroza. Książka opowiada historię mężczyzny, który stracił już nadzieję na odnalezienie swojej zaginionej ukochanej. Po 10 latach przypadkiem trafia jednak na jej zdjęcie zamieszczone na portalu typu spotted. Nie jest to przypadkowa fotografia – Damian sam wykonywał to zdjęcie chwilę przed zaginięciem dziewczyny. Jakim cudem znalazło się w Internecie, skoro nikt poza nim i dziewczyną nie miał do niego dostępu?

Inną, trzymającą w napięciu książką jest Kobieta w oknie. Główna bohaterka, spędza większość czasu w domu, szpiegując sąsiadów za pomocą aparatu fotograficznego. Pewnego dnia na jednym ze zdjęć dostrzega coś, czego nigdy nie powinna zobaczyć.

Czasami warto też sięgnąć po dobrą biografię. Ostatnio ukazała się biografia jednego z najwybitniejszych polskich alpinistów Wojciecha Kurtyki – Kurtyka. Sztuka wolności. Książka pozwala zrozumieć, co tak ciągnie ludzi w góry. Czy chodzi tu wyłącznie o kolekcjonowanie szczytów, czy jednak o coś więcej? Bardzo aktualna pozycja w świetle ostatnich wydarzeń na Nanga Parbat.

Oprac. Joanna Żelazińska

Może Cię również zainteresować: