Dobre książki psychologiczne - jakie wybrać?

Dobre książki psychologiczne Książki psychologiczne to świetna lektura nie tylko dla tych, którzy chcą dowiedzieć się, jak działa ludzki mózg. Dzięki nim masz szansę zrozumieć zachowania swoje i innych, nauczyć się trzymać nerwy na wodzy lub stać bardziej produktywnym. Na który tytuł zdecydować się w pierwszej kolejności? Zastanów się, co cię interesuje i jakie masz potrzeby – książek psychologicznych jest tak wiele, że zapewne znajdziesz wśród nich coś dla siebie. By ułatwić ci zadanie, wybraliśmy spośród nich 5 wartościowych propozycji.

Jak wybrać psychologiczną książkę dla siebie?

Jeśli myślisz, że książki psychologiczne to tylko opracowania naukowe – już wyprowadzamy cię z błędu! Większość tytułów dostępnych w księgarniach jest napisana przyjaznym dla czytelnika językiem, a do tego pełna praktycznych porad. Niektóre z nich stają się bestsellerami okupującymi miesiącami listy najpopularniejszych książek. Ostatnim trendem są poradniki dla osób wysoko wrażliwych. O czym jeszcze można przeczytać w takich tytułach?

Książki o tematyce psychologicznej podejmują różne tematy: pracy, rozwoju osobistego, związków, macierzyństwa, konfliktów czy produktywności. Znajdziesz wśród nich poradniki dla osób borykających się z uzależnieniem, cierpiących z powodu depresji i stanów lękowych. Część z nich jest napisana przez osoby z doświadczeniem takich zaburzeń – ich punkt widzenia może być równie ciekawy, co książka stworzona przez specjalistę.

Dobre książki psychologiczne – czyli jakie?

Po czym poznać, że książka psychologiczna jest dobra? Przede wszystkim powinna być dla ciebie zrozumiała, zawierać przykłady wzięte z życia, zamiast samych danych i faktów. Jeśli traktuje o chorobie, powinna być napisana z szacunkiem. Pamiętaj tylko, by nie oczekiwać od lektury, że zrewolucjonizuje twoje życie. Chociaż część książek może zawierać gotowe recepty, najczęściej to ty sam musisz odnaleźć właściwe rozwiązanie.

Polecane książki psychologiczne – kilka przykładów

Potrzebujesz podpowiedzi? Oto kilka książek psychologicznych, które znajdziesz w ofercie Smyka.

„Porozumienie bez przemocy. O języku życia” – Marshall Rosenberg

Być może znasz termin „porozumienie bez przemocy”. Jeśli choć raz uczestniczyłeś w konflikcie, który trudno było rozwiązać, a kompromis nie przyniósł nic dobrego – ta książka jest dla ciebie. Marshall Rosenberg opisuje metodę, dzięki której każda kłótnia może zakończyć się happy endem, a obie strony konfliktu będą usatysfakcjonowane.

„Jak przestać się martwić i zacząć żyć” – Dale Carnegie

Życie przynosi nam wiele powodów do zmartwienia. Gorzej jeśli wpadamy w nałóg martwienia się – tak właśnie nazywa ten proces Dale Carnegie, autor bestsellerowych książek psychologicznych. Z tego, jak i z pozostałych nałogów da się wyjść. Zrób pierwszy krok i znajdź sposób, by to, co nieznane, więcej cię nie przerażało. Nie ma co zamartwiać się tym, na co nie masz wpływu!

„Psychologia miłości” – Bogdan Wojciszke

Najważniejsza rzecz w życiu? Miłość, oczywiście! Mniej oczywiste jest jednak to, jak sprawić, by kwitła przez wiele lat. Związki to jeden z najczęściej poruszanych w książkach psychologicznych tematów. Ta jest wyjątkowa – jej autorem jest wybitny polski psycholog Bogdan Wojciszke. Wyjaśnia on, dlaczego w kontakcie z drugim, ukochanym człowiekiem zachowujemy się i myślimy tak, a nie inaczej.

„Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu” – Sophie Mort

Sophie Mort to brytyjska psycholożka, znana w sieci jako Dr Soph. Jej przyjazna postawa sprawiła, że zdobyła zaufanie milionów czytelników na całym świecie. Mort skupia się na tym, jak wydarzenia z naszego dzieciństwa i młodości wpływają na to, że dziś czujemy się nieszczęśliwi. Na każdy z tych problemów znajduje odpowiednią receptę w postaci technik terapeutycznych i ćwiczeń.

„#nażyćsię” – Marta Iwanowska-Polkowska

Myślisz: „Zacznę o siebie dbać, spełnię to marzenie, tylko najpierw muszę dostać awans, posłać dziecko do szkoły, schudnąć…”. Zmęczenie i przytłoczenie obowiązkami sprawia, że odsuwamy siebie na dalszy plan. A przecież teraz jest idealny moment, żeby – jak mówi autorka książki, coach Marta Iwanowska-Polkowska – nażyć się! Wyjaśnia też w prosty sposób, jak przypomnieć sobie o swoich potrzebach i już nigdy o nich nie zapomnieć.

Książki psychologiczne – jak wynieść z nich coś dla siebie?

Książki o tematyce psychologicznej to świetna motywacja do wprowadzenia w życie małych zmian, które mogą okazać się początkiem rewolucji. Jeśli chcesz, podkreślaj w nich najlepsze cytaty i rób notatki, które powiesisz w widocznym miejscu. Po pewnym czasie możesz też wrócić do lektury i sprawdzić, czy udało ci się spełnić założone cele lub poradzić z problemem.

Oprac. Barbara Polakowska