Książki o wychowaniu dzieci - poradniki dla rodziców

Ranking poradników dla rodziców Rodzice doskonale wiedzą, że z posiadaniem dziećmi wiąże się wiele pięknych i wzruszających momentów, które wspaniale jest uwieczniać na zdjęciach, aby móc wspominać na stare lata czy dzielić się z innymi. Wiedzą też, że taki stan nie jest codziennością. Nawet mamom i tatom największych aniołków zdarzają się kryzysy oraz chwile zwątpienia i zniechęcenia. W takich sytuacjach nieoceniona jest wiedza, jak sobie z nimi poradzić. Czy warto zawsze kierować się intuicją i słuchać głosu wewnątrz siebie? Tak, ale tylko jeśli jest on właściwy!

„Wszyscy wiedzą jak wychowywać dzieci - poza ludźmi, którzy faktycznie je mają.” P. J. O’Rourke

Błędy wychowawcze odbijają się w dorosłym życiu dziecka. A nawet będąc rodzicem nastolatka, już można zaobserwować efekty stosowanych kilka lat wcześniej rozwiązań. Nie da się ich całkowicie wyeliminować, ale niektórych można uniknąć. Źródłem przydatnych informacji o wychowaniu są poradniki dla rodziców. Szukasz odpowiedzi na któreś z poniższych pytań?

  • Jak założyć malcowi sweterek, żeby uniknąć wrzasku?
  • Czy da się odciągnąć kilkulatka od tabletu?
  • Jak zachęcić dziecko do próbowania nowych smaków?
  • Co zrobić ze starszakiem, który ma w dzienniku dwóje, ale nie chce się uczyć?
  • W jaki sposób uchronić nastolatka przed używkami?

Będąc świadomym metod rekomendowanych przez psychologów i pedagogów, a nawet doświadczonych matek czy ojców, łatwiej jest podejmować decyzje i stawiać na właściwy wybór. Przedstawiamy najlepsze książki o wychowaniu dzieci. Poniżej nasz ranking.


Top 5 wartościowych poradników dla rodziców

  1. „Jak nie krzyczeć na swoje dziecko” Carla Naumburg, Wydawnictwo Muza S.A.

    Jak nie krzyczeć na swoje dziecko

    Autorka to prywatnie żona, mama dwóch córek i posiadaczka tej samej liczby kotów, mieszkająca w Bostonie, zawodowo – doktor w dziedzinie psychologii klinicznej. Doświadczenie zdobywała podczas psychoterapii rodzin. Jej pierwsza książka „Parenting in the Present Moment: How to Stay Focused on What Really Matters” ukazała się w 2014 roku. Autorka artykułów w „The New York Times”, „The Washington Post” i „Mindful Magazine”.

    Na parentigowych profilach instagramowych zawrzało, kiedy w Polsce ukazała się najnowsza książka Carli Naumburg. Według historii autorka, zmęczona po długim dniu, szukała w sieci wskazówek, jak nie krzyczeć na dzieci. Nie znalazła satysfakcjonującej odpowiedzi, więc postanowiła napisać poradnik dla rodziców na ten temat. Dzięki tej pozycji dowiesz się, dlaczego tak trudno kontrolować emocje, jakie mechanizmy kierują zdenerwowanym rodzicem i jak zapobiegać wybuchom. A wszystko przedstawione w przejrzystej formie – krótkie rozdziały z życiowymi historiami oraz przydatne Techniki Rozluźniania Nerwów.

    Kup teraz →

  2. „Sensoryczne niemowlę” Aleksandra Charęzińska, Joanna Szulc, Wydawnictwo Mamania

    Sensoryczne niemowlę

    Aleksandra Charęzińska jest pedagogiem specjalnym, terapeutką integracji sensorycznej, od lat pracuje z dziećmi, prowadzi własny blog, jest autorką i prowadzącą zajęć Smyko-Multisensoryka, które odbywały się w żłobkach, klubach mam, czy Muzeum Polin. Opracowała zabawy opisane w „Sensoryka dla smyka. 30 rozwijających zabaw sensorycznych”.

    Joanna Szulc to dziennikarka, do 2016 roku była redaktorką naczelną miesięcznika „Dziecko”. Ukończyła studia psychologiczne, jest mamą dwóch córek. Pisze teksty dla dzieci do „Świerszczyka”, a w sklepach dostępne są jej książki, m.in.: „Sama mama. Jak przejść przez rozwód i żyć dalej”.

    Współpraca autorek zaowocowała książką pełną odpowiedzi na nurtujące rodziców pytania, zaprezentowane w atrakcyjny wizualnie sposób. Najważniejsze informacje łatwo znaleźć, np. w tabelach. Lektura pozwoli zrozumieć istotę integracji zmysłów. Dla matek i ojców, zastanawiających się nad kwestią zaburzeń swoich pociech, wartościowy będzie rozdział dotyczący tego tematu, z przykładami wybranych historii dzieci.

    Kup teraz →

  3. „Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci” Małgorzata Stańczyk, Wydawnictwo Mamania

    Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci?

    Małgorzata Stańczyk jest dyplomowanym psychologiem i dziennikarką. Jak sama przyznaje, wyjątkowo wzbogacającym doświadczeniem w jej życiu jest rodzicielstwo – jest mamą trójki dzieci. W wychowaniu stawia na szacunek i zaufanie wobec rozwoju dziecka. Pod tytułem „Potrzebna cała wioska” została opublikowana jej rozmowa z Agnieszką Stein.

    Ten poradnik dla rodziców obejmuje sześć rozdziałów poruszających tematy przygotowania dziecka na narodziny brata/siostry, wychowania rodzeństwa i metod dbania o siebie. Autorka tłumaczy, dlaczego indywidualność powinna należeć się każdemu członkowi rodziny. Podpowiada, jak rozwiązywać konflikty dzieci. Najważniejszym celem pozostaje harmonijny rozwój pociechy.

    Kup teraz →

  4. „Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi” Michael C. Reichert, Wydawnictwo Mamania

    Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi

    Michael C. Reichert, doktor psychologii, zaangażowany w poradnictwo dla młodzieży mającej problemy z prawem, prowadzący zespoły terapeutyczne w szpitalu psychiatrycznym, liczne programy i warsztaty. Od 1984 r. ukierunkowany jest na działania z chłopcami, mężczyznami i ich rodzinami. Posiada doświadczenie w pracy z dziećmi zarówno z ubogich środowisk, jak i bardzo zamożnych, co przyniosło mu szeroki pogląd na różnorodne warunki rozwoju.

    Najnowsza książka Doktora Reicherta to zbiór historii z życia wziętych, problemów doświadczonych podczas jego własnej pracy klinicznej, zawartych w dziesięciu rozdziałach. Wniosek, jaki nasuwa się po przeczytaniu całości jest taki - w wychowaniu młodych mężczyzn kluczowa jest relacja oparta na miłości. Autor przytacza różnorodne stereotypy związane z „męskim światem” i skutecznie je obala, m. in. dzięki przytoczonym wynikom badań psychologicznych.

    Kup teraz →

  5. „Alaantkowe BLW. Rośniemy” Joanna Anger, Anna Piszczek, Wydawnictwo Mamania

    Alaantkowe BLW. Rośniemy!

    Joanna Anger z wykształcenia jest pedagożką i doradczynią zawodową, pracuje w poznańskim przedszkolu. Jej córka Alicja była testerką metody BLW - „Baby Led Weaning” i inspiracją do założenia bloga Alaantkowe BLW.

    Współtworząca blog Anna Piszczek to polonistka i historyczka, nauczycielka w szkole podstawowej, instruktorka zajęć muzyczno-teatralnych. Prywatnie jest mamą Antka, który dzięki niej doświadcza wielu pozytywnych skutków metody BLW.

    „Alaantkowe BLW. Rośniemy. Domowa kuchnia dla małych i dużych” jest trzecią książką blogerek z serii książek kulinarnych z przepisami dla dzieci. Tym razem autorki przedstawiły rozwiązania na żywienie starszych dzieci. Doświadczone rzeczywistością z maluchami, które niekiedy nie chcą jeść, a innym razem chciałyby cały czas dostawać to samo zaprezentowały różnorodne pomysły na domowe pieczywo, wartościowe śniadania, szybkie obiady, czy zdrowe desery.

    Kup teraz →


Czy warto czytać poradniki dla rodziców?

Czytanie książek o wychowaniu dzieci i poznawanie dzięki nim metod wychowawczych opartych na badaniach i doświadczeniach innych będzie stanowiło cenną wskazówkę podczas rodzicielskich kryzysów. Wiedza przyda się też, kiedy nie będziesz miał pewności, czy postępowanie zgodne z własną intuicją jest najlepszą drogą. Podsumowując ranking książek o wychowaniu dzieci, trzeba dodać, że nawet kiedy codzienne obowiązki sprawiają, że niewiele czasu pozostaje na czytanie, warto poświęcić chwilę na  dopasowaną do swoich potrzeb pozycję. Być może poznasz doskonały sposób na nowy harmonogram dnia.

Zobacz wszystkie poradniki dla rodziców →

Opracowanie: Karolina Pietrak

Może Cię również zainteresować: