Bajki edukacyjne dla dzieci - mądre książki i filmy dla najmłodszych

Bajki edukacyjne dla dzieci

Bajki edukacyjne dla dzieci to nie tylko dobra zabawa, ale i nieoceniona pomoc w nauce. Przekazywanie dzieciom wiedzy to niezwykle trudne zadanie – sprawę z tego zdają sobie nie tylko nauczyciele i wychowawcy. By je sobie ułatwić, możesz sięgnąć po książki i filmy animowane, które wspomogą twoje dziecko w zdobywaniu wiedzy, pewności siebie, nauce dobrych manier i najważniejszych wartości. W tym tekście znajdziesz 10 edukacyjnych propozycji – 5 książek i 5 filmów, spośród których możesz wybrać idealną bajkę dla swojego smyka!

Bajki edukacyjne, czyli jakie?

Czym jest bajka edukacyjna i w jaki sposób różni się od innych? Jej cechą charakterystyczną jest to, że oprócz ciągu wydarzeń, które przytrafiają się jej bohaterom, przekazuje ona oglądającym i czytającym dzieciom wiedzę i określone wartości. Fabuła może przemycać treści edukacyjne z wielu dziedzin życia, nie tylko naukowych. W niektórych bajkach pojawiają się na przykład proste działania matematyczne, inne uczą radzenia sobie z konfliktami czy grzecznego zachowania się w miejscu publicznym. Bajki edukacyjne dla dzieci po polsku mogą zawierać także słowa pochodzące z języka obcego.

Bajki edukacyjne dla dzieci w wieku 3, 4, 5 i 6 lat, czyli jak dobrać bajkę do wieku dziecka?

Nie podlega dyskusji, że powinniśmy dopasować taką bajkę do wieku dziecka – inaczej zupełnie straci swój edukacyjny charakter. Książka lub film powinna być dla smyka jasna i zrozumiała. Bajki odpowiednie dla najmłodszych dzieci zazwyczaj są nieskomplikowane, opierają się na kontraście dobro-zło i pokazują w prosty sposób, dlaczego w życiu warto trzymać się tej pierwszej strony. Te dla starszego smyka mogą już być wzbogacone o wiele wątków fabularnych i ciekawostki z różnych dziedzin nauki.

Wiele zależy też od tego, czy dziecko w danym wieku będzie w stanie wysiedzieć przed telewizorem bez rozpraszania się i zniecierpliwienia. Młodszym dzieciom poleca się krótkie, kilku- lub kilkunastominutowe bajki, zaś starsze dziecko powinno już w stanie obejrzeć pełnometrażową produkcję trwającą nawet ponad godzinę.

Zwróć również uwagę na takie kwestie jak oprawa muzyczna czy szybkość, z jaką zmieniają się klatki. Wbrew pozorom to bardzo ważne detale – niektóre dźwięki mogą przestraszyć małe dziecko, a zbyt dynamiczny rozwój akcji i sposób jej prezentowania może je zestresować, a tym samym zniechęcić do dalszego oglądania.

Bajki edukacyjne dla dzieci, które polecamy. 5 książek i 5 filmów animowanych na DVD

     Hippocampus. Złota kolekcja HD. Było sobie życie

Hippocampus. Zlota kolekcja Bylo sobie zycie

„Było sobie życie” to bajka uznawana w niektórych kręgach za kultową. Być może sam pamiętasz ją z dzieciństwa – pierwsze odcinki zostały wyemitowane w polskiej telewizji już w 1987 roku.

Czy białe krwinki, hormony i nerki mogą być bohaterami bajki? Oczywiście! Dziecko może obserwować je podczas pracy – to niezwykle ciekawe źródło wiedzy na temat tego, jak funkcjonuje ludzki organizm i poszczególne jego organy. Każdy odcinek poświęcony jest jednej części ciała, m.in. oczom, wątrobie, mózgowi, skórze, a nawet kubkom smakowym.

Animacja nie pomija także ważnych tematów takich jak choroby, szczepienie czy ciąża – możesz obejrzeć z dzieckiem odpowiedni odcinek, gdy kolejny raz zapyta cię o to, skąd biorą się dzieci!

     Pakiet: Bing. Huśtawka + Kot + Fajerwerki. 3 DVD

Pakiet: Bing 3DVD

Bing to wesoły, rezolutny królik, który uwielbia uczyć się nowych rzeczy pod okiem Flopa – swojego mądrego opiekuna. Wraz z nim twój smyk może poznawać świat, a do tego uczyć się na błędach i radzić sobie z emocjami.

To jedna z najciekawszych bajek edukacyjnych dla 3-latka – Bing jest właśnie w tym wieku! Króliczek oraz jego przyjaciele Sula, Pando i Koko przeżywają przygody i napotykają trudności typowe dla dzieci mających 3 lata.

W zestawie znajdziesz 3 płyty DVD zawierające aż 39 odcinków przygód Binga. To ponad 4 godziny zabawy i nauki!

     Dzień, w którym Heniś poznał… Część 1. DVD

Dzien, w ktorym Henis poznal

Gdy chodzi o bajki edukacyjne, chcemy wybrać te jak najlepsze. O czym świadczy, że animacja będzie wartościowa dla dziecka? Można kierować się na przykład uznaniem na ważnych dziecięcych festiwalach filmowych i przyznanymi nagrodami – jest tak w przypadku bajki „Dzień, w którym Heniś poznał…”.

Jej bohaterem jest Heniś, ciekawy świata czterolatek. Każdy odcinek to nowa przygoda! Chłopiec poznaje interesujące osoby, zwierzęta, a nawet działanie pojazdów czy przedmiotów.

Smyk może wraz Henisiem dowiedzieć się, jak działa mikroskop czy samolot, znaleźć dla mamy odpowiedni serwis do herbaty, a przy okazji pogawędzić z… imbryczkiem. To świetna bajka edukacyjna dla 4-latka, ale niewykluczone, że zainteresuje także starsze dzieci.

     Miles z przyszłości: Uwaga, odpalamy! DVD

Miles z przyszlosci DVD

„Miles z przyszłości” to futurystyczna bajka, która zabierze twoje dziecko w podróż w kosmos! Jej bohaterami są Callistowie – pierwsza ziemska rodzina wysłana w przestrzeń kosmiczną.

W kosmosie z pewnością znajdują się miejsca, w które nikt jeszcze nie dotarł. Właśnie w te najdalsze zakątki lubi zaglądać Miles Callisto wraz ze swoją siostrą Lorettą i strusiem-robotem Merkiem, Spotykają oni kosmitów i dokonują wielkich odkryć.

Zainteresowane astronomią i podróżami kosmicznymi dzieci powinny być zadowolone – przy tej bajce mogą nie tylko świetnie się bawić, ale również przyswajać całkiem spore dawki wiedzy.

     Jej Wysokość Zosia: Święta w Czarlandii, Gotowa by zostać księżniczką, Pływający pałac. DVD

Jej Wysokość Zosia DVD

Jak to jest być księżniczką? Rola, o której marzy wiele dziewczynek, przypada siedmioletniej Zosi, której mama poślubiła króla Czarlandii. Zosia wprowadza się więc z nią do wielkiego zamku i poznaje przybrane rodzeństwo – Amber i Janka – oraz ojczyma Rolanda II. Czy uda jej się odnaleźć w nowej sytuacji?

„Jej wysokość Zosia” to bajka, dzięki której dzieci mogą wraz z główną bohaterką uczyć się między innymi etykiety czy poprawnego zachowania się przy stole.

Na płycie znajdziesz 3 płyty DVD z 13 odcinkami bajki, a do tego specjalny podwójny odcinek pod tytułem „Pływający pałac”.

Książki:

     Marcelinka rusza w kosmos. Bajka trochę naukowa

Marcelinka rusza w kosmos. Bajka troche naukowa

Dorośli czytelnicy z pewnością kojarzą Janusza Leona Wiśniewskiego z tytułów takich jak „S@motność w sieci”. Jest on również autorem książki dla dzieci pt. „Marcelinka rusza w kosmos” – po podtytule „Bajka trochę naukowa” możemy się spodziewać, że nie pozostawi ona nikogo obojętnym.

Bohaterką bajki jest Marcelinka, która pojawiła się po lewej stronie Wszechświata i przemierza go z Duszkiem i panem Fotonem w poszukiwaniu Najważniejszego.

Istnieją pytania dzieci, na które nie umie odpowiedzieć żaden dorosły. „Marcelinka rusza w kosmos” zabiera smyka w podróż po wszechświecie – może warto wybrać się w nią razem z nim i odnaleźć wspólnie odpowiedzi na te pytania? Waszą wyobraźnię pobudzą dodatkowo piękne ilustracje Anny Jamróz.

     Bajki w zielonych sukienkach

Bajki w zielonych sukienkach

Jeśli dbasz o ekologię i chciałbyś przekazać dziecku wiedzę z tej dziedziny, wspomóż się odpowiednią książką – na przykład „Bajkami w zielonych sukienkach” Anny Mikity.

To zbiór bajek, w których poruszane są tematy ochrony środowiska, roślinności i zwierząt. Odpowiadają one na pytania o to, jak dbać o środowisko, dlaczego warto być dobrym dla zwierząt czy w jaki sposób działania człowieka mogą wpływać na zmiany klimatu.

Spora część osób żyjąca ekologicznie robi to, by zapewnić swoim dzieciom bezpieczną przyszłość. Warto także przekazać im wiedzę na ten temat bez zastraszania i moralizowania – książka ta może okazać się w tym całkiem pomocna!

     Bajki, które uczą, jak być szczęśliwym

Bajki, ktore ucza, jak byc szczesliwym

Większość bajek edukacyjnych wplata w fabułę treści naukowe z różnych dziedzin, rzadko jednak porusza tematy związane z psychologią. Jeśli zależy ci na tym, by twoje dziecko było szczęśliwe, możesz posłużyć się nie tylko poradnikami, ale także bajkami!

„Bajki, które uczą, jak być szczęśliwym” to jeden z trzech zbiorów opowiadań, które mogą wesprzeć rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka. Oprócz bajek znajdują się w nim porady dla rodziców i pomysły na to, jak dobrze spędzić czas z maluchem.

Autorką opowiadań jest hiszpańska psycholog i pedagog Begona Ibarrola, która jest również autorką poradników dla dorosłych.

     Są takie koty

Sa takie koty

Wszyscy różnimy się od siebie i choć czasem dochodzi przez to do spięć, powinniśmy szanować się nawzajem i iść na kompromisy – to oczywiste i zupełnie nieciekawe! A gdyby tak przenieść historię o różnorodności do świata kotów?

Każdy, kto miał do czynienia z puchatymi, mruczącymi stworzeniami, wie doskonale, że co kot, to inny charakter. Nie inaczej jest w książce „Są takie koty”. Jeden woli w samotności wylegiwać się godzinami na wygodnej kanapie, inny wymyka się z domu, by szaleć z innymi kotami, jeszcze inny woli spędzać czas tylko z najlepszym przyjacielem…

Dzięki książce Martyny Czub smyk pozna nawet kota, który lubi pływać. Niemożliwe? A jednak! Wyjątki od reguły to kolejna kwestia, którą dziecko może poznać dzięki książce.

     Bajkoterapia czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych

Bajkoterapia czyli bajki-pomagajki dla malych i duzych

„Bajkoterapia” to kolejna propozycja zawierająca bajki edukacyjne wspierające rozwój dziecięcej psychiki. Twoje pociecha nie tylko dowie się, jak zachować się w określonych sytuacjach, ale też będzie umiała zrozumieć swoje emocje i poradzić sobie z nimi.

W książce znalazły się opowiadania autorstwa wielu znanych i lubianych postaci, m.in. aktorów Artura Barcisia i Rafała Królikowskiego czy dziennikarki Katarzyny Dowbor. Całość została zilustrowana przez Marcina Piwowarskiego – ilustratora o dorobku zawierającym ponad 1000 zachwycających książek dla dzieci!

To rozszerzone wydanie książki, wzbogacone o wskazówki dla rodziców. Dzięki nim dowiesz się, jak zacząć z dzieckiem rozmowę na wiele tematów – od bezpieczeństwa w domu i poza nim, po trudniejsze kwestie, takie jak brak pewności siebie.

Inne bajkowe hity dla małych i dużych dzieci

Po więcej inspiracji i pomysłów na bajki edukacyjne dla dzieci zajrzyj na Smyk.com! W naszym sklepie internetowym możesz wybierać spośród setek książek i filmów animowanych o edukacyjnym charakterze. Nieważne, ile lat ma twoje dziecko – znajdziesz tam zarówno bajki edukacyjne dla małych dzieci, jak i 6-latka lub starszego smyka!

 

Oprac. Barbara Polakowska

 

Powiązane artykuły