Książki o zwierzętach dla dzieci – ranking 12 propozycji

Książki o zwierzętach dla dzieci – ranking 12 propozycji

Książki o zwierzętach dla dzieci od lat cieszą się zainteresowaniem zarówno wśród młodych czytelników, jak i ich rodziców. Taka lektura jest nie tylko ciekawa i zabawna, ale często też pouczająca. Mając na uwadze wszystkie te zalety, spośród niezwykle szerokiej palety książek o zwierzętach wybraliśmy 12 perełek. Są wśród nich zarówno książki popularnonaukowe, jak i takie, w których towarzyszymy sympatycznym czworonogom w ich przygodach. Każdy z tych tytułów powinien być doskonałą lekturą dla małego miłośnika zwierząt.

Za co kochamy książki o zwierzętach? Co dzieci mogą dzięki nim zyskać?

Książki o zwierzętach przede wszystkim niosą za sobą wiele wartości: poznajemy nie tylko fascynującą historię, ale i wiele ciekawostek, które często zapadają w pamięć o wiele głębiej niż wiedza zdobyta w szkole. Dlaczego pies macha ogonem, a świnie taplają się w błocie? Czy kot zawsze spada na cztery łapy? A ile kropek właściwie ma biedronka? Rodzice często sami nie znają odpowiedzi na te pytania, ale książki o zwierzętach już tak! Ich lektura może sprawić, że malec zapała ciekawością do otaczającego nas świata i stanie się jeszcze bardziej dociekliwy w zdobywaniu wiedzy! To dlatego ten typ literatury jest tak popularny wśród rodziców – lektura bawi, wzrusza, a niekiedy bywa też źródłem cennej wiedzy.

Z tego samego powodu i autorzy dziecięcy chętnie czynią czworonogi bohaterami swoich opowieści. Są to przeważnie publikacje dwojakiego rodzaju:

 • książki popularnonaukowe o zwierzętach,
 • książki przygodowe o zwierzętach.
 • Te pierwsze zwykle pełne są różnych ciekawostek, natomiast pozycje fabularne pozwalają nam poznawać świat zwierząt widziany ich oczami, często także przemycając fakty ze świata przyrody. Lektura książek z obu tych kategorii może okazać się więc inspirująca. Stąd pomysł, aby nasz ranking książek o zwierzętach gromadził zarówno fabularne, jak i popularnonaukowe tytuły. Zobaczcie, jakie książki postanowiliśmy wyróżnić!

  Książki o zwierzętach dla dzieci – 12 wyjątkowych tytułów

  Książki popularnonaukowe o zwierzętach

  1.     Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt, Dorota Sumińska
  • Książka zawiera odpowiedzi na intrygujące pytania ze świata zwierząt, przez co jest idealna dla każdego smyka pragnącego lepiej zrozumieć otaczający nas świat.
  • Na pytania odpowiada Dorota Sumińska: słynna lekarz weterynarii, która zwierzęta zna jak nikt i w przystępny sposób potrafi przekazać swoją wiedzę.
  • Dzieci mogą poznać sekrety wszystkich interesujących je zwierząt – nie tylko domowych futrzaków, ale także morskich, latających czy pełzających żyjątek. Taka różnorodność sprawia, że książka powinna zainteresować większość maluchów.

  1.     Atlas przygód zwierząt, Emily Hawkins
  • Bogato ilustrowany atlas, który zawiera ogrom wiedzy o otaczającej nas przyrodzie i zwierzętach z całego świata. Dziecko może poznać nowe zwierzęta i dowiedzieć się, jaki prowadzą tryb życia, oraz pogłębić wiedzę na temat znanych mu już gatunków.
  • Malec sam decyduje, którą stronę świata zacznie najpierw badać – do wyboru ma ponad 30 scen z życia zwierząt. Narwale wśród zimnych lodowców, orangutany na Borneo, a może wycieczka górska z pandami w Chinach? Każda ze stron tego atlasu to nowa przygoda.
  • Książka jest przeznaczona dla dzieci w niemal każdym wieku – może przykuć uwagę zarówno sześcio-, jak i piętnastolatka.

  1.     Jak to działa? Zwierzęta, Nikola Kucharska
  • Książka jest opowieścią o Klarze kochającej zwierzęta i pragnącej wiedzieć o nich dosłownie wszystko. Na jej pytania interesująco odpowiada dziadek, również pasjonat i znawca zwierząt. Podczas lektury dziecko może więc wczuć się w rolę Klary i wspólnie z nią poznawać ciekawostki ze świata fauny.
  • Największą zaletą tej publikacji są ilustracje autorstwa Nikoli Kucharskiej. To w zdecydowanej większości zabawne przekroje zwierząt, podobne do tych, jakie mogliśmy znaleźć w „Opowiem ci, mamo, co robią koty” – innej publikacji ilustrowanej przez Kucharską. Analizując je, dowiemy się, że wiewiórki mają na pazurkach detektory drzew zdatnych do wspinaczki, a w psich gardłach znajduje się mechanizm szczekający.
  • Podczas lektury poznamy życie zwierząt nie tylko domowych czy wiejskich, ale również parkowych i leśnych.

  1.     Jak zwierzęta śpią?, Marie Štumpfová, Jiři Dvořák
  • To książka idealna dla małych śpiochów, którzy chcą wiedzieć, czy zwierzęta śnią jak ludzie, a jeśli tak – to o czym. Świetna do czytania tuż przed spaniem!
  • Z tej pozycji dziecko dowie się, że zwierzęta do spania nie potrzebują mięciutkiego łóżka – niektórym wystarczy woda, gorący piasek, śnieg, a inne podczas snu stoją nawet na jednej nodze!

  1.     Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych, Nikola Kucharska
  • Książka jest atlasem zwierząt zawierającym informacje na temat wymarłych już gatunków – ale to wcale nie oznacza, że mniej ciekawych! Pozycja dla smyków, które interesuje nie tylko przyroda, ale i historia.
  • Podczas lektury dziecko pozna nazwy i zwyczaje dawnych płazów, gadów, ryb, owadów i ssaków, których wygląd rekonstruują barwne ilustracje.
  • Autorzy sporo miejsca poświęcili też przyczynom wyginięcia danego gatunku. Winnym ich zagładzie często okazuje się… człowiek. Książka może więc być świetną lekcją empatii u dziecka.

  1.     Nela mała reporterka. Zapiski zoologa
  • Autorką książki jest mała Nela – dziewczynka, która pasjonuje się przyrodą i podróżami. Ponieważ to niemal rówieśniczka swoich czytelników, wie, co może ich zainteresować i jak w przystępny sposób przekazać im ciekawe informacje.
  • Pozycja zawiera opisy aż 14 wyjątkowych zwierząt i rozwiązuje wiele zoologicznych zagadek. Znajdują się w niej także rysunki i przydatne notatki.
  • Książka zawiera również niespodziankę – wraz z nią czytelnik otrzymuje naklejki ze zwierzętami dołączone do „Przygodnika 2018/2019. 365 dni w poszukiwaniu zwierząt z Nelą”. Dziecko będzie mogło udekorować nimi swój pokój!

  Książki przygodowe o zwierzętach:

  1.     Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt, Emilia Dziubak
  • Książka opowiada o perypetiach kota Homera, futrzaka, któremu brakuje prawdziwego przyjaciela, więc rusza w świat, by go odnaleźć. Podczas poszukiwań spotyka najróżniejsze zwierzęta – mrówki i mszyce, rybę i rekina, a oprócz nich nawet… koźlarza babkę i brzozę! Książka nie zamyka się bowiem wyłącznie w świecie zwierząt, ale opowiada także o równie ciekawym świecie roślin.
  • Czytając książkę, maluch może dowiedzieć się, na czym polega prawdziwa przyjaźń i co tak naprawdę się w niej liczy. Przygody kota Homera są świetną okazją do tego, aby smyk zrozumiał, że warto mieć w życiu kogoś bliskiego oraz że samemu warto być dobrym przyjacielem dla innych.
  • Emilia Dziubak jest słynną ilustratorką książek dla dzieci – i bardzo często rysuje zwierzęta! Wystarczy wspomnieć tytuły takie jak: „Koala nie pozwala!”, „Straszny sen słonia” czy „Rok w lesie”.

  1.     Dziwne zwierzęta, Lotta Olsson, Maria Nilsson Thore
  • Książka opowiada o konkursie na najdziwniejsze zwierzę, które organizują… mrówkojad i orzesznica. Opowieść ma za zadanie pokazać, że bez względu na to, jak bardzo się między sobą różnimy (zarówno ludzie, jak i zwierzęta), i tak w każdym z nas jest coś wspaniałego!
  • Powieść napisana z humorem, jak i wypełniona ciekawostkami ze świata zwierząt. Maluch może więc nie tylko dobrze się bawić, ale i sporo nauczyć.
  • Książka była nominowana w 2011 roku do szwedzkiej Nagrody Augusta w kategorii książki dla dzieci i młodzieży.

  1.     Bajki na dobranoc. 5-minutowe bajki o zwierzętach, Barbara Supeł
  • Książka z bajkami idealnymi do czytania maluchowi tuż przed snem – przeczytanie każdej powinno zająć nie więcej niż 5 minut, więc nie trzeba martwić się o to, że dziecko zbyt długo nie będzie chciało usnąć w oczekiwaniu na zakończenie bajki.
  • Historie są krótkie i wzbudzają ciepłe emocje, dzięki czemu malec nie powinien dodatkowo rozbudzić się przed snem, podekscytowany opowieścią, a wręcz przeciwnie – spokojnie usnąć, a następnie śnić o wyjątkowych zwierzętach!

  1.     Pan Tygrys dziczeje, Peter Brown
  • Książka jest przewrotną i zaskakującą opowieścią o tygrysie, który zamiast żyć na wolności… mieszka w szykownym i eleganckim mieście! W końcu jednak postanawia „zdziczeć” i przeżyć wspaniałe przygody.
  • Historia ma za zadanie pokazać maluchom, że warto zawsze być sobą, a nie podporządkowywać się innym.

  1.     Słoń Birara, Ferdynand A. Ossendowski
  • Książka zawiera wzruszającą i intrygującą opowieść o przyjaźni młodego Amry ze słoniem Birarą. Po śmierci dziadka chłopak zmuszony jest pracować, aby utrzymać rodzinę, trafia też na dwór maharadży, gdzie zaprzyjaźnia się z królewiczem… a to wszystko w towarzystwie najważniejszego przyjaciela, czyli Birary, który zawsze pozostaje mu wierny!
  • „Słoń Birara” jest kolejną pozycją, której zadaniem jest edukowanie w kwestii przyjaźni i szacunku – zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt. Opowieść powinna wzruszyć niejednego malca.

  1.     Lolek, Adam Wajrak
  • Pies Lolek nie miał łatwego życia – jego pierwszy właściciel traktował go wyjątkowo okrutnie. Choć szczęśliwie udało mu się uciec, nie zakończyło to jego problemów – nastały bowiem czasy tułaczki i głodu. Jednak gdy wyczerpany błąkał się zimą po Puszczy Białowieskiej, los wreszcie się do niego uśmiechnął – nareszcie trafił na pana, który otoczył go staranną opieką.
  • Adam Wajrak oparł historię na własnych wspomnieniach –  pewnej zimy sam spotkał w Puszczy Białowieskiej zmarzniętego psiaka, którego postanowił  zaadoptować.
  • Autor zadedykował tę książkę wszystkim „pieskom, które jeszcze nie odnalazły swojego człowieka, i wszystkim ludziom, którzy nie odnaleźli jeszcze swojego psa”. Dzięki niej smyk może więc lepiej zrozumieć, na czym polega przyjaźń między człowiekiem a psem, i bardziej świadomie wybrać ukochanego pupila.

  Książki o zwierzętach są świetne nie tylko dla maluchów, które już zwierzaki kochają, ale także dla tych, które jeszcze się do nich nie przekonały lub czują przed nimi lęk. Zabawne historyjki ze zwierzętami w roli głównej powinny pomóc maluchowi się z nimi oswoić; z lektury smyk dowie się także, że podobnie jak ludzie, zasługują one na szacunek i miłość.

  Opracowała: Urszula Żupnik

  Może Cię również zainteresować: