Legendy polskie dla dzieci. 7 książek, które przybliżą malcowi polski folklor.

legendy polskie dla dzieci

Legendy polskie to dla dzieci świetna okazja do poznania kultury i historii naszego kraju. Jednocześnie pełno w nich cudów i czarów, dzięki czemu lektura nie nudzi i dostarcza smykom wielu wrażeń.  Jeśli w Waszej biblioteczce wciąż brakuje zatem polskich baśni i legend, czas to zmienić. Poniżej prezentujemy kilka wartych uwagi propozycji.

 

 

Legendy polskie – dlaczego warto zapoznawać z nimi dzieci? 

Polskie legendy dla dzieci dostępne są w wielu formatach: jako książki i e-booki lub jako audiobooki czy filmy. To, który z nich wybierzemy, zależy wyłącznie od nas i preferencji smyka. Po co jednak się trudzić? Czy faktycznie trzeba zapoznawać malca z legendami o syrenach i księżniczkach? Co maluch może dzięki temu zyskać?

Czytanie dziecku legend nie jest oczywiście niczyim obowiązkiem. Poniższe argumenty powinny jednak przekonać do tego nawet najbardziej sceptycznych rodziców:

- Legendy mają w sobie dużo ludowej mądrości, a wiele z nich kończy się pouczającym morałem. Jednocześnie potrafią być zabawne i angażujące.

- W legendach często pojawiają się postaci historyczne. Maluch ma więc szansę przekonać się, że polska historia może być ciekawa, zwłaszcza jeśli jest połączona z fantastycznymi motywami.

- Maluchy niekoniecznie umieją odróżniać prawdę od fikcji, ale polskie legendy mogą im w tym pomóc. Jeżeli wyjaśnimy dziecku, że smok wawelski nie istniał naprawdę, ale Piast czy Popiel to postaci historyczne, powinno ono w przyszłości łatwiej wyłapywać fakty.

- O legendach warto sobie przypomnieć, gdy będziemy organizować podróż z dzieckiem. Malucha raczej nie zainteresują fakty na temat budowniczych zamku, co innego historia o duchu Białej Damy.

Gotowi na zakup pierwszego tomu z polskimi baśniami i legendami? W księgarniach nie brakuje tego typu publikacji. Jeżeli chcemy jednak faktycznie zainteresować nimi dziecko, warto zadbać nie tylko o angażującą treść, ale i ciekawą oprawę wizualną. Poniższe tytuły nie powinny pod tym kątem nikogo zawieść.

Legendy polskie dla dzieci – nasz ranking 

„Baśnie i legendy polskie”

- To zbiór ponad 50 polskich legend z różnych zakątków Polski. Dzieci mogą poznać zarówno baśnie krakowskie i poznańskie, jak i warszawskie czy śląskie. Będzie miało też okazję przeczytać o legendarnych stworzeniach, jak utopce, wiedźmy czy syreny.

- Baśnie z tego zbioru to zarówno znane legendy, jak o Panu Twardowskim, Bazyliszku czy poznańskich koziołkach, jak i mniej popularne opowieści – choćby o górniku Bulandrze, łomżyńskich wiedźmach lub Skarbniku ze Śląska.

- Autorami tych wersji legend są słynnipolscy pisarze, m.in. Wanda Chotomska, Janusz Korczak i Jan Kasprowicz.

basnie i legendypolskie

Nikola Kucharska, „Legendy polskie dla dzieci w obrazkach”

- „Legendy polskie dla dzieci w obrazkach” to wydanie z pięknymi, całostronicowymi ilustracjami. Grafiki wysuwają się tu na pierwszy plan i zwykle jest ich więcej niż tekstu, co sprawia, że książka powinna spodobać się szkrabom, które albo jeszcze nie umieją albo dopiero uczą się czytać.

- Podczas lektury tej książki maluch będzie miał okazję nie tylko poznać najpopularniejsze polskie baśnie, ale też przećwiczyć zmysł obserwacji. Jego zadaniem będzie bowiem samodzielnie śledzenie perypetii legendarnych postaci.

legendy polskie dla dzieci

Joanna Papuzińska, „Złota Panna. Legenda o złotej kaczce”

- Nie trzeba prezentować dziecku od razu całego zbioru polskich legend. Można zacząć od pojedynczej baśni, aby zobaczyć, czy takie opowieści się mu spodobają. Wśród naszych propozycji jest historia o warszawskiej królewnie, przemienionej w złotą kaczkę i strzegącej podziemnego skarbu.

- Książka ma na celu wspierać czytanie wśród najmłodszych. Może pomóc w nauce sylabizowania oraz zapoznać dziecko ze zdaniami złożonymi. Zawiera niewiele tekstu, dlatego maluch powinien móc sam go przeczytać.

czytam sobie zlota panna

Mariola Jarocka, „Legendy polskich zamków”

- Legendy polskie dla dzieci nie muszą opowiadać wyłącznie o historycznych postaciach oraz fantastycznych stworzeniach. Wiele z nich dotyczy także dawnych budowli, z których niejedne stoją do dziś.

- Książka zawiera dwadzieścia osiem legend, które mają za zadanie przybliżyć smykom historie wybranych polskich zamków. Na czytelnika czekają nie tylko historyczne ciekawostki i opowieści o skarbach czy tajemniczych mieszkańcach dawnych warowni, ale też informacje o obecnym stanie opisywanych zamków.

legendy polskich zamkow

Jan Skorupski, „Złota legenda znad polskich jezior i lasów”

- Powyższy zbiór polskich legend dla dzieci zawiera zarówno baśniowe opowieści, jak i prawdziwe historie o ludach mieszkających niegdyś na Warmii i Mazurach.

- Książka może spodobać się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Przenosi czytelnika do dawnej Krainy Wielkich Jezior i w piękny sposób opisuje historię tego regionu.

zlota legenda

Barbara Supeł, „Księga legend”

- To wydanie legend zawiera piękne ilustracje o bardzo żywych kolorach, które tym bardziej mogą wpłynąć na wyobraźnię dziecka podczas czytania.

- Zbiór przedstawia najpopularniejsze legendy polskie, które każde dziecko powinno znać: o Lechu, Czechu i Rusie, warszawskiej Syrence, kwiecie paproci czy królu Popielu. Może więc być pierwszą tego typu książką dla dziecka.

ksiega legend

Melania Kapelusz, „Mitologia. Przygody słowiańskich bogów”

- Ostatnia propozycja w naszym rankingu to nie legendy, lecz mity dawnych Słowian – te również zasługują na to, by trafić do dziecięcej biblioteczki.

- Mitologia grecka i rzymska to nie wszystko – warto uświadomić malucha, że Słowianie także mieli swoich bogów. Opowieści o pradawnych Świętowicie, Banniku, Perunie i Swarogu są równie fascynujące, co mity o Herkulesie i Zeusie.

mitologia slowianska

Legendy polskie w formie książki to uniwersalny prezent dla dzieci na niemal każdą okazję. Bez względu na to, czy są akurat Święta, urodziny malucha, czy Dzień Dziecka – zawsze jest dobry moment na zapoznanie smyka z lokalnym folklorem.

Warto pamiętać także, że książki i filmy to nie jedyny sposób na to, aby smyk poznał polskie legendy. Istnieją także festiwale (Kids Fun Folk) i tematyczne parki rozrywki (chorzowska Legendia),  które stawiają sobie za cel popularyzowanie polskich ludowych opowieści. Warto mieć to na uwadze podczas planowania rodzinnych wyjazdów.

Opracowała: Urszula Żupnik

Powiązane artykuły