TOP 5: Książka kucharska z przepisami dla dzieci

ksiazka kucharska dla dziecka

Książka kucharska dla dzieci może być równie udanym prezentem dla pociechy co nowa bajka, kolorowanka czy album ze zwierzętami, tym bardziej że wspólne gotowanie to fantastyczny sposób na to, aby kreatywnie spędzić czas z maluchem. Jaki tytuł będzie zatem dobry na początek? Trudno było nam wybrać jedną publikację, dlatego przygotowaliśmy ranking pięciu wartych uwagi książek kucharskich dla dzieci.

 

Po co maluchowi książka kucharska dla dzieci? Czym powinna charakteryzować się tego typu publikacja?

Książka kucharska dla dzieci raczej nie powinna być podręcznikiem gotowania. Zanim maluch nauczy się sztuki łączenia smaków, musi nabrać ochoty do tego, aby w ogóle chwycić za garnki. Dlatego dobra książka kucharska z przepisami dla dzieci to nie tylko zestaw formuł kulinarnych, ale również (a może przede wszystkim) wartościowa publikacja edukacyjna.

Bo co ciekawego może się wydarzyć podczas wspólnego gotowania z maluchem?

- Dziecko może łączyć zabawę z nauką. Na przykład poznawać różnicę pomiędzy trzema marchewkami i pięcioma jabłkami. Uczyć się kształtów, kolorów oraz nowych słów. Obserwować niektóre zjawiska fizyczne (rozpuszczanie, parowanie, wrzenie itp.). A także chłonąć wiedzę o świecie – aby mieć świadomość, że np. mięso, mleko czy owoce nie powstają w supermarkecie.

- Wspólne gotowanie to również świetne ćwiczenie koordynacji oko–ręka. Dziecko może podawać różne składniki potraw, dzielić je na porcje czy układać na talerzach.

- Gotowanie z dzieckiem może również mieć fantastyczny wpływ na zdrowe nawyki żywieniowe malucha. Pociecha o wiele chętniej może chcieć spróbować samodzielnie przygotowanych potraw – nawet jeżeli znajdują się w niech same warzywa, zazwyczaj niezbyt lubiane przez najmłodszych.

- Kolejną zaletą wspólnego gotowania z dzieckiem jest to, że maluch ma możliwość podejmowania decyzji odnośnie do ulubionych potraw. A dziecko, które czuje, że jego zdanie jest brane pod uwagę, jest zazwyczaj o wiele bardziej skłonne do współpracy.

- Wspólne gotowanie zbliża do siebie dziecko i rodzica, a przynajmniej powinno – dokładnie tak jak każda wspólna zabawa.

- I na koniec – gotowanie to umiejętność bardzo przydatna w dorosłym życiu. Jeżeli dziecko od małego będzie wiedziało, że przygotowanie zwykłej zupy wcale nie jest przesadnie trudne, to późniejsze usamodzielnienie się powinno być o wiele prostsze.

Gotowanie z dzieckiem może być testem cierpliwości dla zabieganego i wiecznie zmęczonego rodzica. Warto jednak tego spróbować. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wspólne chwile w kuchni zaprocentują w przyszłości, i to wcale nie tak odległej.

Dlatego poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji książek kucharskich dla dzieci. Publikacje te powinny być inspirujące nie tylko dla maluchów, ale również dla tych rodziców, którzy chcieliby przybliżyć dziecku szeroko rozumianą sztukę kulinarną.

Najlepsze książki kucharskie z przepisami dla dzieci – nasze TOP 5

1. Wszyscy jedzą naleśniki. Książka z przepisami

Niełatwo znaleźć zadeklarowanego przeciwnika naleśników – jest to jedno z tych dań, które w zasadzie nie ma żadnych antyfanów. Co więcej, naleśniki pod różnymi postaciami – na słodko lub słono, z dodatkami lub bez – je się praktycznie na całym świecie. „Wszyscy jedzą naleśniki” to książeczka o tym właśnie daniu i jego wariantach. Poza przepisami znajdziemy w niej mnóstwo ciekawostek kulinarnych dotyczących naleśników, a także wiele informacji związanych chociażby z tym, skąd się bierze mleko, z jakiego ziarna robi się mąkę czy jak powstaje masło. Dla dziecka jak znalazł, a i dorosły może dowiedzieć się z tej książeczki czegoś ciekawego.

wszyscy jedza naleśniki ksiazka

2. Cecylka Knedelek, czyli książka kucharska dla dzieci

Świetnie wydana książka kucharska dla dzieci. Jej główna bohaterka, Cecylka, mieszka z przyjaciółmi w Knedelkowie i – jak łatwo się domyślić – bardzo lubi gotować. Zresztą w Knedelkowie wszyscy lubią gotować, nie tylko Cecylka. I chętnie dzielą się przepisami. A jako że książka ma aż 500 stron, tych przepisów jest sporo. W publikacji nie znajdziemy jednak tylko przepisów. Oprócz nich na kartach książki znajduje się mnóstwo krótkich opowiadań związanych z poszczególnymi potrawami, a także wiele ciekawostek dotyczących szeroko rozumianego gotowania. Zdecydowanie warto sprawdzić tę książkę.

cecylka knedelek ksiazka kucharska

3. MasterChef Junior. Czwarta edycja

Książka kucharska, w której znajdziemy przepisy autorstwa młodych kucharzy z czwartej edycji programu MasterChef Junior. Czy też raczej należy powiedzieć – przepisy młodych mistrzów kuchni. Bo jak inaczej nazwać dzieciaki, które potrafią zrobić carpaccio z gruszki, kaczkę z konfiturą z czerwonej cebuli czy tradycyjne śląskie karminadle? Książka przeznaczona dla bardziej zaawansowanych młodych adeptów sztuki kulinarnej, a także dla tych dorosłych, którzy już mają jakieś pojęcie o gotowaniu i nie boją się kulinarnych wyzwań.

masterchef junior czwarta edycja

4. Dzieci gotują. Wielka Księga Przepisów

Książka będąca zbiorem przepisów kulinarnych z programu telewizyjnego „Dzieci gotują”. Jest to klasyczna książka kucharska dla najmłodszych, wypełniona przepisami o różnym stopniu trudności oraz dodatkowymi ilustracjami znacznie ułatwiającymi gotowanie. Wszystko jest proste, bardzo przystępnie wytłumaczone i zachęcająco ukazane – nawet dzieci, które nigdy nie gotowały, powinny sobie poradzić z przygotowaniem większości potraw. „Wielka Księga Przepisów” to po prostu idealny prezent dla początkujących kucharzy.

dzieci gotuja ksiega przepisow

5. Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej. Przepisy na cztery pory roku

Książeczka z serii „Ulica Czereśniowa” wypełniona jest przepisami oraz ciekawostkami kulinarnymi. Dzieci dowiedzą się z niej, do czego służą poszczególne kuchenne akcesoria, jak bezpiecznie i zdrowo gotować, a także poznają mnóstwo przepisów na lekkie i smaczne dania z warzyw i owoców. Jak to zwykle bywa w przypadku książeczek o ulicy Czereśniowej, tak i w tej dzieci znajdą świetne ilustracje, ułatwiające przygotowanie nowo poznanych potraw. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana ulicy Czereśniowej i jej mieszkańców.

wielkie gotowanie przepisy

Ostrożności (zwłaszcza w kuchni) nigdy nie za wiele  

Odpowiednia książka kucharska może być naprawdę świetnym prezentem zarówno dla dziecka, które niechętnie siada do stołu, jak i małego szefa kuchni. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsza książka kucharska dla dzieci nie spełni swojej roli, jeżeli – przynajmniej początkowo – nie będziemy gotować wspólnie z pociechą.

Rodzic powinien czuwać nad pierwszymi kulinarnymi próbami dziecka również ze względu na jego bezpieczeństwo. Niedoświadczony, mały kucharz może przecież łatwo skaleczyć się nożem albo poparzyć wrzątkiem. Zanim maluch zabierze się więc do pracy, zapoznajmy go z wszystkimi kuchennymi akcesoriami i pokażmy, jak ich bezpiecznie używać. Stale czuwajmy też nad jego poczynaniami – przynajmniej do czasu, kiedy dziecko opanuje umiejętności niezbędne do pracy w kuchni i będzie zdawać sobie sprawę z tego, czym grozi nieostrożne posługiwanie się niektórymi kuchennymi akcesoriami.

Oprac. Daniel Śliwa

Powiązane artykuły