Książki LEGO. Przegląd publikacji o klockowym świecie

Ksiazki LEGO

Filmy, seriale, gry komputerowe i planszowe, książki – LEGO to nie tylko producent zabawek. Duńska marka świetnie odnajduje się we współczesnym, multimedialnym świecie, angażując swoich klockowych bohaterów w coraz to nowe przygody, czy to na kinowym ekranie, czy na kartach różnych książek. To właśnie książkom LEGO przyjrzymy się w tym artykule. Przekonaj się, które z nich zasługują na szczególną uwagę.

Bezmiar przygód w świecie LEGO. Książki, filmy i gry, które łączą fanów na całym świecie

Gdy w przeszłości jakiś twórca chciał stworzyć film z realistycznie wyglądającymi klockami LEGO w roli głównej, w grę wchodziła przede wszystkim animacja poklatkowa, bardzo praco- i czasochłonna. Od czego jednak jest technologia? Gdy filmowcy dostali w swoje ręce zaawansowane komputery, okazało się, że już nie ma potrzeby ręcznego budowania scenografii i tworzenia każdej klatki filmu z osobna, ponieważ komputer może zrobić to za nich.

LEGO oczywiście wykorzystało tę możliwość. Dzisiaj marka znana głównie ze swoich klocków jest także prężnym wydawcą – produkuje filmy, gry, a także książki.

Książki związane z uniwersum LEGO można podzielić na trzy zasadnicze kategorie:

  • Książki fabularne, w których pojawiają się bohaterowie LEGO znani z filmów oraz najpopularniejszych zestawów.
  • Książki poradnikowe, w których znajdziemy wiele porad pomocnych przy konstruowaniu budowli z klocków.
  • Książki popularnonaukowe i edukacyjne, które mogą być nieocenioną pomocą dla uczniów.

Niedawno dołączyły do nich także książki LEGO z figurką, czyli publikacje, do których dołączane są zabawki LEGO – mogą być to zarówno kompletne figurki, jak i pojedyncze elementy niezbędne do ich złożenia.

W poniższym rankingu znajdziesz książki z wszystkich tych kategorii. Są to starannie wyselekcjonowane tytuły, które cieszą się szczególną popularnością. Każdy z nich to świetny prezent dla młodego miłośnika LEGO.

Warte uwagi książki LEGO – ranking TOP 8

LEGO. Absolutnie wszystko, co trzeba wiedzieć

Książki LEGO

Świetnie wydana ilustrowana encyklopedia LEGO, wypełniona ogromną liczbą faktów oraz grafik. Książka równie przystępna, co czytelna, dzięki czemu powinna spodobać się nawet najmłodszym fanom LEGO.

Książka jest swego rodzaju podróżą przez historię klocków LEGO. Dowiemy się z niej, które daty i wydarzenia uznaje się w historii duńskiej marki za najważniejsze, a także na czym naprawdę polega jej wyjątkowość. Poznamy wiele ciekawostek związanych z klockami czy poszczególnymi zestawami, zaobserwujemy, jak zmieniały się klocki na przestrzeni lat, a na końcu zajrzymy od kulis do świata LEGO wykreowanego na potrzeby filmów, gier czy seriali.

 „LEGO. Absolutnie wszystko, co trzeba wiedzieć” to obowiązkowa pozycja dla każdego fana oraz kolekcjonera duńskich klocków. Książka, która tworzy nową jakość w pisaniu o tego rodzaju zabawkach. Zdecydowanie warto ją poznać.

LEGO. Księga wszystkiego. Przygoda LEGO w prawdziwym świecie

Ksiazki LEGO

„LEGO. Księga wszystkiego” to szkolna encyklopedia dla dzieci, w której znaleźć można mnóstwo faktów i ciekawostek dotyczących otaczającego nas świata. Słowo „przygoda” z tytułu może być odrobinę mylące – książka nie ma wiele wspólnego z filmem „LEGO. Przygoda”. Jest to raczej bardzo bogato ilustrowana publikacja popularnonaukowa.

Z „LEGO. Księgi wszystkiego” dziecko może się dowiedzieć o tym, z czego zbudowana jest nasza planeta, jak wygląda Układ Słoneczny i skąd się biorą poszczególne zjawiska pogodowe. Do tego maluch będzie mógł się zapoznać z historią naszej cywilizacji, poznać dzieje poszczególnych dyscyplin sportowych, a nawet zagłębić się w świat dinozaurów.

„LEGO. Księga wszystkiego” to doskonały przykład na to, jak powinna wyglądać pierwsza poważniejsza książka popularnonaukowa przeznaczona dla dziecka. Warto dać jej szansę.

LEGO Star Wars. Gdzie jest droid-szpieg?

Ksiazki LEGO Star Wars

Książkowa łamigłówka z cyklu LEGO Star Wars przeznaczona przede wszystkim dla młodych fanów tego uniwersum.

Reguły zabawy są stosunkowo proste: na rozbudowanych obrazkach dziecko powinno znaleźć niewielkiego droida-szpiega. Aby zapamiętać jego wygląd, może go złożyć z dołączonych do książki klocków. Poza tym poszczególne obrazki w książce, chociaż na pierwszy rzut oka bardzo do siebie podobne, skrywają więcej różnic, które dziecko również może postarać się znaleźć.

Poza obrazkami książka zawiera także ciekawostki ze świata LEGO Star Wars, co czyni ją świetnym prezentem dla najmłodszych fanów sagi.

LEGO Batman. Batman radzi, jak być fajnym

Ksiazki LEGO Batman

Jeden z ulubionych bohaterów ze świata LEGO radzi swoim najmłodszym fanom, jak być naprawdę fajnym gościem. Albo gościówą, bo LEGO Batman lubi używać również takich słów.

Książka stara się przekazać młodemu czytelnikowi kilka uniwersalnych prawd dotyczących relacji międzyludzkich pod postacią zabawnych historyjek związanych z filmem „LEGO: Batman”. Można w niej przeczytać, że warto dbać o przyjaciół, uczyć się, być uczciwym i nie kłamać czy starać się czynić dobro.

„Batman radzi, jak być fajnym” to niewielka książeczka dedykowana młodym fanom filmu „LEGO: Batman”, doskonała na prezent.

LEGO Disney Księżniczka. Sekrety magicznego zamku

Ksiazki LEGO Disney

Co by się stało, gdyby wszystkie księżniczki Disneya zamieszkały w jednym zamku LEGO? „Sekrety magicznego zamku” odpowiadają właśnie na to pytanie.

Narratorem w tej niewielkiej książeczce jest Tajemniczy Posłaniec, który snuje opowieści o każdej z księżniczek. Z opowiadanych historii można się między innymi dowiedzieć, jakie są ulubione zabawy Kopciuszka, jakie są najważniejsze cechy charakteru Dżasminy i jakie zwierzęta lubi Ariel. Oczywiście to tylko kilka informacji, które może znaleźć w tej książeczce każda młoda miłośniczka najsłynniejszych disnejowskich księżniczek.

„Sekrety magicznego zamku” to wypełniona ilustracjami, ładnie wydana książka, która powinna się spodobać dzieciom kochającym bohaterki animacji z wytwórni Walta Disneya.

LEGO NINJAGO. Zestaw książek z klockami LEGO

Ksiazki LEGO

Bardzo ciekawy zestaw dla młodych, kreatywnych fanów NINJAGO. Składają się na niego dwie książki LEGO z figurką samuraja. Całość mieści się w bardzo gustownym metalowym pudełku, które może posłużyć do przechowywania ulubionych zestawów lub instrukcji LEGO.

W pierwszej z dwóch książeczek znajdziemy dłuższe opowiadanie i kilka komiksów. Z kolei druga jest wypełniona pustymi polami, na których należy wykonać odpowiednie rysunki. W ten sposób można zaprojektować własny strój Ninja, własną grupę zamaskowanych superbohaterów, a nawet supernowoczesną bazę wypadową.

Zestaw może przypaść do gustu zarówno młodym fanom LEGO NINJAGO, jak i tym dzieciom, które po prostu lubią łączyć zabawę klockami LEGO z rysowaniem.

Lego City. Zestaw fana

Ksiazki LEGO City

„Lego City. Zestaw fana” to ciekawe uzupełnienie domowej kolekcji klocków z serii LEGO City, a jednocześnie zestaw zawierający mnóstwo interesujących zagadek.

W skład zestawu wchodzą 2 różne figurki – strażaka i policjanta – a także aż 3 książeczki wypełnione kreatywnymi łamigłówkami i wciągającymi historiami o pracy strażaków oraz policjantów.

Zestaw powinien się spodobać tym dzieciom, które bardzo chciałyby zostać strażakami lub policjantami, a jednocześnie lubią kreatywnie spędzać czas, bawiąc się ulubionymi klockami LEGO.

Niesamowite pomysły LEGO

Ksiazki LEGO

Niewiele zabawek może być pomocne w rozwijaniu kreatywności u dziecka w tak dużym stopniu, jak klocki LEGO. Jednak nawet najbardziej kreatywnym maluchom czasami mogą skończyć się pomysły na nowe konstrukcje. Z pomocą przychodzi wówczas książka „Niesamowite pomysły LEGO”.

Książka jest czymś na kształt bardzo rozbudowanej instrukcji, dzięki której dziecko będzie mogło tworzyć nowe budowle. Jako że poszczególne projekty są podzielone na kilka kategorii (na przykład Kosmos, Miasto, Dziki Zachód itd.), każdy maluch powinien znaleźć coś dla siebie. Tym bardziej, że brak jakiegoś klocka nie jest żadną przeszkodą w stworzeniu wymarzonej budowli – książka zachęca do eksperymentowania i poszukiwania własnych rozwiązań konstrukcyjnych.

„Niesamowite pomysły LEGO” to fantastyczny prezent dla maluchów oraz ich rodziców poszukujących inspiracji do zabawy klockami LEGO.

Książki LEGO – do kogo są kierowane?

Książki LEGO są bardzo różnorodne – powyższy ranking jest tego doskonałym dowodem. Ich potencjalna grupa odbiorców jest więc równie szeroka, co ich tematyka. Znajdzie się coś zarówno dla miłośniczek historii o księżniczkach, jak i małych odkrywców zainteresowanych kosmosem czy dinozaurami. Niektóre publikacje LEGO mogą nawet zainteresować dorosłych, zwłaszcza tych, którzy niegdyś sami z pasją kolekcjonowali duńskie klocki.

Oprac. Daniel Śliwa

Miniatura: James Blaede, Unsplash

Może Cię również zainteresować: