Książki o koniach. 12 propozycji dla dzieci i dorosłych koniarzy

ksiazki o koniach

Szukasz książki o koniach, która zajmie honorowe miejsce na półce biblioteczki małego lub starszego pasjonata? A może chcesz podarować książkowy upominek bliskiej Ci osobie, która po prostu lubi zwierzęta? Świetnie się składa!  Ponieważ pozwoliliśmy sobie przygotować przegląd aż dwunastu tytułów, dzięki któremu łatwiej będzie Ci podjąć najlepszą decyzję. 

Wśród naszych propozycji znajdziesz książki o koniach dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku. To pełne ilustracji książeczki dla przedszkolaków, publikacje zawierające więcej treści dla młodszych uczniów podstawówki oraz dla zaawansowanych w czytaniu nastolatków. Niewykluczone jednak, że wiadomości w nich zawarte, zaskoczą nawet dorosłych czytelników. Zwłaszcza jeśli konie pozostawały dotąd poza obszarem ich zainteresowań, lecz w obliczu rodzącej się lub już ugruntowanej pasji swych pociech, chcą wiedzieć więcej. Zapraszamy do świata źrebiąt, klaczy i ogierów oraz ludzi, którzy nie wyobrażają sobie bez nich życia!

Książki o koniach dla młodszych dzieci

     Trenerka koni. Ania. Kim będę jak dorosnę?

Trenerka koni. Ania. Kim bede gdy dorosne

Twój przedszkolak planuje już powoli swoją zawodową karierę? Jeśli tak, być może warto rozważyć również opcję pracy w charakterze trenerki lub trenera koni?

To propozycja książki o koniach dla dziewczynek i nie tylko. Jej bohaterka chętnie podzieli się z Twoją pociechą tym, co sama wie na temat pracy z końmi.

Świetne podejście do zwierząt, odpowiedni strój – sprawdźcie sami, co sprawia, że trener koni to zawód inny niż wszystkie!

     Renata Piątkowska, „Zbój. Opowiadania o koniach i konikach

Zboj. Opowiadania o koniach i konikach

Oto zbiór dziesięciu opowieści. Bohaterami każdej z nich jest niezwykły koń a czasem... konie.  Choć wszystkie one różnią się od siebie maścią, wielkością i ich przygody toczą się w rozmaitych okolicznościach, łączy ich jedno: dobroć.

Ciekawe, czy twój przedszkolak najbardziej polubi niezależną Maciejkę, która bierze udział w końskich wyścigach czy Pędziwiatra, który zaprzyjaźnił się z pewnym kotem? A może zachwyci go historia Bucefała, wiernego towarzysza Aleksandra Wielkiego?

Jest jeszcze Dukat, Kasztan, Drops, Cynamon i Wierzgaj, a także Olszynka, Raptus i Huzar oraz oczywiście tytułowy Zbój! 

Książki o koniach dla starszych dzieci (w szczególności dla dziewczynek)

     Przyjaźń, przygoda, konie. Przewodnik. Spirit Riding Free.

Przyjazn, przygoda, konie. Przewodnik. Spirit riding free

Propozycja książki o koniach, która powinna spodobać się nie tylko wielbicielkom popularnej kreskówki o mustangu imieniem Spirit. Prawdopodobnie przypadnie do gustu wszystkim lubiącym przygody i niespodzianki!

W środku znajdziecie nie tylko ilustrowane opowieści, ale i ciekawostki związane z końmi. Prócz tego książka może być inspiracją do różnego rodzaju aktywności, takich jak gotowanie, rysowanie czy pisanie. W skład zestawu wchodzą też kartonowe elementy do zbudowania toru przeszkód lub zagrody dla koni.

     Lili Mésange, Stefan Turconi, „Kamila i konie. Tom 1. Miłość Oceana”

Kamila i konie. Tom 1. Miłość Oceana

Szukasz książki o koniach w wersji komiksowej? Oto jest! Historia obrazkowa autorstwa Stefana Turconi (tego samego, który stworzył ilustracje do "Małej Syrenki", "Myszki Miki" i "W.I.T.C.H.") oraz Lili Mesange, pomysłodawcy przygód dziesięcioletniej Kamili.

Kamila nie jest pasjonatką koni, ale kiedy w jej życiu pojawia się Ocean, sporo się zmienia. W końcu oglądanie seriali, których akcja toczy się w stadninie, to nie to samo co przyjaźń z prawdziwym koniem!

     Pakiet: Schleich Horse Club: Sprytny plan + Niezwykła więź + Wspaniały dzień + Niezwykła pasja

Pakiet: Schleich Horse Club: Sprytny plan + Niezwykla wiez + Wspanialy dzień + Niezwykla pasja

Zestaw tych czterech książek może być zaczątkiem kolekcji lektur dotyczących koni. Sprawdzi się też na półce pasjonatki, która przeczytała już niejedną książkę o koniach.

W każdej z książek, wchodzących w skład pakietu, występują cztery sympatyczne bohaterki: Lisa, Sophia, Hannah i Sarah. Łączy je przyjaźń i pasja do koni. Przekonajcie się, że dla dziewczynek, które kochają te zwierzęta każdy dzień może być pasmem pełnych emocji przygód!

Leksykony i encyklopedie

     Encyklopedia dla dzieci. Konie i kucyki

Encyklopedia dla dzieci. Konie i kucyki

Ta książka może zachwycić każdego małego wielbiciela zwierząt. Wyróżnia ją duży format, dużo obrazków i dużo wiadomości, które mogą zainteresować malucha w wieku przedszkolnym.

Prócz informacji o końskich rasach i charakterach, w książce znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących stajni, siodlarni, ekwipunku jeździeckiego i wielu innych ciekawych zagadnień.

     Iris Volant i Jarom Vogel, Konie

Konie

Książka o roli koni w dziejach świata. Koni dzikich i legendarnych. A także tych roboczych, wojskowych i sportowych. Jeśli więc chcesz, aby Twoja pociecha zawsze miała pod ręką ilustrowany przewodnik na temat znaczenia koni, warto zwrócić uwagę właśnie na tę propozycję.

Z tej pięknie wydanej, barwnie ilustrowanej skarbnicy faktów i ciekawostek, można dowiedzieć się sporo nie tylko na temat historii koni, ale też ich hodowli.  

     Dorota Koźmińska, „O koniach”

O koniach

Jak dobrze zrozumieć mowę ciała koni? Czy to prawda, że konie są znakomitymi terapeutami? Co wspólnego ze sobą mają koń i... apteka? Każda z ponad czterdziestu opowieści Doroty Koźmińskiej pozwala znaleźć odpowiedź na jeszcze więcej pytań!

To książka, z której młodzi miłośnicy koni mogą dowiedzieć się wiele zarówno o budowie, charakterach i zwyczajach koni, a także o tym jaką rolę odgrywały dawniej i dziś.

     Luca Paparelli i Susanna Cottica, „Konie. Rasy, tradycje, obyczaje”

Konie

To propozycja, która może okazać się naprawdę końską dawką wiedzy i emocji. Jakie są najważniejsze rasy koni? Które szkoły jeździeckie i wydarzenia hippiczne skupiają uwagę pasjonatów z całego świata?  Luca Paparelli i Susanna Cottica zapraszają w wyjątkową podróż w czasie i przestrzeni!

W książce, na blisko trzystu stronach, znajdują się nie tylko informacje ale też wiele zdjęć koni, których piękno potrafi zaprzeć dech w piersiach.

 Co jeśli nie książka o koniach? Jaki prezent może jeszcze zadowolić miłośnika koni

A może chcesz podarować miłośnikowi koni coś innego niż książki? Albo dołączyć do książkowego upominku inny prezent? Praktycznym drobiazgiem, który będzie pasował nie tylko do zainteresowań ale i okoliczności może być ręcznik kąpielowy albo plecak lub piórnik z motywem koni.

Dobrym pomysłem może okazać się także maskotka, figurka lub puzzle stworzone z myślą o koniarzach. Najmłodszych miłośników koni powinien też ucieszyć własny rumak na biegunach.

 

Oprac. Luiza Słuszniak

 

 

Zdjęcie główne: Adalia Botha, Unsplash

 

Powiązane artykuły