Gry planszowe dla dwóch osób, które polecamy. TOP 9

Gry planszowe dla dwóch osóbNajlepsze gry planszowe dla dwóch osób. 9 tytułów w sam raz dla rodzeństwa

 

Gry planszowe dla dwóch osób są prawdopodobnie jednym z najlepszych prezentów, jaki można wręczyć rodzeństwu. Klasyczne tytuły, takie jak szachy czy warcaby, mogą wspomagać naukę logicznego myślenia, rozwijać pamięć czy ułatwiać koncentrację. Są przy tym świetnym sposobem na to, żeby efektywnie spędzać wolny czas. Co jednak w sytuacji, gdy pociechy mają już swój egzemplarz szachów czy warcabów lub po prostu nie są zainteresowane tego rodzaju rywalizacją? Tutaj z pomocą przychodzą współczesne planszówki.

 

Gry planszowe dla dwóch osób – czym kierować się przy ich wyborze?

Wybierając gry planszowe dla dwojga – na przykład dla małoletniego rodzeństwa – warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • Stopień skomplikowania rozgrywki. Najlepsze gry planszowe dla dwóch osób zazwyczaj charakteryzują się tym, że mają stosunkowo łatwe reguły, które da się modyfikować. Gra planszowa dla dzieci z definicji powinna kojarzyć się z zabawą, a nie z nauką trudnych zasad.
 • Estetyka wykonania. Dobrze wykonane planszówki dla najmłodszych nie tylko bardziej cieszą oko od gier wykonanych niechlujnie, ale są przede wszystkim trwalsze. A wysoka trwałość w przypadku produktu, którego głównymi użytkownikami są dzieci, jest wyjątkowo ważną cechą.
 • Tematyka gry. Jeżeli bohaterami planszówki będą postaci z ulubionej kreskówki, to jest szansa, że dzieci będą nią bardziej zainteresowane. Poza tym warto podarować maluchom taki tytuł, który może chociaż w niewielkim stopniu odpowiadać ich zainteresowaniom. Jeśli pociechy lubią historię, podarujmy im grę, której akcja rozgrywa się w przeszłości. W sytuacji gdy ich zainteresowania skłaniają się ku medycynie – postarajmy się zdobyć tytuł, dzięki któremu dowiedzą się czegoś o anatomii.
 • Liczba graczy. Wiele planszówek zaprojektowanych jest w taki sposób, aby w zabawie mogły uczestniczyć przynajmniej dwie osoby. Zdarza się jednak, że rozgrywce w duecie daleko do ideału i dopiero obecność trzech lub więcej graczy sprawia, że zabawa ma sens. Dlatego przed zakupem danej gry należy zapoznać się z opiniami i recenzjami, które jej dotyczą – w sklepie, na blogach lub portalach tematycznych.
 • Sugerowany wiek graczy. Gra przeznaczona dla dziesięciolatka może być zbyt skomplikowana dla przedszkolaka, z kolei prosta gra familijna może szybko znudzić starsze dzieci. Warto w tym przypadku zawierzyć producentom i wybrać tytuł, który będzie dostosowany do wieku graczy.
 

Poniżej krótka lista zawierająca gry planszowe dla dwóch osób, pogrupowane według sugerowanego wieku osób biorących udział w rozgrywce.

 

Gry planszowe dla dwojga w wersji dla najmłodszych (3–5 lat)

 1.  1. Ravensburger, La Cucaracula, gra familijna
 • Trzecia z serii niezwykle popularnych gier planszowych o tytułowym karaluchu, pozostałe dwie to „La Cucaracha” oraz „La Cucaracha Loop”. Tym razem zabawa polega na wypędzeniu insekta z nawiedzonego zamku.
 • Podobnie jak w poprzednich tytułach, tak i w tym rozgrywka jest dynamiczna, zasady gry bardzo proste, a zabawa przednia. Duża, solidnie wykonana plansza, kolorowe żetony, a nawet… katapulta, z pomocą której można wystrzelić sprytnego insekta na księżyc! Czego chcieć więcej?
 • „La Cucaracula” posiada dwa różne tryby rozgrywki, które można dodatkowo modyfikować. Poza tym jest grą o stopniu trudności idealnie dopasowanym do możliwości kilkulatka.

 • 2. Winning Moves, Zgadnij, kto to? Zawody, gra familijna
 • Prosta gra planszowa dla dzieci, o regułach znanych z gier z serii „Zgadnij, kto to?”. W tej wersji zgadujemy, jaki zawód wybrał nasz przeciwnik.
 • Bardzo proste zasady wraz z możliwością ich modyfikacji oraz obecność kilku trybów rozgrywki sprawiają, że gra zawsze jest ciekawa i emocjonująca.
 • Gra może wspomagać naukę planowania i logicznego myślenia u najmłodszych. Poza tym dzięki wspólnej grze rodzic może porozmawiać z pociechą o tym, kim maluch chciałaby być w przyszłości, wskazać różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami zawodów, przedstawić cechy charakterystyczne każdej z profesji, a nawet pomóc dziecku wybrać jakieś hobby.

 • 3. Rebel, Dobble Kids, gra towarzyska
 • Kultowa gra towarzyska, czyli „Dobble” w wersji przeznaczonej dla najmłodszych graczy.
 • Zasady gry są na tyle proste, że nawet kilkulatkowie mogą cieszyć się rozgrywką. Umiejętność czytania lub dobra pamięć nie są konieczne do tego, żeby świetnie się bawić z rodzeństwem albo mamą czy tatą.
 • Gra może wspomóc rozwój spostrzegawczości i refleksu, jest także doskonałym sposobem na to, aby przybliżyć dziecku reguły zdrowego współzawodnictwa. Idealna zarówno na wspólne wieczory, jak i codzienną zabawę w domu lub przedszkolu.
 

Gry planszowe dla dwóch graczy odpowiednie dla dzieci, które chodzą już do szkoły (6+)

 1. 4. Hippocampus, Było sobie życie, gra familijna
 • Gra edukacyjna przeznaczona nie tylko dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale również dla dorosłych, którzy pamiętają kreskówkę „Było sobie życie” – wystarczy rzut oka na pudełko z gry, żeby przypomnieć sobie tę niezwykłą produkcję.
 • Tematyka gry obejmuje różne aspekty funkcjonowania poszczególnych układów w ludzkim organizmie. Będziemy przez nie wędrować podobnie, jak bohaterowie animacji „Było sobie życie”, odpowiadając po drodze na wiele pytań z zakresu biologii czy anatomii.
 • Gra jest interesująca zarówno ze względu na tematykę, jak i mechanikę rozgrywki – duża rola elementów losowych powoduje, że każda partia wygląda inaczej. Poza tym dwa różne poziomy trudności sprawiają, że nawet dzieci, które niewiele wiedzą o anatomii czy funkcjonowaniu organizmu człowieka, szybko nadrobią zaległości i będą mogły w pełni cieszyć się emocjonującą zabawą.

 • 5. Rebel, Cortex 2, gra logiczna
 • Kontynuacja znanej, imprezowej gry logicznej „Cortex”. Podobnie jak w pierwszej wersji, odpowiadamy na pytania, mające na celu aktywizować różne funkcje naszego mózgu (np. analizę).
 • W „Cortex 2” najważniejsze są refleks, umiejętności logicznego myślenia oraz szybkiego liczenia, a także spostrzegawczość. Zasady są równie proste co w pierwszej części gry, tutaj jednak rozgrywka może zostać wzbogacona o dodatkowe wyzwania.
 • Szybkość rozgrywki połączona z różnorodnością zadań stojących przed graczami sprawia, że gra może pochłonąć uczestników na wiele godzin. Poza tym mogą w nią grać nie tylko dzieci, ale także dorośli podczas spotkań ze swoimi znajomymi.

 • 6. Pierwsza pomoc, gra planszowa
 • Edukacyjna gra planszowa, która powstała w ścisłej współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.
 • Tematyka gry obejmuje zagadnienia związane z pierwszą pomocą oraz funkcjonowaniem organizmu człowieka. Jako że jest to tytuł przeznaczony głównie dla dzieci, wszystkie zagadnienia są przystępnie wytłumaczone.
 • Dzięki grze dzieci mogą wstępnie zaznajomić się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy – jak przeprowadzać podstawową reanimację, jak postępować w sytuacjach zagrożenia zdrowia itp. Znaczenie takiej wiedzy jest nie do przecenienia w każdym wieku.
 

Gry strategiczne idealne dla dwóch graczy (10+)

 1. 7. Portal Games, Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie (edycja Gra Roku), gra strategiczna
 • Znana polska gra planszowa – teraz w edycji „Gra roku”, z siedmioma scenariuszami rozgrywki.
 • „Robinson Crusoe” to świetnie zaprojektowana strategia kooperacyjna. Gracze nie rywalizują ze sobą, tylko próbują sprostać wydarzeniom, przeciwko którym przyjdzie im stanąć podczas rozgrywki. A tych jest naprawdę dużo – należy zdobyć pożywienie, zebrać surowce, zbudować schronienie, zadbać o morale rozbitków, a co najważniejsze – przeżyć, ponieważ przyroda na bezludnej wyspie jest bezlitosna. Warunki zwycięstwa są inne w każdym scenariuszu, przy czym doświadczeni gracze z powodzeniem mogą wymyślać własne.
 • „Robinson Crusoe” jest tytułem, w który z powodzeniem mogą grać zarówno odrobinę starsze dzieci, jak i dorośli. Klimatyczność rozgrywki i pewna doza losowości podczas gry sprawiają, że można wracać do niej wielokrotnie – chociażby po to, żeby sprawdzić, czy tym razem uda się pokonać przeciwności losu w życiu rozbitków.

 • 8. Board&Dice, Szybcy i ścigani, gra strategiczna
 • Prosta, lecz dynamiczna i emocjonująca gra strategiczna rozgrywana w czasie rzeczywistym – uczestnicy rozgrywki nie planują kolejnych posunięć w swoich turach, tylko na bieżąco starają się spełnić warunki zwycięstwa w grze. W tytuł ten najlepiej grać w dwie osoby – jest to więc idealny prezent dla rodzeństwa.
 • Jeden gracz jest uciekinierem, drugi goniącym go stróżem prawa. Przestępca robi wszystko, żeby uciec, ale wystarczy chwila nieuwagi – i gra skończona. Jeżeli ścigający nie będzie uważny, również szybko przegra. Czasami nawet bardzo szybko – niekiedy pojedyncza rozgrywka może trwać kilka minut. Po wszystkim można zamienić się rolami i spróbować jeszcze raz.
 • W „Szybkich i ściganych” liczą się spostrzegawczość, dobra pamięć i umiejętność koncentracji. Jest to obowiązkowa pozycja dla osób, które lubią bardzo dynamiczne i emocjonujące gry o krótkiej i wypełnionej adrenaliną rozgrywce.

 • 9. Rebel, 7 Cudów Świata: Pojedynek, gra strategiczna
 • Świetnie wykonana strategiczna gra planszowa przeznaczona dla dwóch graczy, bazująca na jednym z najlepszych tytułów ostatnich lat, czyli „ 7 Cudów Świata”.
 • Dynamiczna rozgrywka toczona jest na podstawie bardzo przejrzystych i intuicyjnych zasad. Zwycięstwo można osiągnąć poprzez dominację militarną, naukową lub po prostu poprzez zdobycie większej liczby punktów niż przeciwnik.
 • „7 Cudów Świata: Pojedynek” to tytuł, który powinien spodobać się zarówno początkującym graczom, jak i tym bardziej doświadczonym. Gra jest zapakowana w niewielkie i wytrzymałe pudełko, dzięki czemu można ją zabrać np. w podróż lub na wakacje z dziećmi.
 

Dlaczego w ogóle warto grać w gry planszowe? I czy tylko w dwie osoby?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta. Otóż gry planszowe – bez względu na liczbę osób biorących udział w rozgrywce – niosą za sobą możliwość bezpośredniej interakcji z drugim człowiekiem. Nie ma znaczenia, czy przy jednym stole siedzimy z przeciwnikami, czy z graczami, z którymi współpracujemy. Widzimy reakcje żywych ludzi, ich wysiłek wkładany w grę – już sam ten fakt czyni zabawę wartościową. A jeśli przy okazji graczom uda się dowiedzieć czegoś nowego albo popracować nad określoną umiejętnością – tym lepiej!

Oprac. Daniel Śliwa

Powiązane artykuły