Najlepsze gry karciane dla dzieci – TOP 10

Najlepsze gry karciane dla dzieci – TOP 10

Znane od tysiąca lat gry karciane, wciąż stanowią jeden z najlepszych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Nawet najmłodsi szybko wciągną się w grę, jeżeli tylko odpowiednio dobierzemy poziom trudności. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do zabawy z dziećmi dołączyli także rodzice, którzy z pewnością docenią edukacyjne walory tej formy rozrywki. W końcu nauka kształtów, kolorów, cyfr czy literek przychodzi ich pociechom zdecydowanie łatwiej, gdy jest kojarzona z zabawą. Dlatego właśnie przygotowaliśmy przegląd gier karcianych dla dzieci, oto one:

Gry karciane, ze względu na stopień trudności, możemy podzielić na te najprostsze, w których dobiera się karty parami (np. Piotruś); nieco bardziej skomplikowane, które wymagają znajomości cyfr i liter (na przykład bazujące na zasadach popularnej gry w wojnę) i najbardziej zaawansowane, w przypadku których ważne są refleks, umiejętność myślenia strategicznego oraz współpraca z innymi graczami (Makao).

Jakie gry karciane wybrać dla dzieci?

Poniżej zestawienie najlepszych gier karcianych dla dzieci. Kolejność odzwierciedla stopień trudności poszczególnych tytułów – pierwsza część listy obejmuje gry dla najmłodszych, zaś druga gry przeznaczone dla trochę starszych dzieci.  

Proste gry karciane dla dzieci

 • Piotruś – zdecydowanie najpopularniejsza gra w karty dla najmłodszych. Banalnie proste reguły, mnóstwo zabawy i możliwość gry nawet w dwie osoby sprawiają, że Piotruś jest zazwyczaj pierwszą grą karcianą, z jaką stykają się dzieci. Obecnie, poza tradycyjną wersją  gry, na rynku dostępne są karty, na których znajdują się ulubieni bohaterowie bajek: „Świnki Peppy”, „Krainy Lodu” czy filmu animowanego „Auta 2” - maluchy z pewnością będą zachwycone talią z Elsą lub Zygzakiem McQueenem. Oczywiście dostępne są również talie z tradycyjnymi obrazkami, takie jak Piotruś dawniej i dziś.
 • Top Trumps – seria gier karcianych dla dzieci, których rozgrywka przypomina znaną wszystkim wojnę. Z tego względu są to gry przeznaczone głównie dla tych maluchów, które znają już cyfry i potrafią wskazać na kartę o wyższej wartości. Top Trumps, w zależności od zestawu, mogą przedstawiać m.in. bohaterów filmów oraz kreskówek, samochody, zwierzęta czy sportowców. Dlatego małym fanom (oraz fankom) reprezentacji Polski w piłce nożnej można podarować grę karcianą z naszymi piłkarzami w roli głównej: Top Trumps Polski Związek Piłki Nożnej, a miłośnikom uniwersum Gwiezdnych Wojen – Top Trumps STAR WARS.
 • Najlepsze gry karciane dla starszych dzieci

 • Nie bądź osiołkiem – zręcznościowa karcianka, w którą może grać cała rodzina. Tutaj liczy się spostrzegawczość i refleks – osiołkiem zostanie ta osoba, która najpóźniej zorientuje się, że może zabrać ze stołu marchewkę. Problem polega na tym, że marchewek jest zawsze za mało i jeżeli nie zauważymy, że możemy którąś zabrać, to nie pozostaje nam nic innego, jak postawić ośle uszy, założyć ośli nosek i zmienić się w sympatycznego czworonoga… Nie bądź osiołkiem to świetna, dynamiczna zabawa dla 2 do 4 osób.
 • Uno Junior – przystosowana dla młodszych graczy gra, która założeniami przypomina popularne makao. Zasady są proste: należy dopasować posiadane w ręce karty do tych już znajdujących się na stole. Przedstawiają one zwierzęta na kolorowych tłach, więc dopasowanie polega na położeniu na stole karty z takim samym zwierzęciem lub w takim samym kolorze, jak poprzednia. Wygrywa ta osoba, której w ręce zostanie tylko jedna karta i która krzyknie „UNO!”. W talii znajdują się również karty funkcyjne, za pomocą których możemy mocno utrudnić rozgrywkę naszym przeciwnikom, a tym samym zdynamizować grę.
 • Uga Buga! - Gra, która urozmaici każdą imprezę urodzinową, a dziecko z pewnością będzie domagało się zabawy, gdy tylko w domu zgromadzi się grupka rówieśników. Zasady są niezwykle łatwe. Pierwszy gracz wykłada na stół kartę i wydaje z siebie „prehistoryczny” okrzyk, który się na niej znajduje, po czym wskazuje innego gracza. Ten powtarza okrzyk poprzednika (musi go wcześniej dokładnie zapamiętać, ponieważ karta jest odwrócona) a następnie wydaje zawołanie ze swojej karty, którą również odwraca. Kolejny gracz ma więc do zapamiętania dwa hasła poprzedników (w dokładnej kolejności!), po których dodaje kolejne ze swojej karty. Zadanie wcale nie jest proste, tym bardziej, że od czasu do czasu trzeba wystawić język, klasnąć lub uderzyć pięścią w stół. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich kart z ręki.
 • Cortex – karciana gra logiczno-zręcznościowa, w której szybki refleks jest równie ważny, co spostrzegawczość, umiejętność logicznego rozumowania, dobra pamięć czy koordynacja ruchowa. Ale czego innego oczekiwać po grze, której nazwa wywodzi się od kory mózgowej (ang. cerebral cortex)? Faktem jest, że wyzwania, z jakimi stykamy się w Cortex, zaangażują każdą część naszego mózgu. Będziemy musieli wskazywać podobne figury na poszczególnych kartach, szukać wyjść z labiryntów, poszukiwać podobnych kształtów czy rozpoznawać karty wyłącznie za pomocą dotyku. Zasady gry są dość proste, a sama rozrywka na tyle zróżnicowana, że dzieci wrócą do tego tytułu wiele razy. A my razem z nimi.
 • Łatwo zauważyć, że powyższe gry karciane przeznaczone są nie tylko dla dzieci, chociaż to one będą się przy nich najlepiej bawić. Swoich sił spróbować można jednak bez względu na wiek.

  Oprac. Daniel Śliwa

  Powiązane artykuły