Ciekawe pomysły na gry i zabawy rodzinne w domu. 7 propozycji na jesień!

pomysły na gry i zabawy

W co się bawić? Co robić, kiedy za oknem ciemno, zimno i mokro? Zostać tam, gdzie jasno, ciepło i najmilej! Przygotować ulubione ciepłe napoje i słodkie przekąski, a potem… urządzić jesienny plebiscyt na najlepsze gry rodzinne w domu.

7 sprawdzonych zabaw na niepogodę. Przetestuj je w swoim domu!

Rodzinny teatr

Rodzinny teatrzyk to przykład zabawy w domu, do której wystarczą już dwie lub trzy osoby. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by do przygotowania domowego spektaklu zaprosić też przyjaciół (w tym ukochane pluszaki i lalki). Wybór repertuaru, rozdzielenie ról, przygotowanie scenografii, próby… Szybko może się okazać, że czas, który pozostał do uroczystej premiery, pędzi jak szalony. A przecież trzeba jeszcze przygotować plakaty i zaproszenia!

To może się przydać: Baśniowy teatrzyk kukiełkowy. Drewniana Łyżka

To może być hit, któremu publiczność nie pozwoli zejść z afisza! Prosty i jednocześnie inspirujący zestaw, który pozwala na stworzenie sceny, kulis oraz kukiełek z dołączonych do zestawu drewnianych łyżek.

baśniowy teatrzyk zestaw kreatywny

Wymyślanie historii

Któż nie lubi opowieści? Czasem aż trudno zdecydować, co jest przyjemniejsze: opowiadanie czy słuchanie ciekawych historii, takich, od których dostaje się gęsiej skórki lub przez które pęka ze śmiechu. Uwaga, opowiadanie wymyślonych historii może sprawić, że nawet ulubiony serial telewizyjny okaże się nagle śmiertelnie nudny! To gra odpowiednia nawet dla 2 osób, ale jeśli w domu jest Was więcej, nic nie szkodzi, aby do rozgrywki dołączyło więcej uczestników.

To może się przydać: Rabel, Story Cube

Dziewięć kostek, a na każdej sześć rysunków – motywów, na których oparta powinna być opowieść gracza. Niewykluczone, że gra od pierwszego dnia stanie się ulubionym rodzinnym treningiem dla wyobraźni!

story cubes gra towarzyska

Domowy TV Show

Szukacie zabawy dla 3 osób w domu? A może jest Was jeszcze więcej? Co powiecie na to, by zamiast oglądać telewizyjne teleturnieje, zorganizować własny? To ciekawa propozycja, zwłaszcza gdy lubicie wyzwania i zdrową rywalizację. Oczywiście z nagrodami, którymi mogą być drobne upominki, specjalne dyplomy lub tytuł mistrza (który może zażyczyć sobie ulubione ciasto w najbliższą niedzielę lub tygodniowe zwolnienie np. z obowiązku wyrzucania śmieci). Jeśli jest Was za mało na „1 z 10” i nie macie pomysłu na wykonanie koła fortuny, być może najlepszym rozwiązaniem będą rodzinni „Milionerzy”?

To może się przydać: TM Toys, Milionerzy: wyzwanie dorośli kontra dzieci

Gotowi na domową wersję popularnego show? Międzypokoleniowym rozgrywkom mogą towarzyszyć emocje, które będziecie wspominać latami! Różne poziomy trudności pytań pozwalają również na grę dzieci contra dzieci.

milionerzy wyzwanie

Pokaz mody zakończony sesją zdjęciową

Czy są tu dziewczynki lub chłopcy, którzy chcieliby (całkiem poważnie lub z przymrużeniem oka) wziąć udział w pokazie mody? Może to być kolekcja jesienno-zimowa lub wiosenno-letnia albo totalnie ponadsezonowa! Ubrania, fryzury, makijaż, choreografia… Wbrew pozorom takie przedsięwzięcie wymaga sporo zaangażowania i wyobraźni. Oczywiście na pokaz trzeba zaprosić ważne osobistości i fotoreporterów, którzy uwiecznią każdą z unikatowych stylizacji!

To może się przydać: Meri Meri, przebranie, Superbohaterka

A gdyby tak najbliższy pokaz otwierała supermodelka ubrana w kreację superbohaterki? Peleryna z aplikacjami, rękawiczki, tajemnicza maska… Wszystko zapakowane w bawełniany plecak-worek. Take przebranie może się przydać zawsze wtedy, gdy sytuacja wymaga wyjątkowej stylizacji.

przebranie superbohaterka

Wspólne majsterkowanie

Mały remont krzesełka, zbudowanie karmnika czy skonstruowanie łuku z rurek PCV… W sieci znajdziemy moc pomysłów na wspólne majsterkowanie. Kto wie, może wbijanie gwoździ lub wkręcanie śrubek okaże się pasją, z którą przegrają wszystkie urządzenia elektroniczne razem wzięte?

To może się przydać: Proste projekty dla młodych majsterkowiczów

Jak zrobić cukierkowy alarm, pełzające monety, manekina z taśmy klejącej? Jeśli brak pomysłów nie pozwala na rozpoczęcie jesiennych przygód z majsterkowaniem – warto poszukać inspiracji właśnie w tej książce. Uwaga, w środku jest również garść ciekawych informacji z fizyki i elektroniki!

projekty dla mlodych majsterkowiczow

Kuchenne eksperymenty

Kuchnia to miejsce, gdzie często dzieją się prawdziwe cuda, nie tylko kulinarne… Wiele pozornie zwykłych rzeczy, które tam znajdziemy, mogą służyć do eksperymentów podobnych do magicznych sztuczek. Przykład? Przygotowanie cieczy nienewtonowskiej – wystarczą woda, mąka ziemniaczana i miska.

To może się przydać: Trefl, Science4you, Pracownia kuchennych eksperymentów

To propozycja dla tych, którzy chcą poczuć się w kuchni niczym w prawdziwym laboratorium. Zestaw składa się z rozmaitych przyrządów, dzięki którym można przeprowadzić 20 doświadczeń. Na przykład ugotować kwadratowe (!) jajko.

pracownia kuchennych eksperymentow

Turniej zręcznościowy

To, że kapryśna pogoda nie pozwala na długie pobyty na boisku czy placu zabaw, wcale nie znaczy, że dzieciaki nie mogą trenować zręczności! Możemy przecież urządzić domowy tor przeszkód, budować domki z kart, ćwiczyć rzucanie do celu, urządzić zawody w skakaniu na jednej nodze lub zorganizować „biegi kelnerów” (z piłeczką pingpongową na tacce).

To może się przydać: Ecoiffier, zestaw gier 3 w 1

Kto narzuci najwięcej obręczy na kołki? Komu najlepiej pójdzie rzucanie i łapanie piłki, a komu układanie piramidy z puszek? Z tym zestawem można urządzić niezły triathlon!

zestaw gier 3w1

Teraz już wiesz, co robić z dzieckiem w weekendy i po pracy

Powyższe propozycje gier i zabaw mogą się przydać nie tylko rodzicom, ale także wujostwu, dziadkom czy niespokrewnionym przyjaciołom domu, którzy chcieliby obdarować czymś dziecko swoich przyjaciół. Takie prezenty mogą spotkać się z równym entuzjazmem, co popularne zabawki z reklam telewizyjnych. A zazwyczaj kosztują dużo mniej… No i od razu można wspólnie wypróbować wybrane gry rodzinne w domu w większym gronie! Która z zabaw idzie na pierwszy ogień?

Opracowała: Luiza Słuszniak

Może Cię również zainteresować: