Najlepsze gry planszowe dla dzieci - Ranking TOP 10

Najlepsze gry planszowe

Gry planszowe dla dzieci, jeżeli tylko odpowiednio je dobierzemy, spotkają się z zainteresowaniem malucha w każdym wieku. Zagadki i wyzwania, przygody, które można przeżywać całą grupą rówieśników, a dodatkowo te emocje – z każdą rozgrywką inne! Nie powinna więc dziwić stale rosnąca popularność gier planszowych – świadomi rodzice wręcz zachęcają swoje pociechy do tej właśnie formy rozrywki. Jedyny problem może stanowić wybór. Jaką planszówkę wybrać? Przeanalizowaliśmy najpopularniejsze dostępne produkty:

Rodzaje gier planszowych dla dzieci

Gry zręcznościowe – zazwyczaj bardzo proste gry z przyjemną i szybką rozgrywką oraz intuicyjnymi zasadami, uwielbiane przez maluchy w każdym wieku. Im częściej w nie grają, tym zazwyczaj łatwiej im odnieść zwycięstwo – cóż, praktyka czyni zręcznego mistrza.

Gry losowe – gry, w których warunkiem wygranej jest szczęście w losowaniu kart lub podczas rzutów kostką. Dzięki temu, że w trakcie rozgrywki nie sposób przewidzieć kto wygra, zabawa jest bardzo dynamiczna i przyciąga uwagę każdego gracza.

Gry karciane – niezwykle różnorodna kategoria. Do gier karcianych zaliczymy zarówno tytuły, które bazują na popularnych „Piotrusiu” czy „Wojnie”, jak i te bardziej skomplikowane – edukacyjne, logiczne czy zręcznościowe. Dzięki temu, bez najmniejszych problemów znajdziemy grę karcianą dostosowaną do możliwości nawet najmłodszych graczy.

Gry logiczne oraz pamięciowe – gry, w których umiejętność kojarzenia faktów oraz zdarzeń jest równie ważna, co spostrzegawczość i pamięć. Wbrew pozorom gry logiczno-pamięciowe są przez dzieci niezwykle lubiane, głównie ze względu na możliwość rozwiązywania zagadek – czyli tego, co dzieci w każdym wieku wręcz uwielbiają robić.

Gry edukacyjne – dzieci to mali odkrywcy. Dlaczego zatem nie pomóc im w odkrywaniu świata poprzez zabawę? Gry edukacyjne to świetne uzupełnienie codziennej nauki i bardzo dobry sposób na zainteresowanie malucha jakąś dziedziną wiedzy. Kto wie, być może to właśnie nasza pociecha zostanie kiedyś sławnym fizykiem lub historykiem?

Gry familijne – stworzone do rozgrywki w gronie najbliższych, a szczególnie rodziny. Zaliczyć możemy do tej grupy bardzo dużo tytułów zręcznościowych, logicznych, karcianych czy edukacyjnych. Ponieważ w gry familijne powinno grać jak najwięcej uczestników, są to zazwyczaj tytuły łatwe do opanowania, zabawne i niosące za sobą mnóstwo frajdy.

Gry słowne – umiejętności czytania i pisania są absolutnie kluczowe w życiu każdego z nas. Gry słowne bardzo dobrze tych umiejętności uczą i jeszcze lepiej je utrwalają. Poza tym, pełno w nich kalamburów – nie sposób się przy nich nudzić.

Strategiczne – tytuły przeznaczone raczej dla starszych pociech w wieku szkolnym. Rozgrywka w grach strategicznych potrafi być stosunkowo długa, zasady niekiedy również nie należą do najprostszych. Gry strategiczne mają jednak to do siebie, że potrafią wciągnąć na długie godziny, dlatego są bardzo cenione zarówno przez młodocianych taktyków, jak i ich rodziców.

Ekonomiczne – bardzo dobry wybór dla każdego małego biznesmena. Jeżeli nasza pociecha ma smykałkę do interesów i opanowała już chociażby najprostsze działania arytmetyczne, to gra ekonomiczna świetnie się dla niej sprawdzi.

Przygodowe – gry przeznaczone raczej dla starszych dzieci; maluchy mogą poczuć się przytłoczone ilością zasad, możliwych działań i innych elementów rozgrywki, na które należy zwrócić uwagę. Ich starsze rodzeństwo będzie jednak zachwycone. Gry przygodowe oparte są na interesującej historii i wymagają zaangażowania od gracza – dzięki temu każda rozgrywka to nowa opowieść.

Gry elektroniczne – kto powiedział, że gra planszowa powinna koniecznie zawierać karty, kostki lub figurki? Gry elektroniczne są bardzo miłym urozmaiceniem dla każdego dziecka, a zastosowane rozwiązania sprawiają, że rozgrywka jest nie tylko dynamiczna, ale także oryginalna i zajmująca.

Czym kierować się przy wyborze gier planszowych dla dzieci?

Gdy wybieramy grę planszową dla dziecka, to nie chcemy, żeby leżała ona na półce i pokrywała się kurzem. Z oczywistych względów wolimy tytuły, które zapewnią długą, zajmującą i emocjonującą rozgrywkę. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu gry planszowej? Na pewno na dynamiczną rozrywkę, zasady dostosowane do wieku pociechy, wysoką estetykę wykonania i tematykę zgodną z zainteresowaniami dziecka. Jeżeli gra ma za zadanie rozwijać koordynację ruchową, zdolność planowania, wyobraźnię czy umiejętność szybkiego liczenia w pamięci, to z pewnością będzie to dobry wybór. Jeśli dodatkowo posiada walory edukacyjne i opowiada o określonej epoce historycznej lub operuje niecodziennymi terminami (na przykład z dziedziny ekonomii, wiedzy ogólnej, historii itp.), również zdecydowanie warto zastanowić się nad jej zakupem.

5 najpopularniejszych gier planszowych dla młodszych dzieci

Grzybobranie w Zielonym Gaju – klasyczna losowa gra planszowa dla najmłodszych. Zwycięzcą zostaje gracz, który zdobędzie jak najwięcej grzybów jadalnych, jak najmniej muchomorów i w najlepszy sposób wykorzysta pomoc zwierzątek. Pamiętajmy, że przejście całej trasy nie jest warunkiem koniecznym do zwycięstwa – o wiele bardziej liczy się spryt i umiejętność podejmowania właściwych decyzji.

Mistakos – Walka o Stołki – gra zręcznościowa, w której liczy się umiejętność planowania i pewna ręka. Układamy wieżę z krzeseł i wygrywa ta osoba, która jak najszybciej pozbędzie się swoich krzeseł nie naruszając przy tym konstrukcji wieży i nie powodując jej upadku lub odpadnięcia jakiegokolwiek krzesła z powstałej piramidy. Do tego potrzebna jest oczywiście nie tylko sprawność manualna, ale i koncentracja uwagi, cierpliwość i działanie z namysłem.

5 Sekund JUNIOR – znana gra towarzyska z pytaniami przystosowanymi dla dzieci. Mamy tytułowe 5 sekund na udzielenie poprawnej odpowiedzi na zadane pytanie, a jeżeli odpowiedzi nie znamy, to możemy je zmienić lub „kupić” sobie dodatkowy czas. Proste zasady, dynamiczna rozgrywka – idealna gra dla najmłodszych.

La Cucaracha – zręcznościowa gra, której uczestnicy usiłują zwabić tytułowego karalucha do pułapki. W tym celu należy przebudowywać labirynt, po którym porusza się insekt. Zasady są proste, a o zwycięstwie decyduje nie tylko łut szczęścia, ale także umiejętność planowania przestrzennego.

Dobble – towarzyska gra, w której należy wykazać się spostrzegawczością i refleksem. Gracze mają za zadanie znaleźć identyczne elementy na dwóch kartach – tej trzymanej w ręku i odsłoniętej na stole, wspólnej dla wszystkich. Osoba, która zrobi to pierwsza, otrzymuje punkt.

5 najpopularniejszych gier planszowych dla starszych dzieci

5 Sekund oraz 5 Sekund – EDYCJA SPECJALNA – nieco bardziej zaawansowane odsłony opisanej już gry dla najmłodszych. Gracze ustawiają na środku pudełko z kartami i losują pytania, na które odpowiedzi musi udzielić gracz siedzący na Gorącym Krześle. Ma on dokładnie 5 sekund na udzielenie 3 poprawnych odpowiedzi. Jeśli mu się to uda, może przesunąć swój pionek w stronę mety, w innym przypadku stoi w miejscu, a pytanie przechodzi na kolejnego gracza.

Dixit – absolutny klasyk wśród gier towarzyskich. Zaskakująca gra skojarzeń, w której liczy się inteligencja, odrobina taktyki, a przede wszystkim – wyobraźnia. Każdy z graczy otrzymuje 6 kart z obrazkami. Osoba rozgrywająca, wymyśla skojarzenia do jednej ze swoich kart – nie pokazuje jej pozostałym. Pozostali gracze, na podstawie naszej inspiracji wybierają spośród swoich kart taką, która ich zdaniem najlepiej pasuje do zasłyszanego przekazu i kładą zakrytą na stole. Dopiero wtedy opowiadający dokłada swój obrazek, przetasowuje całość i rozkłada na stole, a pozostali głosują – która z kart była prawdziwą inspiracją? Jeżeli uważasz, że potrafisz odgadnąć myśli współgraczy, to Dixit jest zdecydowanie warty polecenia.

Twister – to kolejny klasyk na naszej liście. Towarzyska gra zręcznościowa, w której należy wykazać się nie lada sprawnością. Utrzymanie równowagi w gąszczu rąk i nóg na tyle długo, żeby upaść na matę jak najpóźniej to zadanie o wiele trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Spróbuj i przekonaj się sam!

Kolejka – jedna z najlepszych, a na pewno najbardziej znanych polskich gier planszowych ostatnich lat. Familijna gra ekonomiczna przeznaczona zarówno dla trochę starszych dzieci, jak i dorosłych ma także wymiar edukacyjny – pozwala lepiej zrozumieć realia lat 80 w Polsce. Aby wygrać trzeba się więc nieźle nakombinować. Chcesz, aby najlepszy towar w sklepie trafił do Ciebie? Pozostałym graczom chodzi dokładnie o to samo, więc musisz pogłówkować, by to właśnie tobie się udało.

Pomimo faktu, że powyższy ranking dotyczy głównie najlepszych gier planszowych dla dzieci, to warto pamiętać, że tytuły, takie jak Dixit czy Kolejka, będą cieszyć całe pokolenia. Są bowiem takie planszówki z których się nie wyrasta. Na tyle uniwersalne, że z pewnością spodobają się każdemu.

Oprac. Daniel Śliwa

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem