Wyprawka dla maluszka – jak się przygotować do narodzin dziecka

Wyprawka dla maluszka – jak się przygotować do narodzin dziecka

Przyszłe mamy z niecierpliwością czekają na moment, w którym zaczną kompletować niezbędne akcesoria dla maluszka. Gromadzenie wyprawki sprawi im wiele przyjemności. Dobrym czasem na rozpoczęcie przygotowań jest koniec drugiego lub początek trzeciego trymestru, bo wtedy każda mama jest pełna energii, a dolegliwości ciążowe nie utrudniają jej zakupów.

Garderoba

Ubranka dla noworodka powinny być wykonane z naturalnych, oddychających tkanin. Warto wybrać odpowiednio luźne, aby łatwiej było je wkładać i zdejmować. Niemowlęta bardzo szybko rosną, dlatego nie kupujmy zbyt wielu ciuszków. Zaopatrzmy się w ubranka w rozmiarze 62. Jeśli smyk urodzi się dość duży, może się okazać, że te w rozmiarze 56 od razu będą za małe.

Lista ubranek:

Pielęgnacja

Kosmetyki powinny być dostosowane do wieku maluszka. Najlepiej wybierać te z jak najkrótszym i najbardziej naturalnym składem. O ile to możliwe, wybierajmy małe opakowania. Jeśli okaże się, że kosmetyk uczula, kupmy nowy produkt innej firmy.

 Na początek przydadzą się:

Pieluszki

Obecnie część rodziców decyduje się na zakup pieluch wielorazowych. Niezależnie jednak od tego, czy będziemy używać pieluszek jednorazowych czy wielorazowych, warto zaopatrzyć się w kilka pieluszek tetrowych i flanelowych, które przydadzą się w pielęgnacji noworodka.

Łóżeczko, fotelik, wózek

Maluszek potrzebuje swojego kącika do spania. Kupując łóżeczko, wybierzmy takie z regulowanym dnem i możliwością wyjmowania szczebelków. Potrzebny będzie także wygodny materac oraz pościel lub cienki kocyk. Z zakupem pościeli nie musimy się jednak spieszyć. Lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem dla maluszka może się okazać śpiworek – niemowlę nie naciągnie go sobie na główkę.

Nie zapomnijmy o foteliku samochodowym, w którym przywieziemy maleństwo ze szpitala. Powinien posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa.

Podczas pierwszych spacerów nieodzowny będzie oczywiście wózek. Można wybrać  wielofunkcyjny, który posłuży również jako spacerówka, gdy smyk podrośnie.

Inne akcesoria

Z zakupem tych przedmiotów warto się wstrzymać i zastanowić, czy naprawdę będą potrzebne:

Nie wszystkie akcesoria oferowane w sklepach są nam koniecznie potrzebne. Aby nie ulec zakupowemu szaleństwu, stwórzmy listę niezbędnych rzeczy. Jeśli nam czegoś zabraknie, zawsze można to będzie dokupić po narodzinach maleństwa.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko, pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Powiązane artykuły