Jaki wózek dla dziecka będzie najlepszy?

Jaki wózek dla dziecka będzie najlepszy?

Wózek dziecięcy to pojazd, w którym malec spędza mnóstwo czasu. Ważne, aby był wygodny, a jego codzienna eksploatacja nie sprawiała problemu rodzicom. Czym zatem kierować się przy zakupie, i jaki wózek dla dziecka będzie idealny?

Wózki dla dzieci - 3 w 1 czy 2 w 1?

Na rynku znajdziemy przeróżne zestawy składające się z gondoli, spacerówki, a także fotelika samochodowego. To rozwiązanie z punku widzenia rodziców bardzo praktyczne, ponieważ fotelik ze śpiącym maluszkiem możemy z łatwością wpiąć w stelaż wózka bez konieczności przekładania malca. Pamiętajmy jednak, że w takim zestawieniu trudno znaleźć dobrej jakości fotelik spełniający wszelkie normy bezpieczeństwa. Lepszym rozwiązaniem wydaje się jednak dokładne sprawdzenie i zakupienie bezpiecznego fotelika dla noworodka, do którego w razie konieczności dokupimy specjalne adaptery. Według specjalistów nosidełko nie może zastępować wózka, dlatego najlepiej stosować je tylko w sytuacjach awaryjnych.

Amortyzatory

Amortyzacja ma zadanie łagodzić wstrząsy i drgania, na które narażone jest dziecko podróżujące po nierównym terenie. To szczególnie istotne w przypadku wózków głębokich, w których wozimy bardzo małe dzieci. Przed zakupem zwróćmy uwagę na to, jak zachowuje się wybrany przez nas pojazd na nierównej powierzchni oraz czy stelaż odpowiednio ugina się pod naciskiem.

Waga

To dosyć istotny parametr, często pomijany lub lekceważony przez przyszłych rodziców. Nawet jeśli mieszkamy w budynku z windą, z pewnością będziemy zmuszeni przenosić wózek dziecięcy w wielu awaryjnych sytuacjach. Wtedy waga będzie miała dosyć istotne znaczenie. Warto wiedzieć, że znaczącym parametrem decydującym o ciężarze wózka jest materiał, z którego wykonano stelaż – aluminiowy jest zdecydowanie lżejszy od tego wykonanego z metalu.

Wielkość i łatwe składanie

Sprawdźmy, czy wybrany przez nas model zmieści się po złożeniu do naszego bagażnika samochodowego. Wózki wielofunkcyjne dla dzieci mają najczęściej duże koła i dość spore gabaryty, co w przypadku niewielkiego bagażnika może stanowić spory problem. Najlepiej wtedy poszukać modelu, który łatwo się składa, a po złożeniu nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

Koła

Jeśli mieszkamy w mieście i potrzebujemy zwrotnego wózka radzącego sobie z chodnikami, drogami i parkowymi alejkami, możemy postawić na koła wykonane z lekkiej pianki. Planując jednak spacery po większych nierównościach i wybojach, zdecydujmy się na duże koła pompowane, które lepiej się sprawdzą na takich nawierzchniach.

Gondola

Przyjrzyjmy się dokładnie wymiarom gondoli i wybierzmy tę najobszerniejszą. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy dzieci rodzą się jesienią. Szybko może się okazać, że maluszek w śpiworku i kombinezonie nie zmieści się już do wózka. Zwróćmy również uwagę na budkę – powinna być solidna, mieć otwór wentylacyjny z siateczki i być odpowiednio duża oraz w miarę cicho się składać.

Możliwość prania tapicerki

Możliwość zdejmowania i prania tapicerki w pralce z pewnością ułatwi utrzymanie wózka w czystości.

Regulowana rączka

To, że można dopasować wysokość rączki do wzrostu opiekuna, jest już chyba standardem w większości wózków dziecięcych. Warto jednak zwrócić na to uwagę przed zakupem, aby się nieprzyjemnie nie rozczarować.

Dodatkowe akcesoria

Udogodnieniem będzie z pewnością duży i mocny kosz na zakupy, a także dodatkowa osłona do wózka, folia przeciwdeszczowa, moskitiera, torba i parasolka, która ochroni maluszka przed słońcem.

W trosce o bezpieczeństwo i wygodę pociechy oraz własny komfort poświęćmy choć trochę czasu na to jaki wózek dla dziecka wybierzemy. Wkrótce sami się przekonamy, jak wielkie znaczenie będą miały w użytkowaniu pierwszego pojazdu maleństwa parametry, które z pozoru wydają się nieważne.

Oprac. Magdalena Przypłata

Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Powiązane artykuły