Dla aktywnej mamy – wózek jogger do biegania

Powrót do formy sprzed ciąży bywa trudny. Walki o odzyskanie szczupłej sylwetki nie ułatwia fakt, że w domu znajduje się wymagający nieustannej opieki niemowlak, wokół którego skupia się cała uwaga. Warto więc poszukać takiej aktywności, która będzie jak najmniej kolidować z opieką nad dzieckiem. Ćwiczyć można na przykład podczas spacerów ze smykiem. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni model wózka sportowego, założyć wygodny strój i do dzieła! Czym są tak zwane joggery?

Czym jest wózek typu jogger?

Wózki typu jogger to rozwiązanie dla aktywnych rodziców. Ułatwiają długie spacery, szybkie marsze i bieganie wraz z dzieckiem. Ich innowacyjność polega na wprowadzeniu kilku, dość prostych rozwiązań, jak na przykład zastosowanie trzech kółek (ustawionych w przemyślany sposób) czy też odwracalnych siedzisk. Są też wózki multifunkcyjne, które zmieniają się w pojazd dla dwojga czy nawet trojga dzieci. Są lekkie, zwrotne i przestronne, dzięki czemu łatwo się je prowadzi, a maluszki mają zapewniony komfort podróżowania. Joggery sprawdzą się w każdym terenie - poradzą sobie zarówno na piasku, wyboistym chodniku, jak i w błocie czy śniegu. Są bardzo praktyczne, ławo się je składa, dzięki czemu szybko i bez problemu można je zapakować do bagażnika samochodu. Posiadają wiele wygodnych udogodnień, jak chociażby poręczne schowki. Utrzymane w sportowej stylistyce cieszą oko i ułatwiają życie aktywnej mamie, maluchom natomiast umożliwiają przeżycie ciekawej przygody, jaką jest wspólna wyprawa z rodzicem.

Jak wybrać odpowiedni wózek do biegania?

Wózki typu jogger można podzielić na 3 typy:

  1. Sportowe, trójkołowe, idealne do uprawiania joggingu.
  2. Miejskie, czyli modele wielofunkcyjne.
  3. Wózki dla bliźniaków.

 

Joggery sportowe

Trójkołowe wózki sportowe zostały stworzone z myślą o rodzicach, którzy uprawiają jogging i chcą biegać wraz z maluchem. Wyróżniają się prostą, mocną i lekką budową. Ograniczenie do minimum ruchomych części, z których składa się rama, wpływa także na ich wyjątkową stabilność. Sportowe joggery są także bardzo lekkie, rodzicom nie powinno więc sprawiać żadnych problemów ruszanie czy pchanie wózka. Sprawdzą się w każdym terenie. Thule, Urban Glide to sportowy model z amortyzowanymi kołami, stworzony zarówno do poruszania się po mieście, jak i joggingu po każdej innej, niekoniecznie równej powierzchni. Obrotowe przednie koło ułatwia płynne przejście od spokojnego spaceru do biegu – dla większego komfortu dziecka siedzenie można wówczas ustawić w pozycji półleżącej. W dodatku wózek ma pojemny, wodoodporny kosz na zakupy, a także przeciwdeszczową osłonę dla dziecka, dzięki czemu - nawet jeżeli złapie nas deszcz - bez problemów i szybko dotrzemy do domu.

Sportowe modele zazwyczaj posiadają obrotowe, blokowane przednie koło, które ułatwia przejście od spaceru do joggingu, ale warto zamontować dodatkowy zestaw hamulcowy na tylne koła – umożliwi to lepszą kontrolę hamowania na stromej nawierzchni i podczas treningu. Zestaw hamulcowy Thule, Chariot jest bardzo prosty w obsłudze i może pozostać w wózku podczas każdej aktywności.

Innym wartym uwagi modelem jest Baby Jogger, Summit X3, który także świetnie poradzi sobie zarówno z miejskim chodnikiem, jak i leśnymi dróżkami. Zawdzięcza to hamulcowi ręcznemu ułatwiającemu kontrolę nad wózkiem w trudnym terenie oraz pompowanym kołom, którym niestraszne są wąskie alejki, piach czy śnieg. Ergonomiczna rączka i obrotowe przednie koło z możliwością blokady zdecydowanie ułatwiają marsze i biegi. Niezależne zawieszenie na wszystkich kołach, wielopozycyjna budka z ochroną UV oraz wentylowane, regulowane siedzisko umożliwiają komfortową jazdę maluchowi towarzyszącemu mamie (lub tacie) podczas joggingu. Wózek składa się jednym prostym ruchem, bez problemu włożymy go do bagażnika. Kieszeń na drobiazgi i kosz na zakupy to dodatkowe udogodnienia, dzięki którym nie musimy zabierać ze sobą torby czy plecaka, które mogłyby przeszkadzać podczas biegania.

Joggery miejskie

Charakteryzuje je to, że są lekkie, bardzo łatwo się je prowadzi i nimi manewruje, a w dodatku są niezwykle kompaktowe – bez problemu można je złożyć i rozłożyć, dlatego idealnie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. Z łatwością dopasujemy je do swoich potrzeb, regulując wysokość prowadnicy i podnóżka czy zmieniając kąt oparcia. Takie wózki zwykle są wielofunkcyjne, czyli umożliwiają szybką transformację (np. w gondolę) lub zamontowanie dodatkowego siedziska dla kolejnego członka rodziny.

Przykładem takiego rozwiązania może być Baby Jogger, City Select umożliwiający aż 16 różnych kombinacji. Bardzo szybko można go zmienić w wózek głęboki dla maluszka, spacerowy dla starszaka, podwójny dla bliźniaków czy rodzeństwa w różnym wieku; ponadto fotelik można wpinać tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Regulacja wysokości budki oraz wielopozycyjnego podnóżka sprawiają, że wózek rośnie wraz z dzieckiem. Hamulec ręczny i amortyzowane przednie koła z możliwością blokady pozwalają wygodnie i szybko przemieszczać się po mieście. Wózek składa się w szybki i prosty sposób, co ułatwia jego przechowywanie lub przewożenie samochodem. Zadbano także o przestrzeń do przechowywania - pojemny kosz i kieszeń na drobiazgi zmieszczą wszystkie niezbędne podczas spaceru akcesoria, a nawet umożliwią zapakowanie zakupów.

Jogger dla bliźniąt

Dla lubiących aktywny styl życia mam bliźniaków świetnym wyborem będzie zarówno wyżej wymieniony wózek wielofunkcyjny, jak i wózek bliźniaczy. Najlepszym wyborem będą modele z lekką, aluminiową ramą, skrętnymi, amortyzowanymi przednimi kołami z możliwością blokady oraz ergonomiczną rączką. Poza tym warto zwrócić uwagę, czy wózek ma pojemny kosz na zakupy oraz kieszenie na drobiazgi, ponieważ wychodząc z domu z dwójką dzieci, zabiera się ze sobą więcej rzeczy niż dla jednego smyka. Baby Jogger, City Mini sprawdzi się zarówno w mieście, jak i w trudniejszym terenie. Posiada wielopozycyjne siedziska rozkładane do pozycji leżącej, z osłoną pogodową zapewniającą osłonę przed wiatrem. Istnieje też możliwość wpięcia kompaktowej gondoli. Największym atutem tego wózka jest jednak unikalny system składania Quick-Fold Technology, który umożliwia złożenie go jednym prostym ruchem pociągnięcia za pasek.

Bycie aktywną mamą ma wiele zalet i nie musi być wcale aż tak trudne, jak z początku się wydaje. Wystarczą dobre chęci, motywacja i odpowiedni wózek do biegania! Codzienny jogging czy szybki marsz to świetny sposób na urozmaicenie wędrówek z maluszkiem.

Oprac. Grażyna Zaborska

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem