Jaki wózek dla dziecka wybrać?

Jaki wózek dla dziecka wybrać?Jaki wózek dla dziecka wybrać? Kupić gondolę czy wózek wielofunkcyjny? Te pytania stawia przed sobą większość przyszłych rodziców. Wózek to w końcu obowiązkowy element każdej wyprawki, a znalezienie takiego, który odpowiednio wywiąże się ze swojej roli to nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób, które po raz pierwszy zostają rodzicami. Czym się zatem kierować podczas poszukiwań idealnego modelu? Podpowiadamy!

Jaki wózek wybrać, aby zarówno rodzic, jak i maluch czerpali radość ze spacerów?

Zarówno pierwszy, jak i kolejny wózek to spore obciążenie dla domowego budżetu. Warto zatem dokładnie przemyśleć decyzję o jego zakupie, tym bardziej że ma ona wpływ nie tylko na nasze finanse, ale przede wszystkim na komfort dziecka. Oto co warto mieć na uwadze, przymierzając się do zakupu wózka.

Wiek i temperament dziecka. Od tego jak jest duże i samodzielne zależeć będzie wybór między gondolą, spacerówką a parasolką.

Nasze potrzeby i oczekiwania. Nie powinno się oceniać wózka jedynie przez pryzmat jego wyglądu, bowiem często piękne, designerskie modele okazują się być zupełnie nieadekwatne do naszych potrzeb. Może się na przykład okazać, że wózek nie mieści się w drzwiach windy i zmuszeni jesteśmy wnosić go po schodach. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, warto przed zakupem zwizualizować sobie w myślach spacer z maluchem i zastanowić się, jakie przeszkody mogą czekać nas po drodze. To, jak żyjemy, jakim jeździmy autem – wszystko ma znaczenie.

Aktualne warunki pogodowe. Nie chodzi o to, by kupić cztery różne wózki dostosowane do aktualnej pory roku, a o to, by wózek był „przygotowany” na każdą aurę panującą na zewnątrz. Jeśli kupujemy pierwszy wózek zimą, zadbajmy o szeroką budkę, która ochroni dziecko przed mrozem oraz o porządne koła, które pozwolą na swobodne prowadzenie wózka po zaśnieżonym chodniku. Jeśli termin porodu przypada na wiosnę lub lato, wybierzmy wózek z moskitierą. Jesienią zadbajmy o to, by do wózka dołączona była folia chroniąca przed opadami.

Akcesoria znajdujące się w zestawie. Wymienione wyżej gadżety to nie jedyne akcesoria dołączane do wózków. W zestawie często znajdziemy również organizery, torby, chwytaki na butelki, pałąki. Warto zastanowić się, czy ich dobór nam odpowiada.

Przed zakupem koniecznie trzeba też przyjrzeć się jakości komponentów upatrzonego wózka. Powinny być one jak najwyższej jakości. Dotyczy to zwłaszcza wózków wielofunkcyjnych, które w założeniu mają służyć dziecku ponad trzy lata. Bez względu na to, na jaki model padnie wybór, sprawdzić należy też sprawność hamulców i mechanizmu składania oraz stabilność wózka. Wszystko po to, aby mieć pewność, że maluch będzie mógł bezpiecznie w nim podróżować.

Cztery najpopularniejsze rodzaje wózków dziecięcych. Sprawdź, który najlepiej odpowiada twoim aktualnym potrzebom

1. Wózek wielofunkcyjny: w sam raz na pierwsze miesiące życia dziecka

Wózek wielofunkcyjny to hybryda wśród wózków. Łączy funkcjonalność gondoli ze spacerówką, a często także z fotelikiem samochodowym. Dzięki temu zamiast go wymieniać, gdy maluch podrośnie, wystarczy przeobrazić głęboki wózek w spacerówkę według załączonej instrukcji.

Przykładowe wózki wielofunkcyjne:

Camini, Frontera, wózek wielofunkcyjny, ciemnozielony

 1. Camini, Frontera, wózek wielofunkcyjny, ciemnozielony
 • Niezwykle elegancki wózek wielofunkcyjny, który łączy w sobie ciekawy design i funkcjonalność. Zmiana ustawień oparcia, podnóżka i daszka zajmuje zaledwie kilka chwil. W równie prosty sposób przeobrazimy gondolę w spacerówkę.

Kinderkraft, Moov, wózek wielofunkcyjny 3w1, szary

 1. Kinderkraft, Moov, wózek wielofunkcyjny 3w1, szary
 • Intuicyjny wózek 3w1 w eleganckim, miejskim wydaniu. Wózek jest przeznaczony dla dzieci w różnym wieku: zarówno dla noworodków, jak i ruchliwych kilkulatków, którzy poznają już świat na własnych nogach. Może służyć jednocześnie za gondolę, spacerówkę, a także fotelik samochodowy, który łatwo się wypina z ramy wózka.

2. Wózek spacerowy: warto się za nim rozejrzeć, gdy maluch z niemowlaka przeobraża się w małego odkrywcę

Odpowiedni już dla kilkumiesięcznych dzieci, które zaczynają samodzielnie siadać. Spacerówka, w przeciwieństwie do gondoli, pozwala maluchowi dokładniej obserwować otaczający go świat. Siedzisko skierowane jest bowiem przodem do kierunku jazdy.

Przykładowe wózki spacerowe:

Smiki, Twister, wózek spacerowy, szary

 1. Smiki, Twister, wózek spacerowy, szary
 • Komfortowa spacerówka przystosowana do długich wycieczek. Model ten sprawdzi się zarówno w upalne lato (to zasługa przedłużonej budki wykonanej z materiału pokrytego filtrem UV), jak i zimą – dołączone do zestawu okrycie na nóżki powinno ochronić dziecko przed zmarznięciem.

Elodie Details, Stockholm Stroller, Dots of Fauna, wózek spacerowy

 1. Elodie Details, Stockholm Stroller, Dots of Fauna, wózek spacerowy
 • Wyróżnia go nie tylko ciekawy design, ale także szeroka funkcjonalność i niewielka waga. Wózek jest wyposażony w pojedyncze koła przednie, które zapewniają płynną jazdę po krawężnikach i nierównych powierzchniach. Ochronę przed słońcem i deszczem powinien zapewnić przeciwsłoneczny daszek z filtrem SPF50.

3. Jogger: stworzony z myślą o aktywnych rodzicach

Czym jest jogger? To wózek stworzony z myślą o aktywnych rodzicach. Jest lekki, łatwo się składa i dobrze prowadzi po wszelkiego rodzaju podłożach. Co więcej, zamiast czterech, ma trzy koła, z czego pierwsze pozbawione jest hamulca, dzięki czemu jest bardzo skrętny.

Przykładowe joggery:

Baby Jogger, City Mini, wózek spacerowy, Crimson/Gray

 1. Baby Jogger, City Mini, wózek spacerowy, Crimson/Gray
 • Wózek Baby Jogger City Mini to nowoczesny wózek z unikatowym systemem składania Quick-Fold Technology. Jak na jogger przystało, jest dostosowany do potrzeb aktywnych rodziców - ma lekką ramę, kompaktową, niewielką gondolę i podwójne koła przednie, które umożliwiają swobodny skręt.

Thule, Glide Jet Black, wózek do biegania

 1. Thule, Glide Jet Black, wózek do biegania
 • Wygodny wózek do biegania oparty na lekkiej, aerodynamicznej (ale w pełni bezpiecznej) konstrukcji. Dzięki dużym kołom i hamulcowi typu twist spacery z jego wykorzystaniem są bardzo komfortowe.

4. Parasolka: lubią tak podróżować starszaki

Wybierając alternatywny wózek spacerowy, rodzice często decydują się na tak zwaną parasolkę. To wózek, który jest niezwykle lekki – waży bowiem zaledwie kilka kilogramów. Co więcej, parasolka, jak sama nazwa wskazuje, w łatwy i szybki sposób się składa. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla rodziców starszych dzieci, które lubią już same maszerować, ale jednocześnie cenią sobie krótkie drzemki w wózku.

Przykładowe wózki spacerowe typu parasolka:

Coto Baby, Rhytm, wózek spacerowy, fioletowy

 1. Coto Baby, Rhytm, wózek spacerowy, fioletowy
 • Fioletowa parasolka o wadze 5,7 kg. Posiada szybki mechanizm składania, dzięki któremu załadunek wózka do bagażnika nie powinien być problemem. Wyróżniają go ponadto skrętne przednie koła z funkcją blokady, a także 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, które nie pozwalają dziecku na samodzielne wychodzenie z pojazdu. Do wózka dołączony jest kosz na zakupy.

Smiki, Petite, wózek spacerowy, jeans

 1. Smiki, Petite, wózek spacerowy, jeans
 • Niezwykle lekki (7,3 kg) i kompaktowy wózek Petite w kolorze jeans jest wyposażony w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, funckję blokady kółek, kosz na zakupy i płynną regulację oparcia. Doskonale sprawdza się podczas częstych podróży samochodem.

Chicco, Ohlala, wózek spacerowy, Black night

 1. Chicco, Ohlala, wózek spacerowy, Black night
 • Czarny, elegancki wózek typu parasolka o wadze 3,8 kg, który można złożyć, posługując się zaledwie jedną ręką. Co więcej, model posiada w pełni rozkładane oparcie, dzięki czemu maluszek może swobodnie spać w wózku.

Wybór wózka nie jest łatwym zadaniem, ale jeśli wiemy, czego szukamy i potrafimy sprecyzować swoje oczekiwania, to znalezienie idealnego modelu nie powinno zająć nam wiele czasu. Wśród tylu rodzajów wózków nie sposób nie natrafić na coś, co nie odpowiadałoby naszym potrzebom. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy na świat ma przyjść nie jeden malec, a dwójka. Szczęśliwi rodzice bliźniąt mogą wybierać pośród szerokiego asortymentu wózków podwójnych.

Opracowała: Natalia Olszewska

Powiązane artykuły