Trampolina – jaką wybrać dla dziecka? Najlepsze ogrodowe modele

TrampolinaTrampolina to jest to! Dzieciaki już od najmłodszych lat uwielbiają skakać, co sprawia im niesamowitą frajdę, dodatkowo wzmacniając mięśnie ciała oraz ogólną koordynację ruchową. To właśnie dlatego dmuchańce i batuty coraz częściej goszczą w przydomowych ogródkach. Wśród nich prym wiedzie trampolina – jaką wybrać, by sprawiała mnóstwo radości i była bezpieczna?

Czy warto zainwestować w trampolinę? Jaką trampolinę kupić?

Widok roześmianych dzieci, beztrosko skaczących na trampolinie przyśpiesza decyzję o zakupie podobnego sprzętu do własnego ogrodu. Chociaż skakanie ma swoje wady i zalety, to jednak wybór właściwej batuty, z dobrymi zabezpieczeniami może przynieść szereg korzyści, a przede wszystkim zredukować stres i dać ujście energii rozpierającej pociechy w każdym wieku.

Skakanie to forma aktywności ruchowej, która sprzyja rozwojowi całego ciała (zwłaszcza mięśni powierzchniowych i głębokich), poprawia elastyczność, a także wzmacnia układ szkieletowo-mięśniowy. Ponadto poprzez dotlenianie organizmu zwiększa jego wydolność, stymuluje układ odpornościowy i pomaga maluchom ćwiczyć równowagę, motorykę oraz koordynację ruchową. Jaką trampolinę wybrać dla dziecka w określonym wieku? Sprawdzamy!

Trampolina – jaką wybrać dla najmłodszych?

Dzieci już w wieku prenatalnym przyzwyczajane są do delikatnych podskoków w brzuchu mamy wykonujących proste czynności jak schodzenie po schodach, schylanie się czy nawet głośny śmiech. Po przyjściu na świat tę formę rozwoju zmysłu równowagi zastępuje kołysanie pociechy na rękach lub przy użyciu takiego sprzętu jak leżaczki czy huśtawki. Dla niespełna rocznych pociech najlepszym rozwiązaniem są dmuchańce ze ściankami lub wielofunkcyjne trampoliny rosnące wraz z dzieckiem i będące przydatne na kilku etapach jego rozwoju. Dwu- i trzylatki mogą już skakać na batucie, ale pod warunkiem, że jest do nich specjalnie dostosowana.

Bezpiecznym rozwiązaniem są urządzenia wyposażone w specjalnie wyprofilowaną i pokrytą pianką poręcz, której maluch może się trzymać podczas wykonywania pierwszych podskoków. Niewielkie rozmiary trampoliny dają możliwość umieszczenia jej zarówno w przydomowym ogródku jak i w domu, zwłaszcza w sezonie zimowym lub kiedy pogoda nie sprzyja zabawie na świeżym powietrzu.

Jaka trampolina dla dziecka starszego?

Trudno odpowiedzieć na pytanie jaką trampolinę kupić tak, by zapewniała świetną i bezpieczną zabawę. Dla kilkulatków i starszych dzieci najczęściej wybierane są klasyczne modele trampoliny o bokach chronionych gęstą siatką. Aby zabawa na batucie była maksymalnie bezpieczna warto zainwestować w sprzęt wykonany z wysokiej jakości materiałów, cechujących się dużą wytrzymałością. Stelaż powinien być solidny i stabilny, a siatka zabezpieczająca oddzielać wnętrze od konstrukcji tak, by skaczące dziecko nie obijało się od elementów konstrukcyjnych.

Trampolina – na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Oprócz dobrania modelu z mocną i stabilną konstrukcją sprawdź czy możliwe jest dokupienie poszczególnych elementów w razie zgubienia lub zniszczenia. Możliwość wymiany np. sprężyn, kotew czy siatki, znacznie przedłuża żywotność sprzętu, który po ustawieniu w ogrodzie jest narażony na zmienne warunki atmosferyczne. Ważnym elementem trampolin o większych średnicach jest także specjalna osłona z wytrzymałego PVC i pianki, pokrywająca sprężyny łączące matę ze stelażem i zabezpieczająca przed ewentualnym dostaniem się do nich rączek lub stóp dziecka w trakcie zabawy. Świetnym dodatkiem jest także praktyczna siatka na buty, montowana na stelażu tuż przy drabince i chroniąca obuwie przed zabrudzeniem lub zgubieniem.

Trampolina ogrodowa jaką wybrać?

Trampolina ogrodowa – jaką wybrać?

Do świetnej i udanej zabawy potrzebna jest solidnie skonstruowana trampolina – jaka najlepsza? Nawet te najdroższe, czy od wiodących producentów nie zagwarantują bezpiecznego skakania, jeśli uczestnicy zabawy nie będą przestrzegać podstawowych zasad. Jeśli na batucie znajduje się kilkoro dzieci zwróć uwagę na to, by były podobnego wzrostu i wagi, a także aby pociechy nie skakały na siebie, bo może to prowadzić do bolesnych stłuczeń lub skręceń. Pilnuj by maluchy nie wchodziły na matę w butach i nie zabierały ze sobą żadnych zabawek, jedzenia albo żywych zwierząt. Upomnij również dziecko, by nie wykonywało akrobacji, np. umyślnych skoków na główkę, plecy lub siatkę zabezpieczającą, a jeżeli nie będzie chciało zastosować się do zasad bezpieczeństwa, zaproponuj inne zabawy w ogrodzie, np. rodzinne gry zręcznościowe.

Oprac. Joanna Bujak

Może Cię również zainteresować: