Jaka lornetka dla dzieci? Ranking 10 najlepszych

LarnetkaWśród przedmiotów do nauki otaczającego świata i przeprowadzania różnych doświadczeń wyróżnia się lornetka dla dzieci. Ranking, który prezentujemy poniżej pomoże Ci zorientować się w bogatej ofercie przyrządów dla najmłodszych. Dziecko wyposażone w nawet zabawkową lornetkę może prowadzić obserwacje – w domu i na wycieczce. Jakie parametry powinna posiadać? Dowiedz się, czym charakteryzuje się dobra lornetka dla dzieci. Ranking lornetek – sprawdź!

Jaka lornetka dla dziecka będzie odpowiednia? Powiększenie

Zacznijmy od powiększenia. Większość modeli ma na obudowie symbol X x Y, gdzie X, czyli pierwsza wartość, oznacza właśnie, jak bardzo dalekie obiekty zostaną przybliżone. Generalna zasada mówi o tym, że w przypadku małych dzieci powiększenie nie powinno być większe niż sześciokrotne. W przypadku nastolatków wartość ta może być już ośmiokrotna. Dlaczego niewielki zoom jest korzystny dla maluchów? Im większe powiększenie, tym mniejsza stabilność obrazu – już niewielki ruch dziecięcą rączką powoduje, że trudniej ponownie odnaleźć wypatrywane zwierzątko czy żaglówkę na jeziorze. Zmniejszeniu ulega też pole widzenia.

Dobra lornetka dla dziecka: duże pole widzenia

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu lornetki jest pole widzenia, wyrażane w stopniach. Wskazówka: powyżej 9 stopni zmniejsza się ostrość i jakość tego, co dziecko widzi (moc lornetki). Dlatego osiągnięcie równowagi pomiędzy szerokim polem widzenia i zoomem jest tak ważne, szczególnie podczas obserwacji szybko poruszających się obiektów np. lecących ptaków.

Lornetki dla dzieci – ranking solidnych modeli

Dzieci często upuszczają trzymane przedmioty lub niechcący o coś zahaczają. Dobra lornetka dla dziecka powinna być odporna na wstrząsy, upadki, doskonale leżeć w małych dłoniach i być wodoodporna. Służy temu m.in. gumowana obudowa i brak wielu wystających elementów. A co z wagą lornetki? 500–600 g w zupełności wystarczy, w przeciwnym wypadku Twoja pociecha może mieć problem z utrzymaniem lornetki przez dłuższy czas. Warto też kupić taki model, który będzie posiadać dodatkowe zabezpieczenie w formie sznurka lub paska, który odciążą ręce dziecka. Mile widziana jest też ściereczka do przecierania obiektywu.

Jaka lornetka dla dziecka? Obiektyw i odległość między źrenicami

Jeśli maluch chce obserwować świat przyrody np. kopiec mrówek, biedronkę na liściu czy pojedyncze źdźbła trawy, sprawdź, czy rozstaw okularów jest odpowiedni dla dzieci. Zdecyduj się na lornetkę, w której można go regulować lub po której widać, że ma małą odległość pomiędzy źrenicami. Uwaga! Inny istotny parametr dotyczy obiektywu. Wartość Y określa średnicę obiektywu w milimetrach. Lornetki o sporych źrenicach pozwalają uzyskać jaśniejszy obraz bez zaciemniających okręgów na brzegach. Soczewka nie powinna mieć mniej niż 21 mm i nie więcej niż ok. 30 mm.

Lornetka dla dzieci. Ranking lornetek o ciekawych wzorach

Względy techniczne to jedno – warto, by lornetka miała dobre parametry, aby korzystanie z niej było wygodne i bezpieczne. Nie możemy jednak pominąć aspektu wizualnego: dobra lornetka dla dzieci może być nie tylko funkcjonalna, ale i ładna. Najmniejszym użytkownikom lornetek do gustu mogą przypaść różnokolorowe modele–motylki czy robaczki. Starszym dzieciom mają szansę spodobać się zabawki edukacyjne z wyrazistymi, zwierzęcymi printami m.in. żyrafy i tygrysa. Z kolei podczas zabaw komandosów i innych tajnych agentów przydadzą się lornetki ze wzorem moro – niektóre z nich są wyposażone w kompas, a nawet notes do zapisywania cennych wniosków. Dzięki lornetkom mali badacze i badaczki mogą spędzić wiele chwil na obserwowaniu tętniącej życiem przyrody.

Zobacz wszystkie lornetki oraz inne zabawki edukacyjne dla Twojego malucha, a jeśli potrzebujesz pomocy sprawdź także nasz ranking zabawek edukacyjnych dla 3-latka oraz ranking mądrych prezentów dla 4-latka.

Oprac. Agnieszka Kulig-Kozłowska

Może Cię również zainteresować: