Przydomowy plac zabaw do ogrodu – jak go zaaranżować

Przydomowy plac zabaw do ogrodu – jak go zaaranżować

Chyba każdy maluch marzy o swoim własnym placu zabaw, na którym mógłby się bawić godzinami. Podpowiadamy, jak w prosty sposób urządzić miejsce do zabawy na świeżym powietrzu dla swojej pociechy. Sposób na przydomowy plac zabaw do ogrodu.

Znajdź odpowiednie miejsce

Ideałem byłby zakątek zacieniony od słońca – nawet w upalny letni dzień maluch nie musiałby dzięki temu rezygnować z zabawy. Postarajmy się, aby przestrzeń, w której rozlokujemy sprzęty, miała odpowiednią powierzchnię. Wybierzmy teren dobrze widoczny z okna naszego domu. Wtedy, nawet jeśli nie będziemy z dzieckiem na zewnątrz, zobaczymy, co akurat robi.  

Niezbędny sprzęt

Na naszym przydomowym placu zabaw nie może zabraknąć piaskownicy, w której smyk będzie mógł tworzyć przeróżne budowle. Aby urozmaicić mu zabawę, dokupmy także foremki i inne akcesoria do piaskownicy.

Miejsce do zabawy dla dzieci warto wyposażyć również w huśtawkę oraz zjeżdżalnię. Możemy też zdecydować się na połączenie tych dwóch sprzętów- idealne będą huśtawki ogrodowe dla dzieci z drabinką i zjeżdżalnią.

Nieco bardziej rozbudowane urządzenia z pewnością spodobają się starszym dzieciom. Domek ze zjeżdżalnią, ścianą wspinaczkową czy kładką łączącą poszczególne elementy przydomowego placu zabaw sprawi dzieciom olbrzymią frajdę. Niestety w tym przypadku musimy się jednak liczyć ze sporym kosztem zakupu.

Ciekawą i nieco tańszą propozycją są gotowe plastikowe domki w przeróżnych kształtach i kolorach, np. marki Smoby czy Little Tikes. Taki domek dla dzieci może zająć malucha na długi czas i pozwoli mu na rozwijanie wyobraźni podczas zabawy w odgrywanie ról.

Producenci oferują także gotowe miniplace zabaw (np. Little Tikes), świetnie sprawdzające się w przypadku najmniejszych dzieci. Niewątpliwą zaletą takich urządzeń jest fakt, że mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

W sezonie letnim możemy zdecydować się także na dmuchany plac zabaw, w którym nasza pociecha będzie mogła się pluskać w wodzie i świetnie się bawić.

Warto rozważyć także zakup trampoliny. Skakanie na tym urządzeniu stanowi dla dziecka świetną zabawę i zapewnia codzienną dawkę ruchu. W tym przypadku pamiętajmy jednak, aby wybrać model spełniający wszelkie atesty, a przy większych modelach – posiadający siatkę zabezpieczającą malucha przed upadkiem.

Nasza pociecha z pewnością ucieszy się z atrakcji, jakie zapewni plac zabaw do ogrodu. Jeśli wybierzemy bezpieczne sprzęty: piaskownice, huśtawki ogrodowe dla dzieci, czy zjeżdżalnie odpowiadające wiekowi i zainteresowaniom malucha, sprawimy, że zabawa na świeżym powietrzu będzie dla niego przyjemnością i zajmie go na długi czas.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem