Jak zrobić plac zabaw dla dzieci? Co się przyda?

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci? Co się przyda?Podpowiadamy, jak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie. Huśtawka, zjeżdżalnia czy trampolina? Zobacz, w jakie elementy warto wyposażyć tę przestrzeń oraz na co zwrócić uwagę podczas aranżacji.

Plac zabaw dla dzieci – elementy: huśtawki i hamaki

Trudno wyobrazić sobie plac zabaw bez huśtawki. Wystarczy drewniany lub metalowy stelaż i odpowiednio wybrana „bujawka”, aby kącik w ogrodzie nabrał zabawowego charakteru. Istnieje kilka rodzajów huśtawek , które mogą przypaść do gustu maluchom. Są to m.in.:

 

  • huśtawka typu „bocianie gniazdo” – siatkowo–piankowe akcesorium nie posiada oparcia, za to słynie z okrągłego kształtu; dzięki ciekawej formie dziecko może ułożyć się na nim na kilka różnych sposobów;
  • fotel wiszący – mocowany na haku, a nawet do zawieszenia na drzewie; może mieć kształt kokonu lub krzesełka; najczęściej wykonany z trwałego i wodoodpornego materiału; oprócz klasycznego bujania oferuje możliwość relaksu;
  • huśtawka kubełkowa – to rozwiązanie dla najmłodszych, ponieważ za sprawą specjalnej budowy „rośnie” razem z dzieckiem (od 6 miesięcy do 7 roku życia); mocne liny, solidne oparcie i ogranicznik na nogi zwiększają bezpieczeństwo malca.

Alternatywą dla huśtawki na placu zabaw mogą być również hamaki : jedno– lub dwuosobowe.

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci? Postaw w nim piaskownicę

Namiastka nadmorskiej plaży w ogrodzie? To możliwe dzięki piaskownicy! Dziecko może w niej spędzać godziny w towarzystwie rodzica, rodzeństwa, czy maluchów z okolicy. Piaskownicę można zbudować samodzielnie lub postawić na gotowy model. Te drugie dostępne są często w atrakcyjnych kształtach – np. sympatycznego zwierzaka. Co więcej, niektóre modele wyposażone są w pokrywę, która pozwala utrzymać piasek w czystości i ochronić go np. przed odchodami zwierząt.

Inne ciekawe rozwiązanie to piaskownice 2w1: jedną część wypełnia się wodą, a drugą piaskiem. Jeśli nie mamy wystarczająco miejsca na tego rodzaju zabawkę, a dzieciom bardzo podoba się ta koncepcja, można rozważyć zakup stołu wodnego .

O czym jeszcze pamiętać, kupując piaskownicę? Oczywiście zabawkach do piasku! Składane wiaderka, grabki, silikonowe sitka, łopatki, i foremki w różnych kształtach (muszla, krab, rybka, delfin itp.) umożliwiają godziny kreatywnej zabawy. Koniecznie zadbajmy też o to, aby ustawić piaskownicę w zacienionym miejscu, aby podczas zabawy dziecko nie przebywało cały czas na słońcu.

Plac zabaw dla dzieci – elementy, które warto mieć: domki i namioty

Kryjówek nigdy dość, także w ogrodzie! Tematyczne domki i namioty powinny zaspokoić potrzebę prywatności, a przy tym budzić miłe skojarzenia, np. z bohaterami ulubionej bajki. Co powiesz na model przypominający cyrk? Nie dość, że doskonale się prezentuje, to z łatwością schowasz go do komfortowej torby z rączką. Namiot może przybrać też kształt tradycyjnego indiańskiego tipi, a nawet zamku ze strzelistymi wieżami. Inną opcją jest zakup namiotu dmuchanego z dołączonymi piłkami. Wielbicielom zabawy w chowanego może się też spodobać kilkuelementowa konstrukcja: komora i namiot połączone tunelem.

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci?  Nie zapomnij o zjeżdżalni

Zjeżdżalnie podobnie jak piaskownice mogą przyjmować różne formy. Najprostsze wykonane są z plastiku i składają się ze ślizgu oraz schodków z pomocnymi uchwytami, które ułatwiają wspinanie. Jeszcze większą frajdę oferują modele, pod które można podłączyć węża ogrodowego i zrosić część odpowiedzialną za ślizganie. A jeśli posiadamy basen ogrodowy lub planujemy jego zakup, dobrym rozwiązaniem będzie zakup podwójnej, a nawet potrójnej zjeżdżalni wodnej.

Plac zabaw dla dzieci – elementy, które służą dobrej zabawie: trampoliny

Hop, hop i jeszcze raz! Niezbędną porcję ruchu najmłodszym mogą zapewnić też trampoliny . To okrągłe, solidne konstrukcje ze sprężystym środkiem (batutem), który pozwala wybić się i unieść w górę. Dla większego bezpieczeństwa trampoliny są wzbogacone o siatkę, dzięki czemu dziecko nie powinno wypaść poza ich obręb nawet przy intensywnych wyskokach. Aby zabezpieczyć sprężyny, można zakupić również specjalną osłonę.

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci? Pomysły DIY

Co jeszcze może znaleźć się na placu zabaw dla dzieci? Popularnym rozwiązaniem jest budowa toru przeszkód ze starych opon samochodowych i wbitych w ziemię drewnianych palików. Dużym powodzeniem cieszą się też tyrolki (zjazd linowy), a także tzw. kuchnie błotne. Stanowisko, imitujące królestwo kucharza, można śmiało zbudować z palet. Kilka starych garnków i misek pomoże dziecku wcielić się w rolę szefa ogrodowej gastronomii.

Oprac. Agnieszka Kulig-Kozłowska

Może Cię również zainteresować: