Gry na kartce dla dzieci – te 5 zabaw warto znać!

Gry na kartceGry na kartce dla dzieci mogą okazać się ratunkiem w wielu sytuacjach. Przyznasz, że nie zawsze da się mieć przy sobie zestaw planszówek – po prostu nie ma na to miejsca, nawet w damskiej torebce. I bez tego można zająć dziecko kreatywną zabawą. Gdy nudzicie się w kolejce lub korku, po prostu wyjmij coś do pisania. Co dalej? Skorzystaj z naszych propozycji gier i przypomnij sobie zabawy z dzieciństwa. Kartki i długopisy w dłoń!

Gry na kartce dla dzieci – kiedy się przydadzą?

Utknęliście na dłużej w jednym miejscu (np. w kolejce na poczcie, u lekarza, w transporcie publicznym), a dziecko domaga się zabawy? Gry na kartce to doskonałe koło ratunkowe na wypadek nudy. Kartka i długopis to oprócz chusteczek i kluczy dość często noszone w torebkach przedmioty – tyle wystarczy, by własnoręcznie stworzyć plansze.

Oprócz tego, że spędzicie miło czas, możecie jeszcze bardziej się do siebie zbliżyć i nauczyć się od siebie czegoś nowego. Masz okazję, by wytłumaczyć dziecku, jak respektować zasady gry, szanować przeciwnika i uznać jego zwycięstwo. Nie wspominając już o tym, że oboje odpoczniecie nieco od ekranów telefonów czy telewizora.

Najpopularniejsze gry na kartkach

Wybraliśmy pomysły na rozgrywkę, które wypełnią wasz czas. Oto kultowe gry na kartce dla dzieci i nie tylko!

Statki

Mało kto nie zna gry w statki. Możesz zainteresować nią dziecko, które zna alfabet i potrafi liczyć do dziesięciu. Właśnie z tylu pól składa się bok kwadratowej planszy. Wystarczy ponumerować ją od 1 do 10 w poziomie, a potem oznaczyć literami od A do J w pionie. Później każdy z graczy umieszcza w kratkach statki określonej wielkości i kształtu – mogą zajmować dwa, trzy lub więcej pól. Zabawa polega na celowaniu w statek strony przeciwnej przez podawanie punktów złożonych z litery i cyfry (np. B5, E9, H3). Po trzech „strzałach” celuje drugi gracz. Wygrywa ten, kto zatopi w ten sposób wszystkie statki przeciwnika.

Państwa-Miasta

To gra na kartce dla dzieci, którą możesz pamiętać z dzieciństwa. By w nią zagrać, wystarczy tabela z nagłówkami: państwo, miasto, zwierzę, roślina, rzecz, imię. Do tych kategorii możesz dodać własne, np. kolor, nazwę rzeki czy marki samochodów, jeśli dziecko się nimi interesuje. Gra polega na wymyślaniu słów zaczynających się od danej litery. Macie 10 sekund (lub więcej, jeśli chcesz uprościć zabawę) na odpowiedź. Punktacja wygląda następująco: za brak odpowiedzi otrzymuje się 0 punktów, za powtarzającą się – 5, a za tę, której nie ma żaden inny gracz, należy się aż 10 punktów.

Kółko i krzyżyk

Najprostsza gra w zestawieniu – kółko i krzyżyk – wymaga kartki z 9 polami. To rozgrywka dla dwóch graczy, z których jeden posługuje się symbolem koła, a drugi krzyżykiem o wyglądzie litery X. Celem każdego z nich jest zaznaczenie trzech takich samych znaków w jednej linii – pionowej, poziomej lub ukośnej.

Wyrazowy wąż

To propozycja głównie dla dzieci, które potrafią już pisać, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by to rodzic pisał dyktowane przez nie słowa. Zabawa w węża polega na tym, żeby dopisywać słowa zaczynające się na tę samą literę, na którą kończyło się poprzednie. Macie ochotę na urozmaicenie? Zaczynajcie wyrazy od ostatniej sylaby lub całkowicie odwróćcie kierunek gry. Uwaga, słowa w wyrazowym wężu nie mogą się powtarzać!

Łączenie kropek

Ostatnia gra jest nieco podobna do wspomnianych statków. Zamiast nich stawia się tu kropki w miejscu krzyżowania się linii na kartce w kratkę. Kolejną różnicą jest cel zabawy. Nie chodzi tu o zatopienie, tylko okrążenie kropek wyznaczonych przez przeciwnika na jego planszy. Kropki można otaczać linią łączącą się z punktami, które znajdują się o jedną kratkę dalej – na ukos, poziomo lub pionowo. Wygrywa ten, kto otoczy jak najwięcej kropek przeciwnego gracza. Pamiętaj tylko, że kreski odcinają drogę ucieczki i nie można po nich pisać.

Inne gry na kartce

Większość gier na kartkach jest niezwykle prosta, a w części da się dopasować zasady do wieku i wiedzy dziecka. Możecie też zabawić się w rysowanie, które jest nieco łatwiejszym zajęciem. Daje ono wiele możliwości tworzenia własnych gier, np. szukania brakujących elementów, odnajdywania różnic czy opowiadania historii i dorysowywania jej ciągu dalszego. Nie bójcie się eksperymentować i puszczać wodze fantazji – chodzi tu o dobrą zabawę!

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: