Krzesełko do karmienia – jakie wybrać

Krzesełko do karmienia – jakie wybrać

Mnogość modeli i coraz to nowych udogodnień stosowanych przez producentów krzesełek do karmienia sprawia, że wybór tego właściwego może być nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując fotelik do karmienia.

Rodzaje krzesełek

Wyróżniamy kilka rodzajów krzesełek do karmienia:

 • klasyczne – bardzo praktyczne, jednak zajmujące sporo miejsca; tego rodzaju fotelik do karmienia jest chętnie wybierany przez rodziców, którzy szukają niezawodnego rozwiązania na kilka lat;
 • składane – podobne do klasycznego, z tą różnicą, że po skończonym posiłku możemy je złożyć i schować;
 • krzesełko nadstawka – to rodzaj siedziska przypinany do tradycyjnego krzesła, który można w razie potrzeby odpiąć i przechowywać np. w szafce;
 • mocowane do blatu – przytwierdzane do stołu za pomocą antypoślizgowych zaczepów; z uwagi na sposób montażu zalecane przy dużych, stabilnych stołach.
 • Drewniane czy plastikowe

  Drewniane krzesełko dla dziecka posiada najczęściej zdecydowanie mniej funkcji niż to wykonane z tworzywa. Niemożliwa jest w nim zmiana kąta oparcia maluszka, składanie czy regulacja wysokości. Kłopotliwe może być również utrzymanie takiego krzesełka w czystości. Modele plastikowe posiadają regulowane oparcie, kółka do wygodnego przestawiania, a także regulowaną i wyjmowaną tackę.

  A może 3 w 1?

  Na rynku znajdziemy także krzesełka do karmienia 3 w 1, np. Baby Dan czy Chicco. Maluch może z nich korzystać praktycznie od urodzenia i używać jako leżaczka. Od szóstego miesiąca życia możemy je przekształcić w wysokie krzesełko z tacką. A kiedy malec jest już wystarczająco duży, zamienić w krzesło i przystawić do stołu.

  Na co jeszcze zwrócić uwagę

  Krzesełka do karmienia dla dzieci muszą być stabilne i nie powinny się chybotać. Zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonano siedzisko – najlepiej wybrać taki, który można ściągnąć i w razie potrzeby wyprać. Powinniśmy mieć możliwość zapięcia maluszka pasami bezpieczeństwa. Dzięki temu ruchliwy malec będzie bezpieczny i nie wypadnie z fotelika, gdy na chwilę odwrócimy wzrok. Warto wybrać model ze zdejmowaną regulowaną tacką oraz podnóżkiem, który uczy dziecko prostego siedzenia. Krzesełka do karmienia dla dzieci powinny posiadać także miękkie wypełnienie siedziska i być odpowiednio wyprofilowane. Blat musi być odpowiednio szeroki i mieć lekko podwyższone boki. Z pewnością przydatne będzie również zagłębienie na kubek. Przed zakupem zwróćmy również uwagę na to, czy fotelik do karmienia posiada trzpień kroczny zapobiegający zsunięciu się dziecka z mebelka. Niezwykle ważne są również atesty lub certyfikaty, dające nam gwarancję bezpieczeństwa dziecka.

  Przed zakupem zastanówmy się, czego oczekujemy od krzesełka do karmienia i na czym nam zależy w trakcie jego użytkowania. Pamiętajmy o tym, że powinno być ono komfortowe dla maluszka, a także łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji dla nas samych.

  Oprac. Magdalena Przypłata
  Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

  Powiązane artykuły