Jak urządzić pokój dla niemowlaka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka

Ciąża to okres niecierpliwego oczekiwania na pojawienie się w naszym domu maluszka. Warto właściwie przygotować się do tego momentu i stworzyć przytulny oraz bezpieczny kącik dla nowego lokatora. Niezależnie od tego, czy dysponujemy osobnym pokojem dla niemowlaka, czy też planujemy, aby smyk zamieszkał w naszej sypialni, musimy stworzyć wygodne i bezpieczne miejsce zarówno dla pociechy, jak i dla nas.

Pokój dla niemowlaka - przygotowania rozpocznijmy jak najwcześniej

Warto dokładnie przemyśleć i właściwie rozplanować kącik dla maluszka. Pomimo że producenci kuszą nas całą masą pięknych gadżetów i mebli dla dzieci, zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Po narodzinach smyka kupiony przez nas sprzęt może się zupełnie nie przydać, a my stracimy jedynie mnóstwo pieniędzy.

Początkowo zaopatrzmy się w najpotrzebniejsze akcesoria. Zawsze możemy później dokupić brakujące naszym zdaniem sprzęty.

Jeśli chcemy nieco odświeżyć pokój niemowlaka i pomalować ściany, położyć tapetę czy dokupić meble, zróbmy to na tyle wcześnie, aby po remoncie nie dało się wyczuć farby czy innych wykorzystywanych przez nas środków, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo dla naszej pociechy.

Pierwsze meble dla niemowlaka

W strefie dla dziecka nie może zabraknąć wygodnego miejsca do spania. To, czy zdecydujemy się na łóżeczko czy kołyskę, zależy głównie od naszych własnych preferencji. Niewątpliwą zaletą łóżeczka jest to, że posłuży smykowi znacznie dłużej (mniej więcej do 2-3 roku życia). Kołyska z kolei ma mniejsze gabaryty i pozwoli nam na kołysanie maluszka. Jeśli zdecydowaliśmy, że smyk będzie spał z nami, warto rozważyć zakup łóżeczka turystycznego, które w każdej chwili możemy złożyć i które przyda nam się również w trakcie wakacji.

Istotnym elementem ułatwiającym nam pielęgnację maleństwa będzie przewijak. Najtańsza opcja to model umieszczany na łóżeczku dziecka. Wielu rodziców decyduje się także na komodę z wbudowanym przewijakiem. Taki mebel może się okazać strzałem w dziesiątkę, ponieważ pozwoli nam na przechowywanie wszystkich niezbędnych akcesoriów dla niemowlaka w jednym miejscu.

Fotel z podłokietnikami z pewnością przyda się natomiast rodzicom brzdąca. Takie wygodne miejsce bardzo szybko doceni każda mama karmiąca i tuląca swojego szkraba.

Pokój niemowlaka - inne przydatne akcesoria

Nieoceniona w nocy może się okazać lampka nocna, która sprawi, że niemowlę nie rozbudzi się w trakcie karmienia, czy przewijania.

Można rozważyć również zakup kolorowej karuzeli do łóżeczka czy też niani elektronicznej, pozwalającej nam usłyszeć dziecko nawet wtedy, gdy przebywamy w innej części domu.

Nie każdy z nas ma osobny pokój, który mógłby przeznaczyć na sypialnię dla noworodka. Warto więc przed jego narodzinami wprowadzić kilka zmian w swojej sypialni, które sprawią, że zarówno nam, jak i maleństwu będzie w niej wygodnie.

Oprac. Magdalena Przypłata

Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Może Cię również zainteresować: