Pościel dla niemowlaka - czyli czym przykrywać niemowlę?

Czym przykrywać niemowlę?

Wielu rodziców zastanawia się, czym przykryć swoje maleństwo w trakcie snu. Wybór wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Jaka będzie najbardziej odpowiednia pościel dla niemowlaka?

Kołderka dla niemowlaka

Maluch przykryty kołderką może dosyć szybko zrzucić ją z siebie i zmarznąć. Dodatkowo istnieje spore ryzyko, że dziecko naciągnie ją sobie na główkę. Właśnie z tego powodu wielu specjalistów zaleca jej stosowanie dopiero po pierwszych urodzinach szkraba. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten zakup wcześniej, pamiętajmy, aby kołderka dla niemowlaka nie była zbyt duża, bo  mogłaby stanowić niebezpieczeństwo dla malca. Postawmy na lekki produkt, posiadający antyalergiczne wypełnienie, który można prać w pralce.

Lekkie kocyki dla niemowląt

Miękki kocyk jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się nie tylko jako nocne przykrycie, ale także podczas spacerów w wózku czy w trakcie podróży samochodem. Warto zaopatrzyć się w dwa kocyki dla niemowląt. Jeden lżejszy na cieplejsze dni oraz drugi nieco grubszy na chłodniejszą porę. Postawmy na koc wykonany z bawełny, polaru lub akrylu. Sporą popularnością cieszą się również kocyki minky. Zrezygnujmy natomiast z okrycia wykonanego z wełny lub ażurowych pledów (małe paluszki mogą przez przypadek wplątać się w dziergane otworki).

Śpiworek dla dziecka

W ostatnich latach sporym zainteresowaniem wśród rodziców cieszą się śpiworki dla niemowląt. Mają one kształt sporej kamizelki, zaszytej na dole i zapinanej na suwak. Ubranemu w śpiworek maluszkowi wystają jedynie rączki i główka. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, ponieważ dziecko korzystające z niego nie może się rozkopać. Smyk nie naciągnie sobie również śpiworka na głowę. Będzie miał także spore trudności z odwróceniem się na brzuszek, co w przypadku najmniejszych szkrabów jest niewątpliwie zaletą.

W sprzedaży znajdziemy śpiworki dla niemowląt dopasowane do pory roku oraz w różnych rozmiarach. Wybierzmy nieco większy model, który posłuży nam dłużej.

Rożek i otulaczek

Rożki i otulaczki dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i pozwalają przystosować się do nowych warunków w pierwszych miesiącach życia.

Dziecięcy rożek jest następcą becika i przypomina lekką kołderkę, w którą zawijamy maluszka. Rożek posłuży nam dosyć krótko, jednak kiedy maluszek z niego wyrośnie, z powodzeniem może być używany jako dodatkowy kocyk lub mata do zabawy.

Jeszcze szczelniej otulić maluszka pomogą nam otulaczki. To rozwiązanie polecane dla dzieci do trzeciego miesiąca życia. Otulaczki dla niemowląt pomagają im spokojnie zasnąć, wyciszają, a także zmniejszają objawy kolki.

Otulacze

Latem lub w ciepłym pokoju zrezygnujmy z grubego koca czy kołderki dla niemowląt na rzecz otulacza, który przypomina sporych rozmiarów pieluszkę. Otulacze są najczęściej wykonane z miękkiej flaneli, bawełny muślinowej lub tkaniny bambusowej.. Taki lekki kocyk dla dziecka charakteryzuje się delikatnością i przewiewnością, dlatego idealnie sprawdzi się np. w trakcie upałów i nie dopuści do przegrzania maluszka.

Pamiętajmy, aby pościel dla niemowlaka dostosowywać do temperatury pomieszczenia, w którym przebywa malec. Warto również wziąć pod uwagę preferencje dziecka. Są maluszki, które lubią zasypiać szczelnie otulone, np. w śpiworku, są również takie, które potrzebują więcej swobody i nie chcą, aby coś krępowało ich ruchy.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego