Dziecko w żłobku - jak wybrać żłobek dla dziecka?

Dziecko w żłobku - jak wybrać żłobek dla dziecka?

O nadużyciach w żłobkach słyszała chyba każda z nas. Nic dziwnego zatem, że kiedy przychodzi nam posłać tam swojego maluszka, ogarniają nas wątpliwości. 

Kończy się urlop wychowawczy, dziadkowie mieszkają daleko, a opiekunka to zbyt duże obciążenie dla naszego domowego budżetu. Co robić? Dziś opowiemy o tym, jak znaleźć dobry żłobek i na co należy zwrócić uwagę dokonując wyboru żłobka. Zadaniem takiego miejsca jest zapewnienie twojemu dziecku opieki i stosownych warunków, sprzyjających jego rozwojowi psychicznemu i fizycznemu. 

Dlaczego warto posłać dziecko do żłobka

Decyzja o zapisaniu dziecka do żłobka niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim będzie to miła okazja do spotkania z innymi dziećmi, stymulująca naszą pociechę w rozwoju społecznym. Im wcześniej skontaktujemy ją z rówieśnikami, tym  łatwiej będzie się z nimi integrować w przyszłości. Nasze dziecko będzie też śmielsze i bardziej samodzielne w okresie przedszkolnym. Spędzający czas w żłobku maluch nie tylko pozna inne dzieci, ale również skorzysta z ciekawych, specjalnie dla niego przygotowanych zajęć i zabaw - ruchowych, muzycznych i plastycznych, których nie zapewnisz mu w domu. Szybko i chętnie zdobędzie nowe umiejętności i chętnie pochwali się nimi rodzicom. 

Jak wybrać odpowiedni żłobek 

Dobry żłobek zawsze stawia na otwartość i współpracę z rodzicami. Najlepiej wybierzmy się do niego osobiście, aby obejrzeć sale i warunki w jakich na co dzień mają przebywać dzieci. Bardzo istotną sprawą o jaką powinniście zapytać są procedury adaptacyjne w żłobku. Takie procedury powinna posiadać każda placówka, aby pomóc zarówno dziecku jak i rodzicom we wspólnym  przejściu przez ten szczególny okres. Dla całej waszej rodziny będzie to przecież wielkie przeżycie i wyjątkowo ważny moment. Dobra placówka zaproponuje Wam udział w zajęciach otwartych, podczas których sprawdzicie jak odnajduje się wasze dziecko w nowych okolicznościach i upewnicie, że jest to dla niego właściwe miejsce. 

Znalezienie żłobka, w którym nasze dziecko poczuje się pewnie i bezpiecznie pozostaje w naszym szeroko rozumianym interesie. Dlatego weryfikując interesującą nas placówkę nie bójmy się pytać o personel, jego kwalifikacje, liczebność grupy i szczegóły dotyczące przygotowywania posiłków.

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego 

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

 

 

Powiązane artykuły