Organizacja komody niemowlaka – jak ułożyć rzeczy?

Komod niemowlakaOrganizacja komody niemowlaka to wyzwanie przed jakim staje większość przyszłych mam. Jak ułożyć rzeczy noworodka, aby przewijanie i ubieranie malca szło prawdziwie sprawnie? Dzielimy się sprawdzonymi pomysłami.

Komoda dla niemowlaka – czego nie może zabraknąć w jej bezpośrednim otoczeniu?

Komoda dla niemowlaka to zazwyczaj podstawowy element wyposażenia pokoju dziecięcego. Jej szuflady z powodzeniem mieszczą większość ubranek, a nawet akcesoriów niezbędnych w pierwszych miesiącach życia.

Przechowywanie to nie jedyna funkcja takiego mebla. Górę komody można wykorzystać jako podstawę do przewijaka dla dzieci i niemowląt. Dzięki takiemu rozwiązaniu sięganie po rzeczy do komody jest wygodne i intuicyjne, a sam proces pielęgnacji malucha zostaje usprawniony.

Jeszcze wygodniej będzie, jeśli w pobliżu komody znajdzie się kosz na zużyte pieluchy. Może być to zarówno zwykły kosz na śmieci, jak i bardziej zaawansowany model eliminujący przykre zapachy.

O czym jeszcze pamiętać, aranżując kącik do przewijania malucha? O odpowiednim oświetleniu, które nie będzie wybudzać maluszka ze snu. Jeśli na komodzie jest wystarczająco dużo miejsca, można na niej postawić lampkę solną albo świecącego misia czy sowę, które nie dość, że emitują bardzo delikatne światło, to mogą też grać kołysanki i cieszyć dziecko niestandardowym wyglądem. Natomiast gdy cały blat zajmuje przewijak, warto rozważyć montaż kinkietu bezpośrednio nad komodą. Ponownie, może to być zwykły kinkiet z żarówką o niewielkiej mocy lub produkt zaprojektowany specjalnie z myślą o pokojach dziecięcych.

Organizacja komody niemowlaka – jak ją zagospodarować?

Warto zorganizować komodę według dwóch zasad. Po pierwsze: grupuj ubranka zgodnie z ich typem, czyli koszulki do koszulek, pajacyki do pajacyków, spodenki do spodenek itd. Po pewnym czasie zapamiętasz, gdzie co leży i będziesz pewnie po to sięgać. Po drugie: posegreguj ubranka od najczęściej używanych (góra komody) do najrzadziej (dół mebla) bądź od najmniejszych do największych i najcięższych elementów. Przykładowa organizacja komody niemowlaka może wyglądać tak:

  • Szuflada 1 (licząc od góry) – Rampersy, body, koszulki, spódniczki i spodenki.
  • Szuflada 2 – Śliniaczki, czapeczki, skarpetki, sweterki i lekkie kurteczki.
  • Szuflada 3 – Pieluszki tetrowe, kocyki, rożki, ręczniki, opaski do włosów i zapasowa pościel.

Jak ułożyć rzeczy noworodka – pionowo czy poziomo?

Metoda KonMari – Japonki, która zmieniła cały świat organizacji przestrzeni książką „Magia sprzątania” – dotyczy także przechowywania ubrań. Tradycyjne, czyli poziome układanie ciuszków niemowlęcia ma swoje zalety, jednak warto rozważyć nowy sposób ich przechowywania: pionowy. Złóż ubranko do środka w kształt prostokąta, później na pół, a następnie jeszcze raz na dwa lub na trzy. Metoda KonMari ma wiele atutów:

  • pomaga w zachowaniu porządku, ponieważ nie trzeba przekopywać się przez warstwy ubranek – wszystkie elementy są widziane z góry i proste do wyciągnięcia;
  • ciuszki zajmują też dużo mniej miejsca niż te ułożone poziomo – wbrew obawom metoda ta nie jest czasochłonna i można ją zamknąć w kilku krokach;
  • śpioszki nie gniotą się pod ciężarem tych ponad nimi – warunkiem koniecznym jest to, żeby z boku wyglądały jak litera „A”.

W odpowiednim posegregowaniu ubranek pomagają separatory i organizery, w których odzieżowe kostki prezentują się naprawdę dobrze, a co najważniejsze – ułatwiają codzienne funkcjonowanie z noworodkiem lub niemowlęciem.

Organizacja szafy niemowlaka – alternatywa dla dziecięcej komody

Komoda dla niemowlaka to wcale nie jedyne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą zagospodarować dostępną przestrzeń w użyteczny sposób. Inną opcją jest zakup niewielkiej szafy. Odpowiednio dobrane akcesoria ubraniowe, czyli m.in. różne rodzaje wieszaków, pokrowce, worki próżniowe oraz zestawy kartonowych pudełek, pozwolą przechowywać ubrania dziecka estetycznie, w porządku i zgodnie z podziałem na pory roku.

Oprac. Agnieszka Kulig-Kozłowska

Może Cię również zainteresować: