Noworodek w domu, czyli pierwsze dni z noworodkiem

Noworodek w domu, czyli pierwsze dni z noworodkiem

Noworodek w domu, czyli pierwsze dni z noworodkiem

Wreszcie nadeszła ta wspaniała chwila! Przeprowadzanie nowonarodzonego dziecka przez próg domu. Najczęściej czeka już na nie przygotowany pokój lub choćby miejsce, w którym stoi łóżeczko i komoda na ubranka. Co warto - abyście wiedzieli na samym początku - by pierwsze chwile z waszym skarbem były jak najlepsze?

Jak opiekować się noworodkiem?

Noworodki potrzebują spokoju. To naturalne, że ściszacie telewizor w ich pobliżu i – oczywiście – nie kłócicie się! Ale spokojnie – w „martwej” ciszy też nie muszą przebywać. Nie za głośne, a przede wszystkim niegwałtowne hałasy w domu, nie wpływają negatywnie na układ nerwowy noworodków. A już na pewno nie przeszkadza im wasz czuły głos. Przemawiajcie więc do waszych małych brzdąców jak najczęściej. Podczas przewijania, kąpania, po karmieniu. Pierwsze chwile z noworodkiem to ten fajny czas, gdy podczas mówienia do nich można totalnie spieszczać język.

Noworodki uwielbiają wasz czuły dotyk. Rodzic, który szczędzi go dziecku, krzywdzi je. Wasz dotyk, głaskanie, przytulanie, branie w ramiona, całuski i wszelkie „milaszki” dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i miłości – tak ważne do ich prawidłowego rozwoju. A gdy maluch wciąż płacze bez powodu? Róbcie tak jeszcze częściej!

Nie oczekujcie od maluszka, że będzie się zachowywało według opisu z książki. Nic od niego nie oczekujcie! Skupcie się na tym, co macie do zrobienia i wsłuchujcie się w potrzeby dziecka i w swoje serce. Ten trening uważności jest bardzo ważny. Im szybciej nauczycie się mapy emocji, zachowań i potrzeb swojego dziecka, a potem będziecie adekwatnie do nich reagować, tym piękniej i lepiej będzie się wam razem żyło.

Pamiętajcie, że wasze nowonarodzone dziecko, pomimo, że tak jeszcze maleńkie, musi się uporać z wielkim zadaniem – zaadaptować się do życia w nowym dla siebie świecie. Będąc uważnymi na dziecko w tych trudnych dla niego dniach, okazując mu ogrom czułości  i akceptując jego bezradność – pomożecie mu dobrze przez nie przejść.


Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 

Słowa kluczowe: pierwsze dni z noworodkiem, noworodek w domu, jak opiekować się noworodkiem, pierwsze chwile z noworodkiem

Powiązane artykuły