Jak wybrać najlepszy materac dla Twojego dziecka? Podpowiadamy!

Jak wybrać materac dla dziecka

Wybór właściwego materaca to kluczowy element dla zdrowego wypoczynku w nocy, szczególnie w przypadku małych dzieci. Dobrze dobrany materac wspiera odpowiednią postawę dziecka, jego szkielet, układ mięśniowy oraz realnie wpływa na długość trwania snu głębokiego, który jest szczególnie ważny w przypadku młodego, rosnącego organizmu. Badania wykazują zależność pomiędzy brakiem snu, a wpływem na zachowanie dzieci, czy możliwością koncentracji w szkole. W skrajnych przypadkach niewyspane dziecko może wykazywać oznaki ze spektrum ADHD.

Świeżo upieczeni rodzice poświęcają dużo uwagi przy wyborze łóżeczka czy pierwszej pościeli, a to właśnie materac jest kluczowym elementem. Dobrej jakości materac to zakup na długie lata, dlatego warto wybrać taki, który będzie odpowiedni dla Twojego dziecka.

Do tej pory najlepszą alternatywą dla szczoteczki manualnej była szczoteczka elektryczna. Wśród użytkowników zyskuje jednak popularność także szczoteczka soniczna. Jak działają? Czym się różnią? Podpowiemy w dalszej części artykułu.

Na co warto zwrócić uwagę kupując materac dla dziecka?

 • Gęstość materaca - Materace wykonane z materiałów o małej gęstości mogą być wygodne, jednak wpływa to na wytrzymałość produktu. Taki produkt szybko zacznie wiotczeć i rozpadać się.
 • Wodoodporność materaca - Małe dzieci to gwarantowane wpadki i przemoczenia materaca. Etap odpieluchowania, choroby, ulewanie czy rozlane płyny to powód, dla którego warto wybrać wodoodporny materac lub akcesoria zabezpieczające go. Polecamy wodoodporne prześcieradła lub pokrowce.
 • Możliwość prania - Materace to doskonałe środowisko życia dla roztoczy, które są dużym problem dla alergików. Aby odpowiednio ochronić dzieci przed roztoczami, należy wybrać materac z możliwością prania.
 • Pochodzenie materiału – Najmniejsze dzieci spędzają dużą część doby w bezpośrednim kontakcie z materiałami, z których wykonany jest materac. Tańsze produkty mogą zawierać szkodliwe chemikalia, dlatego warto sięgnąć po produkt z certyfikowanych, ekologicznych materiałów, które są gwarancją bezpieczeństwa.
 • Twardość materaca - Czynnik ten zależy od wieku dziecka oraz jego wagi. Najczęściej wybieranym i najbardziej uniwersalnym materacem jest ten o średniej twardości.

Rodzaje materacy – wady i zalety

 1. Materace piankowe i piankowe termoplastyczne

  Materace w całości wykonane z pianki, cieszą się dużą popularnością ze względu na niską cenę. Najczęściej stosowana jest pianka poliuretanowa (PU) - bardzo tani materiał o niskiej gęstości i jednocześnie najbardziej podatny na odkształcenia. Kolejny materiał to pianka poliuretanowa wysokoelastyczna (HR), która reaguje na nacisk ciała i dostosowuje się do jego ułożenia. W przypadku małych dzieci, które mają problem z przekręcaniem się na boki, ważne, aby ta pianka stanowiła tylko wierzchnia warstwę materaca.
 2. Materac lateksowy

  Cechuje go duża wytrzymałość i elastyczność - dobrze dostosowuje się do kręgosłupa. Polecany jest jako materac antyalergiczny oraz antybakteryjny, lecz w przypadku naturalnego lateksu może zawierać białka roślinne i wywoływać reakcje alergiczne. Ten rodzaj materacy polecany jest dla dzieci w każdym wieku.
 3. Materac kokosowy

  Wykonany z naturalnych włókien kokosa pozyskanych z łupiny orzecha kokosowego. Polecany ze względu na właściwości antybakteryjne, chroni przed namnażaniem roztoczy, grzybów oraz pleśni. Naturalny materiał zapewnia swobodne przepuszczanie powietrza.
 4. Materac gryczany

  Gryka to naturalny materiał, który dopasowuje się do ułożenia ciała - taki materac jest odporny na odkształcenia. Warstwa jest przewiewna, przez co nie powoduje pocenia skóry dziecka. Wokół materacy gryczanych pojawiło się dużo kontrowersji. Jeden z zarzutów dotyczy podatność na absorpcję wilgoci, co w efekcie może prowadzić do powstawania pleśni.
 5. Materac sprężynowy

  Materace sprężynowe uważane są za najtrwalsze i najwygodniejsze. Wewnątrz znajdują się sprężyny, najczęściej otoczone pianką. Wytrzymałość materaca jest szczególnie ważna w przypadku małego amatora skakania po łóżku. Materac sprężynowy nie jest jednak najlepszym wyborem dla niemowlaka. Niska waga małego dziecka utrudnia prawidłową pracę samego materaca.

Może Cię również zainteresować: