Rysowanie dla dzieci. 10 sprawdzonych publikacji do nauki

Rysowanie dla dzieci. 10 sprawdzonych publikacji do nauki

Rysowanie to dla większości dzieci wielka frajda. Niektóre z nich poświęcają tej czynności mnóstwo czasu, wykazując niemałe zdolności w tym zakresie. Są jednak i takie smyki, które rysować nie chcą i mimo zachęt rodzica stronią od farb i kredek. Co robić w takiej sytuacji? Jednymi z możliwych rozwiązań są książki i zestawy kreatywne, które mogą uczynić naukę rysowania ciekawszą i łatwiejszą. Przydają się one zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym artystom. Poniżej prezentujemy ich krótki przegląd.

Książki przydatne na początkowym etapie nauki. Doskonałe także dla tych malców, którzy nie chcą rysować

Minie sporo czasu, zanim maluch nauczy się rysować. Zazwyczaj najpierw musi opanować sztukę trzymania kredki, dowiedzieć się, jak stawiać kreski i zawijasy, a dopiero potem przychodzi czas na konkretne kształty. Jeśli już na tym etapie pojawia się problem albo dziecko w ogóle nie chce rysować, warto zastanowić się nad tym, jak tę rozrywkę uatrakcyjnić. Może pomoże któraś z poniższych publikacji?

Pierwsze kroki rysowania. Najprostszy sposób, aby narysować

 • Publikacja zawiera 47 instrukcji, które mają za zadanie nauczyć malucha rysować różne zwierzęta, ludzi czy pojazdy.
 • Każda z instrukcji składa się z czterech kroków. Rysowanie zaczynamy od najprostszych figur geometrycznych, a dopiero potem zaznaczamy detale.
 • Wszystkie rysunki są bardzo proste do wykonania. Publikacja może być zatem dla dziecka zachętą do częstszego sięgania po kredki i farby.

Rysuj po śladzie. Zabawy usprawniające grafomotorykę

 • Czasem zdarza się, że dziecko nie chce rysować, bo nie potrafi odpowiednio trzymać ołówka. W efekcie kreślone kształty są nieprecyzyjne i dalekie od oczekiwań. Ta publikacja jest pełna ćwiczeń, których zadaniem jest rozwój zdolności manualnych malucha.
 • Ćwiczenia polegają przeważnie na obrysowywaniu różnorodnych kształtów. Są skonstruowane tak, aby nie znudzić dziecka.
 • Książeczka może być pomocna nie tylko podczas nauki rysunku. To także doskonały wstęp do samodzielnego pisania.

Super Wings, Moja pierwsza rysowanka

 • Jeśli mimo licznych zachęt dziecko nie chce rysować, warto posłużyć się fortelem i zamiast klasycznej publikacji usprawniającej grafomotorykę podsunąć mu taką, gdzie pojawiają się bohaterowie jego ulubionej bajki. W tym wypadku są to samoloty z filmu „Super Wings”.
 • Ćwiczenia są pomyślane tak, aby poradziły sobie z nimi nawet niewprawione w rysowaniu maluchy. Kontury są wyraźnie zaznaczone, a linie barwne, tak aby dziecko nie musiało się zastanawiać, jakiego koloru użyć.

Akademia mądrego dziecka. Szlaczki

 • Ta publikacja zapewni maluchowi godziny kreatywnej zabawy, bo raz narysowane szlaczki można ścierać. Warto ją też zachować dla młodszego rodzeństwa smyka, o ile takie posiada
 • Zadania polegają nie tylko na rysowaniu szlaczków, ale także wykonywaniu pewnych podstawowych obliczeń (np. ile tu jest kwiatów?) oraz rozwiązywaniu zagadek.
 • Do zestawu dołączony jest czarny mazak. Do rysowania można jednak wykorzystywać również inne flamastry. Je również bez problemu da się zetrzeć z kartki.

 

Rysowanie krok po kroku dla nieco starszych dzieci

Dla dzieci w wieku szkolnym szlaczki i rysowanie po śladzie mogą być już nieco za nudne. Do tworzenia mogą go za to przekonać je innego rodzaju publikacje. Mowa tu o nieco bardziej zaawansowanych, choć wciąż nieskomplikowanych książkach instruktażowych typu „Rysowanie krok po kroku”, dzięki którym dzieci mogą dowiedzieć się, jak przy pomocy kilku kresek narysować kota czy dinozaura. Na szczególną uwagę zasługują też publikacje inspirujące do kreatywnych działań, czyli książki, które mają na celu nie tyle pokazać dziecku, jak coś narysować, co po prostu zachęcić je do tego, by dało upust swojej wyobraźni.

Oto przykłady książek z obu tych kategorii:

Rysuję krok po kroku. Dinozaury

 • Na kartach książki znajdują się proste instrukcje, dzięki którym nauka rysowania może stać się przyjemnością. Zaczynamy od zaznaczenia ogólnego kształtu, a potem krok po kroku przechodzimy do coraz bardziej skomplikowanych szczegółów.
 • Książka powinna szczególnie spodobać się smykom, które interesują się dinozaurami. Nie jest jednak wykluczone, że zainteresuje też dzieci mniej obeznane z dawnymi dziejami naszej planety.
 • W tej samej serii ukazały się jeszcze dwie inne książki: Rysuję krok po kroku. Zwierzęta oraz Rysuję krok po kroku. Rozmaitości.

Ptaki. Do rysowania, gryzmolenia i kolorowania

 • To coś więcej niż zwykła kolorowanka. Ptaki zadrukowane są jedynie do połowy, dalszą część zwierzęcia trzeba dorysować samemu. Tylko od smyka zależy zatem, jak będą wyglądać. Czerpiąc z wyobraźni, może kreować zupełnie nowe gatunki.
 • Podczas pracy nad rysunkiem dziecko może korzystać z różnych technik: rysować, malować, a nawet przyklejać do kartki pióra znalezione na spacerze.
 • Co ciekawe, smyk, rysując, będzie stykać się z dziełami dawnych, holenderskich mistrzów. To one były bowiem inspiracją dla ptaków, pojawiających się na kartach książki.

 

Pomoce dla dzieci, które rysują chętnie i chcą się rozwijać w tym kierunku

Jeśli dziecko dostaje z plastyki same piątki, a po szkole bez niczyjej zachęty przesiaduje przy biurku, tworząc nowe rysunki, warto zastanowić się, czy nie zapisać go na zajęcia plastyczne, gdzie nad jego talentem będzie pracować profesjonalista.

Zdolności plastyczne można rozwijać też w domu. Do dyspozycji mamy szereg publikacji przeznaczonych do zaawansowanej nauki rysunku. W tym wypadku wybór powinien zależeć przede wszystkim od dziecka: to ono wie najlepiej, jakie techniki je interesują i jakie umiejętności chciałoby podszkolić. Poniżej znajduje się jedynie kilka przykładowych publikacji, które mogą się przydać małemu artyście:

Po prostu rysuj

 • Dobry rysunek to efekt nie tylko sprawnej ręki, ale i uważnej obserwacji. Ta książka ma na celu nauczyć początkującego rysownika utrwalać na papierze różne nastroje oraz stosować podstawowe reguły perspektywy.
 • Na kartach „Po prostu rysuj” także znajdziemy instruktarze krok po kroku. Ich celem jest jednak coś więcej niż zwyczajne odwzorowanie przedmiotu. Czasem chodzi o to, by nauczyć się utrwalać tony, innym razem celem jest zatrzymanie ruchu na papierze.

Kurs rysowania zwierząt

 • Ta książka, w odróżnieniu od wcześniej wymienianych publikacji o rysowaniu zwierząt dla dzieci, nie ogranicza się do utrwalania ich w jednej pozie. Pod uwagę brane są różne sytuacje.
 • Oprócz wskazówek na temat perspektywy w książce pojawiają się także liczne uwagi na temat anatomii zwierząt. Jej zrozumienie bywa konieczne do prawidłowego odwzorowania zwierzęcia na papierze.
 • Kurs obejmuje rysowanie różnych zwierząt: nie tylko kotów, koni i psów, ale także słoni, niedźwiedzi czy lwów.

Łatwe rysowanie.

 • Alternatywa dla obu wymienionych wyżej publikacji. Podręcznik omawia podstawowe zasady perspektywy i kompozycji, niezbędne do tego, by poprawnie rysować.
 • Autor omawia zarówno tajniki rysowania pejzażu, jak i zwierząt oraz postaci ludzkich.
 • Jest też mowa o różnych technikach rysunkowych. Młody artysta dowie się zatem, jakie możliwości daje mu węgiel, a jakie sepia.

Rysuj twarze w 15 minut

 • Rysowanie twarzy często przysparza spore kłopoty młodym artystom. Jake Spicer – autor wyżej wymienionej książki – udowadnia, że to nic trudnego.
 • Autor omawia zarówno zasady kompozycji portretu, jak i techniki rysowania poszczególnych części twarzy.

Jak malować. Akwarela, olej, pastel, akryl

 • Jeśli dziecko dobrze radzi sobie z ołówkiem, warto, aby spróbowało także innych technik. W obecnych czasach to nic trudnego: w sklepach plastycznych dostępnych jest wiele niedrogich materiałów dedykowanych amatorom, nie brakuje też książek, które pokazują, jak się z nimi obchodzić.
 • Książka ma formę praktycznego zeszytu kołowego. Rozpoczynając pracę nad którymś z ćwiczeń, można więc wygodnie rozłożyć ją na danej stronie.
 • Publikacja szczegółowo omawia każdą z technik. Czytelnik dowiaduje się, jak kłaść kolory, stosować różnego rodzaju efekty specjalne, poprawiać swoje błędy oraz przechowywać gotowe prace.

 

Nie zapominajmy także, że wiele praktycznej wiedzy kryje się także w internecie. Są to zarówno kursy online, filmy wideo, jak i blogi. To doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy nie mają czasu wozić swojej pociechy na zajęcia w domu kultury albo zwyczajnie nie mają takiej możliwości, bo w żadnej z okolicznych placówek nie ma w ofercie kursu rysunku.

Warto śledzić też ogłoszenia o organizowanych konkursach plastycznych i informować o nich dziecko. To zazwyczaj dla małego artysty dodatkowa motywacja i szansa na przetestowanie swoich umiejętności. Pamiętajmy jedynie, aby do niczego nie zmuszać dziecka. Wyłącznie do niego powinna zależeć decyzja o uczestnictwie w konkursie.

Oprac. Joanna Żelazińska

Może Cię również zainteresować: