7 sposobów na nudę w domu. Radzimy, co robić z dzieckiem w czterech ścianach

Sposoby na nudę

Nuda nie jest zła, ale jeśli rzeczywistość zmusza nas do spędzenia dłuższej chwili w czterech ścianach, bezczynność może stać się nieznośna – zwłaszcza jeśli jest się dzieckiem przyzwyczajonym do siedzenia na dworze godzinami. Warto więc mieć w pogotowiu kilka pomysłów, które zainspirują smyka do ciekawej zabawy lub zapewnią niezapomnianą rozrywkę całej rodzinie. Oto sprawdzone sposoby na nudę.

Mamo, tato, co robić? 7 oryginalnych sposobów na nudę w domu, które uwolnią rodziców od tego pytania

Urządźcie podchody, w których nagrodą będą elementy zestawu LEGO. Celem jest zebranie wszystkich elementów i złożenie konstrukcji

Już z samym układaniem klocków LEGO wiąże się masa frajdy. Jednak zabawa może być jeszcze bardziej angażująca, gdy elementy niezbędne do złożenia konstrukcji zostaną ukryte w różnych miejscach w domu. To nic innego, jak minipodchody, w których nagrodą będą znalezione klocki.

Do zabawy najlepiej nadają się duże elementy z zestawów LEGO Duplo. Może to być np. zestaw Tropikalna Wyspa. W jego skład wchodzą nie tylko klocki, ale także figurki różnych dzikich zwierząt – ich znajdowanie powinno wiązać się z największą satysfakcją.

Opisana zabawa to raczej propozycja dla młodszych smyków. Starszaki mogą już nie być nią zainteresowane, dlatego możemy zaproponować im inną rozrywkę, polegającą na ułożeniu rozbudowanego zestawu składającego się z wielu elementów. Przykładowo zestaw LEGO Technic, Land Rover Defender składa się aż z 2573 klocków! Nie zawsze jest czas na pochylenie się nad tak złożoną konstrukcją. Czemu więc nie zrobić tego teraz?

Przenieście się do prehistorii

Dinozaury fascynują wiele dzieci. Jeśli macie więc w domu małego paleontologa, zapewnienie mu rozrywki nie powinno być trudne. Jest wiele sposobów na to, aby myślami przenieść się do prehistorii. Możecie:

  • Obejrzeć film dokumentalny o dinozaurach. Interesujących tytułów jest mnóstwo – począwszy od kultowych „Wędrówek z dinozaurami” po „Marsz dinozaurów”. Każdy z nich to świetny sposób na nudę.
  • Sprezentować maluchom zestaw naukowy, który pozwoli im pogłębić wiedzę o dinozaurach. Jeśli wybór padnie na zestaw Trefl Science4You, Zagłada Dinozaurów, smyki będą mogły w miniskali odtworzyć warunki, jakie panowały na ziemi w momencie, gdy kończyła się era dinozaurów. Będą to m.in. erupcje wulkaniczne.
  • Zabrać pociechy na wirtualną wycieczkę po światowej sławy muzeach historii naturalnej. Może to być np. Muzeum Historii Naturalnej w Londynie – wystawę stałą (w tym gigantyczny szkielet diplodoka Hintze Hall, na którego Brytyjczycy mówią po prostu Dippy) można zobaczyć na stronie Google Arts & Culture.

Wszystkie te aktywności to nie tylko świetna zabawa, ale także fascynująca lekcja o przeszłości ziemi i zamieszkujących ją gatunkach.

Zagrajcie w grę, od której nie sposób się oderwać

Do planszówek nie trzeba już obecnie nikogo przekonywać – wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jest to świetna rozrywka, ale nie zawsze jest na nią czas. Zwłaszcza gdy mowa o rozbudowanych strategicznych tytułach, gdzie rozrywka może toczyć się godzinami.

Jeśli choroba lub inne okoliczności unieruchomiły was jednak w domu, pora wyciągnąć z szafy ulubione gry albo zaopatrzyć się w nowy tytuł. Spośród polecanych gier z pewnością warto wymienić serię „Wsiąść do pociągu” od firmy Rebel. Wcielamy się tam w potentatów kolejowych oraz budujemy dworce i tory między miastami. Budować można w różnych krajach na trzech kontynentach – wszystko zależy od tego, na który wariant padnie wybór. Emocje za każdym razem są jednak takie same – gracze prześcigają się w różnych pomysłach na to, jak pokonać swoich przeciwników, podejmując się różnych ryzykownych misji albo spokojnie budując długie trasy. Która z tych strategii jest lepsza? Nie dowiecie się tego, póki nie rozegracie pierwszej partii.

Eksperymentujcie!

W kuchni macie wszystko, co potrzebne w domowym laboratorium – czemu więc z tego nie skorzystać? Możecie przeprowadzić ze smykiem setki eksperymentów – samodzielnie przygotować slime’a albo inną masę plastyczną, tworzyć abstrakcyjne wzory na mleku lub zbudować kompas z igły.

A gdy zabraknie wam pomysłów, śmiało sięgajcie po zestawy naukowe i kreatywne – to bardzo wartościowe, pełne praktycznej wiedzy sposoby na nudę. Najmłodszym maluchom może spodobać się np. Pan Trawiastogłowy. To nic innego jak wypełniona ziemią główka, którą wsadza się do niewielkiego wazonika wypełnionego wodą. Jeśli będziemy odpowiednio często ją dolewać, Panu Trawiastogłowemu powinna wyrosnąć na czubku głowy bujna zielona czupryna. Najfajniejsze jest jednak to, że jego fryzurę da się stylizować, np. podcinać czy związywać gumką. Do zestawu dołączone są także różne zabawne minki, które można doczepiać do twarzy Pana Trawiastogłowego.

Nauczcie się wspólnie programować w Scratchu, niech maluch stworzy własną grę

Scratch to bardzo prosty i darmowy program do programowania. Został on zaprojektowany specjalnie z myślą o najmłodszych użytkownikach komputerów. Dzięki Scratchowi mogą oni stworzyć własną grę lub animację. Trudno o lepszą motywację do nauki programowania. Jakby tego było mało, projektami można się dzielić z innymi użytkownikami aplikacji.

Obsługa Scratch jest bardzo prosta i intuicyjna – nie wymaga znajomości żadnego języka programowania. Na wypadek gdyby potrzebna była wam pomoc, warto zaopatrzyć się w oficjalny podręcznik do nauki.

Rysujcie, kolorujcie, bądźcie kreatywni

Jeśli nie możecie poświęcić nudzącym się pociechom zbyt wiele czasu, bo np. pracujecie zdalnie, spróbujcie zająć je cichą, twórczą pracą. Może to być:

  • Kolorowanie. Postawcie jednak na ciekawsze i ambitniejsze kolorowanki od tych, które maluchy kolorują na co dzień. Co powiecie na kolorowanki, które można oglądać przez trójwymiarowe okulary?
  • Origami. Niech malec przekona się, ile cudów można wykonać ze zwykłej kartki papieru. Skoro rodzic jest zajęty, pomoże mu w tym dobry podręcznik pełen inspiracji do twórczej zabawy.
  • Zabawa w projektanta lub projektantkę mody. Jeśli macie w domu stare magazyny o modzie, czas je wykorzystać. Niech syn albo córka potraktują je jako inspirację dla własnej kolekcji, którą najpierw narysuje na papierze, a potem spróbuje zrealizować część projektów – chociażby w mikroskali w postaci strojów dla lalek.

Poza tym smyk może rysować, malować, lepić z plasteliny i robić wiele innych kreatywnych rzeczy.

Nie zapominajcie o aktywności fizycznej

Ruch to także sposób na nudę. W domu co prawda nie pogramy w piłkę, ani nie pojeździmy na rolkach, ale możemy być aktywni na wiele innych sposobów. Oto 3 propozycje, jak zapewnić maluchom (i sobie) więcej ruchu:

  • Zorganizujcie rodzinny turniej zręcznościowy. Mogą składać się na niego konkurencje takie jak rzucanie do celu, wykonanie jakiegoś prostego ćwiczenia np. jaskółki, czy pokonanie prostego toru przeszkód w jak najkrótszym czasie.
  • Tańczcie! Po prostu w rytm muzyki albo na specjalnej macie. Możecie też spróbować nauczyć się podstawowych kroków walca, salsy lub innego tańca towarzyskiego.
  • Przenieście do domu popularne gry podwórkowe, np. grę w klasy. Z elektroniczną matą Chicco to nic trudnego. Zabawka może działać w dwóch trybach. Pierwszy pozwala po prostu pobawić się w klasy, z tą różnicą, że zabawie towarzyszą różne dźwięki, które uaktywniamy, stając na poszczególnych polach. Natomiast tryb drugi zachęca do różnych ćwiczeń – wystarczy rzucić dołączoną do zestawu kostką, a ta powie nam, abyśmy poskakali na jednej nodze albo zrobili kilka przysiadów.

Sposoby na nudę z dzieckiem nie kończą się oczywiście na wymienionych aktywnościach – ich lista mogłaby być znacznie dłuższa. Postanowiliśmy jednak nie zasypywać was gotowymi rozwiązaniami, aby wasze pociechy miały szansę zaskoczyć was własnymi pomysłami na to, czym zająć czas. W starciu z ich otwartymi głowami nuda nie ma szans!

Oprac. Joanna Żelazińska

Powiązane artykuły