Zielnik – co to jest i jak się go zakłada? Jak zrobić zielnik do szkoły – wskazówki

Zielnik – co to jest i jak się go zakłada? Jak zrobić zielnik do szkoły – wskazówkiZielnik bywa jednym z bardziej pomysłowych zadań domowych, które otrzymują uczniowie. Wybór ciekawych roślin, ułożenie ich w formie albumu oraz właściwe podpisanie pozwalają wyżyć się kreatywnie i dowiedzieć więcej o świecie przyrody. Jak zrobić zielnik do szkoły, aby uzyskać dobrą ocenę? Podpowiadamy!

Co to jest zielnik?

Odpowiadamy na pytanie, co to jest zielnik i jak się go zakłada. Zielnik to nic innego jak opisany po polsku, a czasem i po łacinie zbiór roślin – kwiatów, liści, szyszek bądź nasion – zamkniętych na stronach albumu. Zazwyczaj zielnik ma określony temat. Mogą to być m.in.:

 • kwiaty łąkowe;
 • zioła;
 • rośliny jesienne;
 • liście drzew liściastych;
 • rośliny lecznicze;
 • liście o ciekawych kształtach;
 • fioletowe kwiaty;
 • rośliny dające konkretne owoce;
 • a nawet chwasty.

 

Zielnik szkolny może mieć bardzo szeroki zakres tematyczny, jednak często jest on precyzyjnie podawany przez nauczyciela. W takim przypadku trzymanie się ustaleń jest bardzo ważne i staje się częścią dobrej oceny.

Zielnik – jak zrobić go prawidłowo? W czym wykonać zielnik szkolny?

Na początek warto przygotować „opakowanie” na rośliny. Można zdecydować się na album fotograficzny, w którym miejsce zdjęć zajmą ususzone egzemplarze. Innym rozwiązaniem będzie wybór segregatora z przezroczystymi koszulkami – wtedy wystarczy jedynie wsunąć w nie tekturowe karty z kwiatami oraz liśćmi i spiąć w całość. Atutem tej opcji jest mniejsze ryzyko pokruszenia „eksponatów”. Ewentualnie można kupić pojedyncze kartki np. kolorowe lub całkowicie białe. Nie zapominajmy o grubszej tekturze na spód i jednej na okładkę – całość wiążemy wstążką i chowamy do teczki. Zwykle rośliny umieszcza się na kartach w formacie A4, ale można stworzyć też kompozycje A3, które przedstawią daną zieloną „rodzinę”.

Jak zrobić zielnik do szkoły? Zbieranie i suszenie roślin

Przed zerwaniem kwiatów warto sprawdzić, czy nie należą do grupy roślin chronionych. Pomocny będzie tu internet. Wybierajmy zdrowe egzemplarze i te, które są najbardziej charakterystyczne dla konkretnego gatunku. Uwaga na kleszcze! Kwiaty najlepiej zbierać, kiedy słońce jest już dość wysoko na niebie  – unikajmy wczesnego ranka. Wtedy płatki będą już ładnie rozwinięte, a po rosie nie pozostanie żaden ślad. Nie zapominajmy o obcięciu korzeni i oczyszczeniu rośliny z ziemi lub błota. Potem można już włożyć okazy między gazety lub dwie bibułki i umieścić w grubej książce np. w encyklopedii. Po 5–14 dni powinny być absolutnie suche, ponieważ dodatkowe warstwy zbiorą całą wilgoć. Wskazówka: najszybciej schną rośliny o najdrobniejszej budowie.

Jak zrobić zielnik? Instrukcja krok po kroku

Do stworzenia zielnika będziesz potrzebować:

 • kilkanaście białych lub kolorowych kartek z bloku technicznego lub tektury;
 • dziurkacz;
 • sznurek lub wstążkę;
 • nożyczki;
 • taśmę dwustronną lub klejącą;
 • długopis.

Przyklej zasuszone rośliny taśmą do kartki w taki sposób, aby wszystkie części (kwiat, liście, łodyga) były dobrze widoczne. Zielnik do szkoły nie obędzie się bez podpisów. Nazwę gatunku warto wpisać w dolnym rogu kartki – po polsku i po łacinie np. Brzoza (Betula) czy Słonecznik (Helianthus). W opisie może pojawić się też nazwa rodziny (brzozowate lub astrowate) oraz czas i miejsce zbioru. Ciekawym rozwiązaniem będzie doklejenie małej kopertki na nasiona bądź igiełki.

Nie zapominajmy o stronie tytułowej: można ją wykleić obrazkami roślin, narysować ich schematy lub wydrukować i przykleić na kolorowej drukarce „krajobraz”, w którym bytują. Na pierwszej stronie nie może zabraknąć imienia i nazwiska właściciela oraz informacji, do której klasy chodzi. Później pozostaje jedynie włożyć karty do segregatora, albumu fotograficznego lub wykonać w nich dziurki i związać strony ozdobną wstążeczką. Zielnik gotowy!

Oprac. Agnieszka Kulig-Kozłowska