Zabawy bez zabawek - kreatywne zajęcia dla dzieci

Zabawy bez zabawek - kreatywne zajęcia dla dzieci

Do ciekawej i kreatywnej zabawy dzieci wcale nie potrzebują mnóstwa zabawek. Przy odrobinie kreatywności z naszej strony jesteśmy w stanie sprawić, że przedmioty codziennego użytku zainteresują dziecko i zajmą jego uwagę na długi czas.

 

Kartonowe pudełka

Kartonowe pudełko może stanowić nieograniczone źródło inspiracji. Stworzycie z niego scenę do teatru kukiełkowego, labirynt, domek dla lalek. Karton może się też przeobrazić w piękny samochód. W dodatku tę nieocenioną zabawkę otrzymacie najczęściej zupełnie gratis.

 

Pokaz mody - rozbudzi kreatywność dziecka

Do stworzenia oryginalnego pokazu mody potrzebujecie szafy pełnej ubrań lub pudła ze starymi, nieużywanymi już ubraniami. Dzieci będą miały mnóstwo frajdy z tworzeniem odpowiedniej stylizacji, którą później zaprezentują na stworzonym przez was wybiegu.

 

Poduszki - zabawa i ćwiczenia ruchowe w jednym

Ze stosu poduszek zbudujecie wysoką wieżę, a układając je w odpowiedniej kolejności, stworzycie tor przeszkód. Dzieci wspinające się na poduchy mogą ćwiczyć zachowanie równowagi i koordynację. Nie zapomnijcie także o bitwie na poduszki. Wcześniej jednak ustalcie szczegółowo zasady gry i sygnał, po którym zakończycie waszą zabawę.

 

Kuchenne zabawy dla dzieci - pierwsze kroki w gotowaniu

Kuchnia to wymarzone miejsce do zabawy dla waszych pociech. Młodszym maluchom wystarczą garnki i drewniana łyżka, dzięki którym zorganizują koncert. Starszaki chętnie pomogą w drobnych pracach kuchennych. Będą zachwycone, jeśli pozwolicie im odmierzać składniki i mieszać je w misce. Świetnym pomysłem jest również upieczenie pysznych ciasteczek o zabawnych kształtach.

 

Zabawa w sklep

Zabawę w sklep można zaliczyć do klasyki ulubionych zabaw maluchów. Niemal każdy przedmiot w domu może posłużyć jako „towar”. Wcześniej z kolorowego papieru powycinajcie prostokąty i kółeczka, które posłużą wam jako pieniądze.

 

Zabawy z wodą

Zabawy z wykorzystaniem wody uszczęśliwią niejednego malucha. Wystarczy kilka mniejszych pojemników na wodę i duża miska. Wodę możecie przelewać, wrzucać do niej różne przedmioty i sprawdzać, który z nich pójdzie na dno. A może smyk urządzi kąpiel lali? W letnie upalne dni warto wykorzystać zraszacz do wody i stworzyć orzeźwiający prysznic.

 

Grzechotka dla najmłodszych

Do pustej plastikowej butelki wrzućcie guziki, koraliki, brokat lub cekiny. Pojemnik napełnijcie wodą i szczelnie zakręćcie. Gdy będziecie poruszać nową zabawką, jej zawartość będzie się przemieszczać i tworzyć ciekawe efekty.

Okazuje się, że nie kupując masy kolorowych zabawek, jesteśmy w stanie zająć dziecko na długi czas. Dzieciom nie zależy tak naprawdę na zabawkach, lecz na czasie, który mogą spędzić z najbliższymi osobami.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

 

 

Słowa kluczowe: zabawy bez zabawek, kreatywne zajęcia dla dzieci, zabawa w sklep, zabawy dla dzieci,  

Może Cię również zainteresować